Žhářský útok na Romy řešil soud čtyři roky

  • 2
Ostava - Odvolací soud po čtyřech letech definitivně uzavřel jeden z nejzávažnějších rasistických útoků na severní Moravě. Při něm málem uhořela Romka z Krnova Emílie Žigová. Soud poslal Radka Bedriho na dva roky za mříže za to, že v roce 1998 hodil z rasové nenávisti do bytu romské rodiny lahev s benzinem a zapáleným doutnákem. Fašistické tiskoviny a symboly, které u něho našla policie, prokázaly, že patřil k horlivým neonacistům. V době spáchání činu mu ještě nebylo osmnáct let.

I když policisté ani státní zástupce nepochybují o tom, že Bedri nebyl sám, soudu se to nepodařilo prokázat. Zbývající dva obžalovaní, kteří také patřili ke skinheadům a zprvu se policii přiznali, jsou definitivně zproštěni obžaloby pro nedostatek důkazů. Odvolací senát tím potvrdil únorový rozsudek okresního soudu v Bruntále.

"Rozsudek je pravomocný. Není proti němu odvolání," oznámila předsedkyně odvolacího senátu Alexandra Erbanová. Upřesnila, že rozhodnutí může napadnout nejvyšší státní zástupce nebo odsouzený takzvaným dovoláním k Nejvyššímu soudu.

Bruntálský státní zástupce Libor Malý, který několikrát řekl, že nevěří, že Bedri útočil sám, vyloučil, že by se státní zastupitelství k takovému kroku chystalo. Bedriho vyjádření se nepodařilo získat.

Soud narazil na nedostatek důkazů
I když policie zprvu získala přiznání, objasnění případu se začalo komplikovat poté, co obvinění přiznání odvolali. Až do konce procesu pak tvrdili, že v době útoku spali nebo byli v jiné části města. Soud narazil na nedostatek důkazů, který dovršili někteří svědci, kteří měnili výpovědi ve prospěch obžalovaných. V prvních dvou kolech procesu soud zprostil pro nedostatek důkazů všechny tři mladíky. Žalobce se ale vždy odvolal.

"Byla noc. Dívali jsme se na televizi. Najednou se roztříštilo sklo, dovnitř vlétla láhev a vše bylo v jednom ohni. Žena zachraňovala z plamenů dceru a přitom do toho spadla," popisoval útok majitel bytu Milan Kováč, jemuž tehdy plameny popálily nohy. Jeho družka měla popáleniny druhého a třetího stupně na čtyřiceti procentech těla.

Krátce po posledním rozsudku zemřela. "I když měla trvalé zdravotní následky, nelze prokázat, že její smrt s útokem souvisela," uvedl konzultant Evropského centra pro práva Romů Markus Pape, který sleduje vyšetřování rasistických trestných činů a snaží se pomáhat obětem.

Podle Papeho je významné, že soud nakonec uznal to, že za tak závažný čin nestačí podmínečný trest, byť jde o dosud netrestaného člověka. "Je to dobrý signál pro další kauzy, ale na druhé straně jsou průtahy případu strašlivé. Bedri to neudělal sám, avšak kvůli liknavosti policie nebylo dost důkazů pro to, aby byla stíhána a odsouzena celá skupina," uvedl Pape.

V Krnově se stalo více podobných případů. Do bytu rodiny Kováčových hodili rasisté poprvé zápalné láhve už v roce 1996.

Jan Bučko (vlevo) a Radek Bedri byli obžalování ze žhářského útoku na romskou rodinu v Krnově na Ostravku. Odsouzen byl nakonec jen Radek Bedri, půjde na dva roky do vězení. (21.2.2002)


Video