Zebulón Simentov troubí na šófar v maličké kábulské synagoze (archivní snímek...

Zebulón Simentov troubí na šófar v maličké kábulské synagoze (archivní snímek 2007) | foto: Profimedia.cz

Poslední Žid v Afghánistánu přežil Sověty i Taliban, nyní chce odejít

  • 6
Zabulón Simintov je posledním známým Židem v Afghánistánu. Nevyhnala ho ani sovětská invaze, ani nadvláda radikálních islamistů z Talibanu. Nyní se však zdá, že s odchodem spojeneckých vojáků zavře svoji restauraci a zemi pod Hindúkušem opustí i on.

Když Zabulón Simintov vchází ráno do své kábulské restaurace, už ve dveřích snímá z hlavy jarmulku, tradiční židovskou pokrývku hlavy. Vypadá to jako rituál, ale není. Prošedivělý šedesátník v ryze islámském Afghánistánu prý zkrátka raději neupozorňuje, že je židovského vyznání.

Nikdo jiný v Kábulu podobnou jarmulku nenosí. Vlastně nikdo v celém Afghánistánu, tedy pokud je známo. Simintov je totiž posledním Židem, který ve středoasijské zemi žije. A to už osm let, od smrti svého souseda, souvěrce a neúnavného soka Izáka Lévina.

Simintov i Lévin patřili k hrstce synů a dcer Izraele, kteří neopustili svou hornatou vlast, když se k moci dostali talibanci. Simintov se narodil v padesátých letech v severoafghánské provincii Herát nedaleko hranic s Turkmenistánem.

Tehdy žilo v Afghánistánu několik tisíc Židů, podle reportáže BBC okolo pěti tisíc. O jejich původu se toho mnoho neví, podle historiků však židovské kořeny v Afghánistánu sahají přes dva tisíce let zpátky. A loni archeologové učinili zásadní objev, když v sousední provincii našli středověké židovské svitky z 11. století, které obsahovaly básně, obchodní záznamy a zákonné dokumenty židovské komunity ve Střední Asii.

Rozhádaní souvěrci

Nicméně to už je dávná historie. Simintovův příběh se - jak už bylo řečeno - začal psát v půli minulého století. Krátce poté, co vznikl nový stát Izrael, kam za lepším životem odešly stovky židovských rodin z Herátu.

Nikoli však Simintovova rodina, která Afghánistán neopustila ani po sovětské invazi v roce 1979 a následném desetiletí krvavé války. A Simintov zůstal i po roce 1996, kdy se moci v zemi chopili talibanci.

Tehdy odešli i ti nejvytrvalejší, včetně jeho manželky a dcer. Podle úředních záznamů se v tom roce k židovské víře hlásilo v zemi už jen deset Židů, všichni v Kábulu, kde už žil i Simintov. A od počátku druhého tisíciletí už v afghánské metropoli nosil jarmulku jen on s Lévinem.

Poslední dva Židé ve městě však při sobě příliš nestáli, naopak prosluli nekonečnými šarvátkami. Nedokázali se totiž dohodnout, kdo z nich se v jediné kábulské synagoze stane strážcem Tóry, svaté knihy Židů. Přeli se a osočovali dokonce tak, že podle nich vznikla divadelní hra. V New Yorku byla uváděna pod názvem "Poslední dva Židé v Kábulu" a v Londýně jako "Strážce mého bratra". V roce 2005 však Lévin zemřel a jediným strážcem Tóry se stal Simintov.

Kromě práce v synagoze se věnuje své restauraci, která se specializuje na kebaby, tradiční středoasijský pokrm z pečeného masa. Nyní však jeho obchod moc netáhne, a tak hrozí, že i on odejde do emigrace. Nikoli kvůli strachu nebo vyznání, ale kvůli krachu. Jídlo totiž dodával do hotelů, později cizím vojákům, kteří se ze země stahují


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video