Židovský svátek smíření provází střelba

Izraelští vojáci zabili při přestřelce u Rafáhu, nedaleko hranic s Egyptem na jihu pásma Gazy, tři Palestince a dalších 22 ozbrojenců zranili. Informovaly o tom palestinské nemocniční zdroje s tím, že čtyři lidé jsou v kritickém stavu. Jde o další incident v oblasti poté, se Izrael a Palestina ve středu dohodly, že se pokusí obnovit pozastavená mírová jednání. Židé navíc slaví v těchto dnech svátek smíření.

Noční potyčka se stala nedaleko uprchlického tábora, poblíž armádního stanoviště. Izraelské jednotky použily těžkou techniku - tanky a samopaly, zatímco Palestinci stříleli z automatických pušek.

Obě strany se přou o to, kde stály zničené domy
Guvernér Rafáhu řekl, že tanky a buldozery zničily 14 domů a že izraelské jednotky pronikly asi 100 metrů na území kontrolované Palestinci. Izraelská armáda ale tvrdí, že domy stály v hraničním nárazníkovém pásmu, které spadá pod kontrolu Izraele.

Budovy prý používali překupníci, kteří pašovali zbraně z Egypta. Pod jednou z nich byl vyhlouben tunel pod izraelské stanoviště. Ve středu ráno v něm výbuch nálože zranil tři vojáky.

Mluvčí palestinského předáka Jásira Arafata Nabíl abú Rudajná izraelskou akci v pásmu Gazy kritizoval a řekl, že to ohrožuje výsledek středečního jednání Arafat - Peres. Abú Rudajná požaduje zásah USA a mezinárodního společenství, aby se Izraeli zabránilo mařit snahy o příměří.

Židé slaví jom kipur
Již od středy jsou z bezpečnostních důvodů uzavřena palestinská autonomní území. Opatření, které potrvá do pátku, zavádí Izrael pravidelně kvůli oslavám židovského svátku jom kipur (svátek smíření). Uzávěra se týká i mezinárodních přechodů z Egypta a Jordánska.

Uzavřena jsou i izraelská letiště a přístavy. Na hranicích jsou posily a posíleny byly i policejní jednotky.

Přísná bezpečnostní opatření panují zejména v Jeruzalémě, protože v pátek zde budou Palestinci slavit první výročí začátku protiizraelského povstání. Poprvé v historii budou synagogy chránit civilní gardy. Ty tvoří dobrovolníci pod policejním dohledem.

Izrael a Palestina obnoví spolupráci
Izraelci a Palestinci obnoví bezpečnostní spolupráci. To je výsledek středeční schůzky palestinského předáka Jásira Arafata s izraelským ministrem zahraničí Šimonem Peresem. Ti se sešli na mezinárodním letišti na jihu pásma Gazy. Další setkání obou politiků je naplánováno asi za týden.

Na konci 2,5hodinového setkání dospěli Arafat a Peres ke společnému prohlášení. To přečetl člen palestinského kabinetu Saíb Irikát.

Obě strany se v něm zavázaly učinit maximum k posílení příměří z června a plnit květnová doporučení takzvané Mitchellovy komise. Na plnění Mitchellova plánu, který má Izraelce a Palestince přivést přes příměří a obnovu důvěry zpět k jednacímu stolu, bude dohlížet skupina vysokých představitelů obou stran.

Tisková konference se nekonala
Narozdíl od původních plánů neuspořádali politici po jednání tiskovou konferenci. Podle izraelských médií panovala na schůzce napjatá atmosféra, protože v pásmu Gazy nebyl ani v době jejího konání klid.

Peres pak uspořádal v Jeruzalémě oddělenou tiskovou konferenci, na níž sdělil, že v pátek by se měl sejít společný izraelsko-palestinský výbor, který má kontrolovat dodržování příměří a dohodnutých bodů. Arafat se prý zavázal zatknout Izraelem označené teroristy.

Jednání zprostředkovaly USA
Několikrát odložené setkání, které se uskutečnilo na nátlak Spojených států, podle pozorovatelů pomůže změnit izraelsko-palestinské příměří na trvalý mír na Blízkém východě.

