Během silvestrovské noci zapálili mladí žháři ve Francii na 1200 automobilů. Na snímku jsou ohořelé vozy v okolí Štrasburku. | foto: Reuters

Gangy na Silvestra zapálily ve Francii na 1 200 aut, je to tradice

  • 139
Úmyslné zapalování aut o silvestrovské noci je nepříjemnou zvláštností Francie již mnoho let. Tentokrát vandalové na oslavu příchodu nového roku poškodili 1 193 aut. Jednotlivé gangy se pak na sociálních sítích chlubí, kdo jich zničil více.

Jak uvedl francouzský ministr vnitra Manuel Valls, nejvíce případů, 83, bylo v Seine-Saint-Denis u Paříže a ve východních departementech Haut-Rhin (72) a Bas-Rhin (70).

Ministr se zmínil také o severním departementu Nord, kde shořelo 61 automobilů, a jihozápadním departementu Bouches-du-Rhône s 51 zničenými vozidly.
Francouzská vláda zveřejnila údaje o počtech shořelých aut poprvé po třech letech. Kabinet bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho se totiž již dříve rozhodl
tyto statistiky neoznamovat s cílem snížit počet těchto výtržností.

Mladíci zapalující auta se totiž často trumfují, kdo jich bude mít na svědomí víc a zveřejňování těchto údajů jim tak "hrálo do karet". Socialistická vláda se nicméně rozhodla pro opak a hlásá "absolutní transparentnost".

Naposledy byly údaje o zničených autech během silvestrovské noci zveřejněny na začátku roku 2010. Na Silvestra v roce 2009 bylo zapáleno celkem 1 147 vozidel.
Stejně jako v jiných zemích, i ve Francii se zapalují auta z mnoha důvodů. Někdy tak chtějí zločinecké gangy zamaskovat některé své jiné zločiny, jindy jde o pojistné podvody majitelů automobilů.

Silvestrovské výtržnosti mají zcela jinou příčinu. "Tradici" zapalování aut jako určité formy protestu zavedli na začátku devadesátých let mladíci žijící na chudých předměstích zejména v okolí Štrasburku.

Marine Le Penová: Ministr není schopný zastavit vandalismus

Obrovské pouliční násilnosti pak zasáhly Francii na podzim roku 2005. Po náhodné smrti dvou nezletilých mladíků z přistěhovaleckých rodin vyšly do ulic pařížského předměstí Clichy-sous-Bois tisíce lidí. Během následujících dnů se
pak nepokoje rozšířily nejprve na okolí Paříže a později i do dalších velkých měst jako Lille, Rennes, Toulouse či Marseille.

V některých oblastech musel být dokonce 8. listopadu vyhlášen výjimečný stav. Během tří týdnů bylo tehdy zapáleno 8 810 automobilů.

Zveřejnění letošních statistik ihned vyvolalo kritiku. Šéfka krajní pravice Marine Le Penová prohlásila, že socialistický ministr prokazuje stejnou neschopnost jednat proti podobnému vandalismu, jako tomu bylo u jeho pravicových předchůdců. "Laxní přístup státu v otázce bezpečnosti pokračuje," zdůraznila předsedkyně nacionalistické Národní fronty, která vidí příčinu pouličního násilí v zemi hlavně v přistěhovalectví.

Podle Bruna Beschizzy ze Sarkozyho strany UMP statistiky ještě více motivují mladé páchat podobné vandalské činy. "Víme, že spolu v různých regionech takto soupeří," uvedl Beschizza. Jak dodal, jednotlivé gangy se pak chlubí "svými počiny" na sociálních sítích jako Facebook či Twitter.

, , Lidové noviny

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video