Židé na Mallorce museli po staletí svou víru tajit. Ilustrační foto

Židé na Mallorce museli po staletí svou víru tajit. Ilustrační foto | foto: AP

Židé po šesti stech letech přivítali "ztracený kmen" z Mallorky

  • 42
Izraelští rabíni uznali potomky židů ze španělského ostrova Mallorca. Takzvaní Xuetes byli po staletí pronásledováni inkvizicí, většina jich konvertovala ke křesťanství a zbytek musel svoji víru tajit.

O tom, že potomci Xuetes se mohou nazývat židy, rozhodl v Izraeli ortodoxní rabín Nisim Karelitz. Současní Xuetes jsou převážně potomci židů, kteří pod nátlakem na počátku 15. století konvertovali ke křesťanství. Dávno před tím, než Isabela Kastilská v roce 1492 všechny židy vyhnala ze země.

Ti, kteří dále potají vyznávali víru svých předků, podstupovali velké nebezpečí. Španělská inkvizice až do konce 17. století poslala stovky tajných sefardských židů z největšího španělského ostrova na smrt.

Na Mallorce dodnes žije přibližně 18 tisíc lidí, kteří nosí příjmení pocházející z komunity Xuetes. Většina z nich se ale už ke svému původu nehlásí a nemá ani potuchy o dramatických osudech svých předků.

Židovští buditelé

Genetické studie potvrdily, že až do 70. let dvacátého století uzavírali příslušníci komunity sňatky hlavně mezi sebou. Označení Xuetes zřejmě pochází z baleárského výrazu pro vepřové, které prý tamní židé, kteří se vzdali své víry, ostentativně pojídali na veřejnosti. Rabíni se nyní pokusí v po staletí pronásledované komunitě povzbudit zájem o judaismus.

"Před šesti sty lety jejich předky unesli, proti jejich vůli je od nás odtrhli. Inkvizice se po staletí snažila potlačit jejich židovskou identitu a my jsme tady dnes proto, abychom řekli, že neuspěla," řekl podle britského listu The Guardian Michael Freund z izraelské iniciativy Šavej Israel, která se ztracené židovské komunity snaží objevovat.

Mallorca

Mallorca


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video