Dosud neznámá malba od francouzského malíře Marca Chagalla (ilustrační fotografie)

Dosud neznámá malba od francouzského malíře Marca Chagalla (ilustrační fotografie) | foto: Reuters

Židovské organizace tlačí na Německo. Chtějí vrátit ukradené umění

  • 73
Dědicům židovských obětí holokaustu svitla naděje, že se konečně dočkají vrácení uměleckých děl, která jejich rodinám ukradli nacisti. Nová německá ministryně kultury Monika Guttersová i kancléřka Angela Merkelová přehodnocují restituční politiku Německa, která je dlouhodobě terčem kritiky.

Američtí a izraelští představitelé a šéfové židovských organizací vyvíjí tlak na Německo a tamní muzea a umělecké instituce, aby zprůhlednily a urychlily proces navracení ukradeného židovského majetku.

Americký miliardář a předseda Světového židovského kongresu Ronald Lauder řekl, že bude v Berlíně lobovat za vznik nezávislé mezinárodní komise odborníků na umění. Ti by v německých muzeích pátrali po dílech, která nacisti v období holokaustu ukradli židovským rodinám, píše list The Telegraph.

"Během války bylo ukradeno více než dvacet milionů uměleckých děl. Spousta z nich je přitom stále v německých muzeích," řekl Lauder. "A zatím jsme neviděli žádnou snahu vlády, aby své umělecké sbírky pročesala," dodal.

Současná pravidla restitucí ponechávají veškeré břímě na dědicích okradených židovských rodin. Pokud chtějí umělecká díla vrátit, musí je nejprve sami vystopovat v muzeích a poté dokázat, že jde skutečně o majetek jejich předků ukořistěný nacisty.

Mel Urbach, newyorský právník a odborník na restituce, který zastupuje britské dědice prominentních židovských obchodníků s uměním, věří, že nová německá ministryně kultury Monika Gruttersová podpoří snahy židovských restituentů.

"Domníváme se, že je příznivě nakloněná našim snahám, stejně tak jako paní Merkelová. Německé instituce byly dosud spíše proti restitucím, avšak čekáme, že to se nyní změní." řekl Urbach.

Penzista v bytě skrýval 1500 ukradených uměleckých skvostů

Podnětem pro novou kampaň za návrat židovského majetku bylo minulý měsíc zjištění, že Bavorsko asi dvacet měsíců tajilo objev 1500 obrazů. Ty našli celníci a policisté v roce 2012 při domovní prohlídce v bytě penzisty Corneliuse Gurlitta, jehož otec byl nacistický obchodník s uměním.

Mezi plátny nechyběla díla Pabla Picassa, Henriho Matisse, Marka Chagalla, Paula Kleea či Oskara Kokoschky (více čtěte zde).

Přestože Německo podepsalo v roce 1998 mezinárodní Washingtonskou dohodu o navracení nacistické kořisti, ukázalo se, že Gurlitt si může část uměleckých děl ponechat, protože již uplynula zákonná lhůta pro podávání individuálních požadavků.

Bavorský ministr spravedlnosti nyní navrhuje změny legislativy, které by zákonnou lhůtu v těchto případech posunuly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video