Zhruba dest tisíc Pražanů neplatí nájem

Praha - Neplatit nájem? Desetitisíce Pražanů spoléhají, že se jim taková taktika vyplatí a přinejmenším několik let ve svých domech vydrží. Jejich naděje jsou zatím oprávněné. Soudní vymáhání dluhu od neplatičů a následná snaha o jejich vystěhování z bytu je v hlavním městě totiž stále velmi zdlouhavý proces. Řízení trvá mnohdy až čtyři roky, v průměru sedmnáct měsíců. Dluh po tu dobu narůstá někdy až do milionových hodnot.
Přesto vyklizených bytů přibývá. "Od podzimu se situace zlepšila, protože už můžeme využívat i soukromé exekutory," tvrdí pražský radní Zdeněk Kovářík. "Dřív byl problém sehnat někoho, kdo by vyklizení provedl, k dispozici byli jen soudní exekutoři. Těch ale bylo málo a chyběla jim finanční motivace k rychlému jednání. A tak se dlouho čekalo v pořadníku, než se případu začnou věnovat," dodává.

Podle zákona se o svůj byt musí obávat každý, kdo neuhradí nájem nejméně za tři měsíce. Ohromný počet pražských neplatičů však ukazuje, že tak rychlou exekuci si připouští málokdo - asi deset tisíc pražských obecních bytů dnes obývají neplatiči.

Kolik dluží Pražané na nájemném ?
V Praze je kolem 120 000 obecních nájemních bytů. Kolem deseti tisíc jejich uživatelů dluží magistrátu a radnicím v městských částech zhruba 300 milionů, a to bez poplatků z prodlení. Ty zvyšují částku na dvojnásobek. "Například v dvanácti tisících bytů, které obhospodařuje magistrát, máme kolem šesti set neplatičů s dluhem padesát milionů korun na nájemném a službách spojených s bydlením," říká pražský radní Zdeněk Kovářík. Ekonomické předpoklady splatit pohledávku, která se v jednotlivých případech pohybuje od dvou korun až do čtyř set tisíc korun, má pouze 7,3 procenta neplatících nájemníků.
Soudní exekutoři tvrdí, že rychleji pracovat nemohou: "Nás je málo, a navíc máme velmi špatné platové podmínky, to je úplná katastrofa," říká exekutor Prahy 3 Lubomír Rybenský. Například průměrný soudce má podle jeho tvrzení plat pětinásobný. "A kritikům bych přál vidět svůj stůl, na kterém je někdy až tisíc spisů," upozorňuje Rybenský.

Metropole nemá k dispozici ani dostatek náhradních prostor, do kterých by neplatiče umístila.

Letos tak sice hrozí třem tisícům pražských rodin, že přijdou o bydlení v obecních bytech, protože soudy rozhodnou o jejich vystěhování, ale náhradní bydlení může metropole nabídnout jen přibližně každé dvanácté takové rodině.

Ty ostatní musí magistrát nebo radnice zatím nechat v původních bytech s reálným nebezpečím, že se dluhy na nájemném zvýší.

Pracovník stěhovací firmy vynáší věci z bytu na Praze 13. (7. července 2000)

Pracovník stěhovací firmy připravuje věci k vyklizení bytu. (7. července 2000)

Jenda Alexander si musel včera sbalit své věci a byt, kde s družkou bydlel, opustit. (7. července 2000)

Jenda Alexander vyklízí byt, ve kterém šestnáct let bydlel. (7. července 2000)

Jenda Alexander hovoří se soudním exekutorem Miroslavem Hourou. (7. července 2000)

Stěhováci vyklízí žižkovský byt, ve kterém až do minulého týdne neoprávněně přebývali neplatiči. (20. února 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video