Představení publikace Sto dní v čele Evropy (12. května 2009)

Představení publikace Sto dní v čele Evropy (12. května 2009) | foto: Stanislav Peška, ČTK

Žerty i hořkost, mapuje Topolánek svých sto dní v čele Evropy

  • 199
Bývalý premiér Mirek Topolánek představil novou knihu o době, kdy jako český premiér vedl Evropu. Publikaci "Mirek Topolánek - Sto dní v čele Evropy" dali dohromady bývalý novinář a mluvčí předsednictví Jiří F. Potužník a fotograf Herbert Slavík. Expremiér v ní vzpomíná na okamžiky úsměvné i obtížné.

Už podtitulek knihy dává tušit, že ji její autoři vnímají jako dokumentaci významného období, které ale pokračuje dosti neslavně. Jeho slova totiž jsou "100 dní s předsedou Evropské rady aneb Jak úspěšné tažení Čechů na mezinárodním poli zastavili Češi".

Tím autoři mají na mysli sesazení Topolánkem vedené vlády opozicí, která s pokusem o vyslovení nedůvěry uspěla na pátý pokus. Od té doby vážnost Česka v očích Evropy značně poklesla, například porady unijních ministrů zaznamenaly značný odliv účastníků. - čtěte Česko nikdo nebere vážně

Kniha váží zhruba půl kilogramu, má 148 stran a formát asi 2/3 A4. Obsahuje fotografie klíčových evropských politiků a osobností, které Topolánek glosuje.

Žerty s Putinem

U ruského premiéra Vladimira Putina například vzpomíná, jak při složitých jednáních o plynové krizi čekali společně na právníky: "A ten znáte, Vladimire Vladimiroviči? Jaký je rozdíl mezi přejetým psem a přejetým právníkem? Před přejetým psem je je delší brzdná dráha." "Tak to znám, Mirku. Co se stane, zeptáte-li se právníka, kolik je hodin? Půjčí si vaše hodinky, řekne vám čas a hodinky si nechá," kontroval Putin.

"Přesně tak to opravdu vypadalo, vtipkovali jsme," smál se Mirek Topolánek. Jinak se ale bývalý šéf vlády k velké autorské roli nehlásí. "Já jsem měl na tu knihu mnohem menší vliv, než kdokoliv tuší, řekl bych spíše žádný. Jediné autorství, ke kterému se hlásím, jsou určité glosy k fotografiím klíčových aktérů. Ty jsem opravdu napsal já. Scénář knihy psal sám život."

"Francie proti České republice. Fakt síla"

Topolánek se také zastavuje u role svého předchůdce v čele Unie Nicolase Sarkozyho. Francouzský prezident nechtěl po konci svého úřadování opustit zář blesků fotoaparátů.

"Celé předsednictví, nebo alespoň tu část, kterou jsem ovlivňoval, poznamenal náš vzájemný vztah. Nebyl vyhrocen ani tak osobně, ani tak osobnostně, byl jen přiostřen několika rovinami či řezy přirozeného střetu," mírní ale rivalitu expremiér.

Některé "roviny či řezy" hned přibližuje: "Stará a nová země, velká a malá země, země jižního křídla s výrazným tlakem na regulace, dotace a protekcionismus proti liberální otevřené zemi, země hluboké integrace a federalismu proti eurorealismu české provenience, Francie proti České republice. Fakt síla."

JAK KNIHA VZNIKLA

Co o publikaci říká její autor Jiří F. Potužník

Knížka si nedělá žádné nároky literární nebo analytické. Je deníkem předsedy rady Evropské unie. My jsme se bavili s Herbertem Slavíkem už v lednu, že prožíváme něco, co nikdo z nás nečekal. Ve své intenzitě, v dopadu každého jednání, každé cestě. Domlouvali jsme se, že on bude průběžně fotit obrazový materiál, který bude více než zpravodajství, bude zachytávat atmosféru dění, míst, tváří, událostí... A já že se pokusím to podobným způsobem mapovat textem. Poznámky jsem si zapisoval na různých menu od obědů, programech jednání, průvodcích ke schůzkám a podobně. Pak jsme vzali to, co nám přišlo zajímavé, a udělali jsme z toho takový průřez.


Jak vznikl formát knihy? Jiří Paroubek si nechal udělat obrovskou čtyřkilovou bichli, ta vaše kniha vypadá střízlivěji...
Formát jsme vůbec neřešili. Ten formát vznikl přirozeně, Herbert měl připravené fotografie, já text, dali jsme to dohromady a vznikla kniha.


Paroubkova kniha se neprodávala. Věříte, že tato publikace se prodávat bude?
Já na to nemám marketingový odhad. Je to naše přání, tu ambici to má, aby se to prodávalo. Kniha vychází v nákladu 3 000 výtisků. Topolánek dokázal změnit to přezíravé nahlížení na náš stát z počátku našeho předsednictví.


Kdo knihu platil?
Platil ji normálně vydavatel, neměli jsme žádné sponzory a ani ji neplatil stát.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video