Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Musela si odsednout od ortodoxního žida. Žena žaluje aerolinky El Al

  • 355
Izraelská právnička Renee Rabinowitzová, která v dětství uprchla před nacisty do Spojených států, žaluje izraelské aerolinky El Al. Na žádost ultraortodoxního žida ji totiž přiměly přesednout si v letadle na jiné místo. Vadilo mu, že musí sedět vedle ženy.

„Ten muž neměl žádný jiný důvod ke stížnostem než to, že jsem žena. A to je odporná diskriminace. Je to stejné, jako by někdo s jinou vírou řekl: Nechci sedět vedle žida. Nevěřím, že by El Al v takovém případě někoho stěhoval,“ říká jednaosmdesátiletá Židovka, která sama chodí pravidelně do synagogy a doma připravuje pouze košer jídlo.

Incident se podle britského Guardianu odehrál loni v prosinci, když se Rabinowitzová vracela z návštěvy příbuzných ve Spojených státech zpět do Izraele. Krátce předtím, než mělo letadlo vzlétnout, si na místo vedle ní sedl muž ve středních letech v oděvu typickém pro ultraortodoxní židy.

Když viděl, že vedle něj sedí žena, zavolal si stevarda a chvíli s ním mluvil hebrejsky, čemuž právnička nerozuměla. Jako dítě uprchla před nacisty z rodné Belgie do Spojených států a do Izraele se přistěhovala před šestnácti lety, kdy odešla do důchodu.

Stevard následně ženě navrhl „lepší místo“ blíže první třídě. „Nerozuměla jsem tomu, nešlo o lepší místo,“ popisuje Rabinowitzová. Údajně měla pocit, že nemá jinou možnost. A ačkoli chodí o holi, na vzdálenější sedadlo se tedy přestěhovala.

Když jí stevard přiznal, že si musela přesednout na žádost druhého cestujícího, vrátila se. „Jsem jednaosmdesátiletá žena, co máte za problém?“ zeptala se. Žid jí začal líčit, že to zakazuje Tóra, Rabinowitzová jej však přerušila s tím, že se v ní nikde nic takového nepíše. „To uznal, ale řekl, že obecným principem je, že se člověk nemá uvrhávat do nebezpečných situací,“ shodil téma ze stolu muž.

Ponížili přeživší holocaustu, protestuje organizace IRAC

Rabinowitzovou v její žalobě podporuje centrum IRAC (Israel Religious Action Center), které bojuje proti snahám ultraortodoxních židů posílit segregaci žen a mužů a požadavkům, aby z veřejných ploch zmizely fotografie žen. Aerolinkám El Al přišlo více než sedm tisíc mailů odmítajících praxi stěhování žen na jiná místa jen proto, že to chtějí ortodoxní věřící.

„Je jí 81, přežila holocaust - a byla ponížena izraelskými národními aerolinkami,“ říká výkonný ředitel organizace IRAC Anat Hoffman a dodává, že jak od Izraelek, tak od turistek slýchají podobné příběhy velmi často.

U soudu nyní Rabinowitzová žádá padesát tisíc šekelů (tři sta tisíc korun) a zveřejnění pokynů, které „je zavážou jednat rovnostářsky včetně zdůraznění palubní posádce, že musí bránit práva žen sedět na svých místech“.

Letušky a stevardi by měli podle právničky jasně vědět, že nemohou vyhovět požadavkům cestujících na změnu sedadla jen z genderových důvodů. Podle izraelského listu Haaretz by na soud mělo dojít příští týden.

Renee Rabinowitzová:

01.dubna 2016 v 20:36, příspěvek archivován: 01.dubna 2016 v 22:28

Retired lawyer sues Israeli airline after she was asked to move seat https://t.co/w9GlN1m354 pic.twitter.com/uEms4ZFx6w

Společnost El Al však tvrdí, že k žádné diskriminaci nedošlo. Stevard s Rabinowitzovou údajně jednal citlivě a zdvořile a dal jí jasně najevo, že se stěhovat nemusí. Vedení aerolinek jí prý také nabídlo voucher na dvě stě dolarů na příští let. „Tady nejde o peníze, ale o princip,“ odmítá to právnička.

„Umožnit stěhování žen je jen další z cest, jakými ultraortodoxní extremisté prosazují požadavky, které nemají nic společného s judaismem. Ponižování žen se v žádném případě nemůže označovat za náboženský akt. To je prostě nepřijatelné,“ dodává Hoffman.

Lufthansa neměla košer jídlo. Cestujícímu zaplatí 1 400 dolarů

Židovský cestující zažaloval také německé aerolinky Lufthansa, a to poté, co nedostal košer jídlo. Brazilec Isaac Kopfler letěl před čtyřmi lety ze Sao Paula do Curychu a na čtrnáctihodinovou cestu si předem objednal takovou stravu, která neohrozí jeho víru.

Na palubě však zjistil, že se košer oběd podávat nebude, protože ho údajně kvůli „technickému problému“ nenaložili. Letušky mu nabídly alternativu, kterou však odmítl. Posléze nereagoval ani na kompenzaci aerolinek, které mu chtěly poskytnout letenky zdarma. U soudu pak za držení půstu po letecké společnosti požadoval pět tisíc dolarů.

„Pasažér má právo dostat to, co si zaplatil. Vzniká tam obchodní vztah a i přesto, co tvrdí aerolinky, neexistence předem objednaného košer jídla není podružnou záležitostí,“ zní rozsudek brazilského soudu, který v pondělí nařídil Lufthanse vyplatit Kopflerovi 1 400 dolarů. „Košer jídlo je velmi důležité a vychází z náboženských principů,“ dodávají soudci.

Lufthansa se za „morální škodu“ v dopise zveřejněném na serveru Exame News omluvila a slíbila, že cestujícímu zaplatí. Zavázala se také, že nejen židovským cestujícím, ale všem lidem se speciálními dietními požadavky zajistí to, oč požádají.

V Brazílii podle listu The Times of Israel žije asi 120 tisíc židů, přičemž asi polovina z nich v Sao Paulu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video