Židovský vlak rozkradli nacisté i Američané

  • 17
Obrazy, koberce, náboženské předměty, šperky a zlato zabavené za války maďarským Židům a židovským obcím, měly pohnutější historii než podobné cennosti jejich evropských kolegů. Majetku se totiž nezmocnili jen nacisté, ale i američtí vojáci, úřady v okupačních zónách a také rakouský stát. Židé, kteří přežili holocaust, a jejich potomci, se nyní rozhodli zažalovat Spojené státy, že jim jejich věci nevrátily.

Žalobu proti USA mohou podat u soudu na jižní Floridě, napsal americký deník Sun-Sentinel.

Majetek zabavený Židům se snažili co nejdál od Budapešti nejprve odvézt nacisté, kteří věci naloupili. Když prchali před postupující východní frontou na západ, naložili nakradené cennosti do vlaku. Ten v roce 1945 zabavila v Salcburku - na dnešním rakouském území - americká armáda.

USA vlak považovaly za majetek Němců
Vojáci vlak považovali za německý majetek. Těsně po válce armáda odmítla jeho obsah vrátit maďarské židovské obci s argumentem, že nejde zjistit, komu cennosti skutečně patřily.

Vláda Spojených států poté mnoho let všechny nároky na odškodnění odmítala s tím, že je věc už promlčená. Teprve prezident Bill Clinton vytvořil speciální vyšetřovací komisi. Ta dala v roce 1999 maďarským Židům za pravdu.

Komise dala maďarským Židům za pravdu
Konstatovala mimo jiné, že o části majetku z vlaku se ví, odkud pochází, protože se zachovaly maďarské inventární seznamy. Zjistilo se také, že část cenností si odnesli důstojníci i řadoví vojáci. Bytové doplňky zase dostala americká okupační velitelství na jihu Německa a Rakouska.

Část věcí byla vydražena ve prospěch americké židovské obce, přičemž některé předměty koupili "dobře informovaní" důstojníci.

Floridský soud nyní rozhodl, že záležitost převezme. Zdůvodnil to tím, že americká armáda "zklamala důvěru", kterou v ní v roce 1945 maďarští Židé oprávněně měli. Vládní orgány prý navíc desítky let "zavádějícími informacemi" pátrání po dalším osudu cenností znemožnovaly.

Zatím není jasné, kdo ručí asi za 1200 religiózních předmětů, z vlaku, které Američané v roce 1949 předali pro obnovované židovské obce Rakousku. Požadavkům maďarské vlády o jejich vrácení totiž Vídeň nikdy nevyhověla.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video