Americký ministr zahraničí Colin Powell v minulých dnech několikrát telefonicky hovořil s Arafatem i Šaronem. Arafat zřejmě kvůli úspěchu při dojednávání schůzky s Peresem odložil v úterý návštěvu Sýrie. Peres se na schůzku s Arafatem připravoval se dvěma palestinskými vyjednávači.

Svátkem jom kippur
vrcholí ve čtvrtek desetidenní pokání. Židé se v ten den postí a vyznávají z hříchů. Ještě před ním se mají smířit s bližními. Je to jeden z nejdodržovanějších svátků.

V roce 1973 při něm byl Izrael napaden syrskou a egyptskou armádou. Tzv. jomkipurská válka trvala 15 dní. Padlo v ní 2500 izraelských a 15 000 egyptských vojáků.

Izrael a Palestina se za poslední rok už několikrát dohodly na zastavení palby. Příměří ale byla vždy pouze dočasná.

Schůzku doprovázelo násilí
Schůzce Arafat a Peres předcházely exploze dvou bomb. Ty vybuchly nedaleko místa rozhovorů a zranily tři izraelské vojáky. K útoku se přihlásilo militantní¨palestinské hnutí Hamas.

Na jiném místě byl zabit mladý Palestinec a 11 jeho kolegů bylo zraněno.

Ještě počátkem týdne tvrdil izraelský premiér Šaron, že se rozhovory uskuteční až poté, co se Palestinci nedopustí osmačtyřicet hodin žádných násilností.

Washington doufá, že ukončení rok trvajících izraelsko-palestinských bojů, při nichž zahynulo na 800 lidí, usnadní vstup arabských a islámských států do protiteroristické koalice.

Palestinští radikálové závěry schůzky odmítají
Palestinští islámští radikálové odmítli závěry schůzky Jásira Arafata a Šimona Perese. Mluvčí Islámského džihádu řekl, že jeho skupina bude nadále útočit na Izrael, a nevyloučil ani sebevražedné atentáty.

Hnutí Hamas je odhodláno bojovat, dokud neskoncuje s izraelskou okupací. "Odboj a svatá válka budou pokračovat. Jakmile přestanou Izraelci zabíjet naše civilisty, zastavíme zabíjení i my. Když to odmítnou, povedeme mučednické operace (sebevražedné atentáty) dál," řekl Islámského džihádu Abdalláh Šamí.

Jeden z vůdců Hamasu Ismáíl abú Šanáb prohlásil, že Hamas neustoupí od boje, dokud neskončí izraelská okupace.

Obě skupiny, které možná USA na žádost Izraele přidají do seznamu organizací napojených na teroristickou síť Usámy bin Ládina, nesou odpovědnost za řadu protiizraelských atentátů a neschvalují mírová jednání s Izraelem.

Palestinské veřejné mínění pro pokračování povstání
Pro pokračování současného protiizraelského povstání je podle průzkumu Střediska komunikace a sdělovacích prostředků 85 procent Palestinců. Necelých 30 procent lidí se hlásí k mírovému procesu a přeje si pokračovat v mírových rozhovorech. Podle necelých 49 procent dotázaných je cílem intifády "osvobodit Palestinu".

Co navrhuje Mitchellova komise

Komise bývalého amerického senátora George Mitchella počítala s tím, že Izrael ukončí blokádu palestinských autonomních území a že Palestinci vynaloží stoprocentní úsilí, aby předešli teroristickým atentátům a aby potrestali teroristy.

Izrael má zmrazit budování osad a přestat používat ostrou munici při rozhánění palestinských demonstrantů. Zruší-li Izrael blokádu, mají se Palestinci vrátit do práce, kterou měli před zahájením násilí v Izraeli.

Židovský stát má palestinské samosprávě rovněž uvolnit zadržené daňové příjmy. Izraelci se domnívají, že jsou peníze používány k financování radikálů.

Palestinský vůdce Jásir Arafat se sešel na mezinárodním letišti na jihu pásma Gazy s izraelským ministrem zahraničí Šimonem Peresem, 26. září 2001

Izraelci a Palestinci obnoví bezpečnostní spolupráci. To je výsledek středeční schůzky palestinského předáka Jásira Arafata s izraelským ministrem zahraničí Šimonem Peresem. Ti se sešli na mezinárodním letišti na jihu pásma Gazy. Další setkání obou politiků je naplánováno asi za týden, 26. září 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video