Kamenosochař Petr Šebesta pracuje ve svém ateliéru na podobizně generála a

Kamenosochař Petr Šebesta pracuje ve svém ateliéru na podobizně generála a prezidenta Ludvíka Svobody. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Zhotovil pomníky pro zemřelé hokejisty, nyní tesá do žuly prezidenta

  • 29
V Hroznatíně na Třebíčsku bude stát památník bývalého prezidenta Ludvíka Svobody, který se narodil na Vysočině. Pracuje na něm kamenosochař Petr Šebesta v ateliéru ve Světlé nad Sázavou. Moc času mu nezbývá – dílo je potřeba převézt na místo do 16. března, kdy se chystá slavnostní odhalení.

Pomník za čtvrt milionu korun bude ve Svobodově rodném Hroznatíně na Třebíčsku odhalen 16. března u příležitosti 70. výročí bitvy u Sokolova.

"Už má medaile, obrysy obličeje, asi čtvrtku mám hotovou. Budu na něm pracovat do začátku příštího týdne. Celkově to bude dost velké, přibližně 115 na 70 centimetrů. Na černé desce bude písmeny vyryto Armádní generál Ludvík Svoboda, prezident českolovenské socialistické republiky 1968-1975, velitel prvního československého armádního SSR," popsal kamenosochař Petr Šebesta.

Tvůrce pamětního kamene prezidenta Ludvíka Svobody ke své práci používá kladivo, dláto a diamantové kotouče.

S kamenem pracuje už přes dvacet let. "Od malička jsem k tomu tíhnul. Písmo jsem začal tesat v roce 1982. Sochařinu dělám od roku 1990," vysvětlil autor.

Malovat začal už v jedenácti letech. "Jak jsem bydlel na vesnici, tak na předměstí chtěli malíře pokojů, to jsem odmítl. Tak mě dali na brusiče skla, tím jsem vyučil a posléze pracoval v umělecké dílně," popsal začátky dvaapadesátiletý Šebesta.

Pracoval i na pomníku pro hokejisty

Kromě soch Šebesta vytváří také náhrobky. "Co se týče portrétů do kamene, tak jsou to většinou právě náhrobky, které se dělají po smrti. Je to smutná věc. To se musím nějak odreagovat, třeba kreslím portréty na papír nebo plátno," prozradil Šebesta, který v práci bývá třeba i dvanáct hodin denně.

Kamenosochař Šebesta už tvořil i památníky pro hokejisty, kteří zahynuli v Rusku.

Na pomníku tragicky zesnulých hokejistů Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka Šebesta dělal portrét a písmo. "Žena Jana Marka si přála pomník ve tvaru srdce. Chtěla být na něm znázorněná – z vrchu – hlavou dolů," popsal její přání.

Materiál v podobě bloku kamene objednal ze Švédska. Markova žena práci pozorovala. "Vždycky přijela, koukala a jak to bylo rozpracované, byla bezradná. Že neví, jestli se jí to líbí. Když bylo hotovo, byla spokojená," prozradil.

"Tu sochu najdete v Jindřichově Hradci. Dělal jsem ji asi pět měsíců," dodal kameník. Šebesta, rodák z Hlinska, má rád originální zakázky. "Čím bizarnější to dílo je, tím je to pro mě lepší. O to víc mě to baví. Objednávky bývají různé, papoušky počínaje až po lidi," podotkl. "Jednou za mnou přišel sochař, abychom mu opravili písmo, které dělal. Tak jsme mu tam něco napravili, protože mu tam lítaly mezery, nešlo to přečíst," zhodnotil kolegu sochař.

Někdy je Šebestova práce složitější. "Teď jsme dělali sochu Mariu Berouskovi, jak žongluje s kužely. Bylo složité to vyleštit. Měl ruku do pravého úhlu, držela jen v rameni. Měli jsme strach, aby neupadla," přiznal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video