Předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi se podařilo prosadit celé vedení strany podle svých představ i změnu stanov, podle níž bude na kandidátkách pro parlamentní i krajské volby 40 procent žen

Předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi se podařilo prosadit celé vedení strany podle svých představ i změnu stanov, podle níž bude na kandidátkách pro parlamentní i krajské volby 40 procent žen | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ženy vpřed. ČSSD schválila, že jich do voleb musí poslat 40 procent

  • 359
Před příštími volbami budou voliči při pohledu kandidátky ČSSD překvapeni. Strana na sjezdu schválila změnu stanov, podle které na jejích kandidátkách do parlamentních i krajských voleb bude povinně minimálně 40 procent zástupců obou pohlaví. Prakticky to znamená vyšší zastoupení žen než teď.

„Chci vám poděkovat za odvahu se měnit. Jen když tradiční strany najdou odvahu se měnit, mohou uspět v souboji s marketingovými projekty,“ řekl ke schválené změně stanov premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Pro změnu stanov bylo 604 delegátů ze 752, kteří byli pozváni na sjezd. To byla potřebná třípětinová většina. Sobotka před hlasováním apeloval na delegáty, aby byli určitě pro. „Pokud změna stanov projde, bude to úspěch. Pokud ne, bude to neúspěch. A my přece chceme být úspěšná strana,“ řekl.

Mezi delegáty nakloněnými návrhu vedení strany totiž panovala obava, zda se najde potřebný počet hlasů. Kvóty se nebudou týkat komunálních voleb.

Celé je to jen naoko, kritizoval Dienstbier změnu stanov

Prošlo i to, že na sestavování kandidátek do voleb se budou podílet všichni členové sociální demokracie. Naopak vedení strany na poslední chvíli ustoupilo od návrhu, aby předsednictvo mohlo škrtat lidi z kandidátek na návrh nejužšího vedení strany, z krajů či od kontrolní komise.

Ministr Jiří Dienstbier ale upozorňuje, že praktické uplatnění toho, že kandidátky ovlivňují všichni členové, vůbec nebude tak jednoduché. Jak přesně to bude vypadat, totiž bude jasné až později a na sjezdu se o tom nehlasovalo. „Jde o to, jestli budou kandidátku sestavovat skutečně členové v místních organizacích, nebo jim bude předloženo, co mají schválit,“ řekl iDNES.cz Dienstbier.

Před delegáty byl o hodně ostřejší. „Je to naprosté vykostění toho principu, který byl v polovině loňského roku ve stranickém referendu schválen,“ varoval před změnou stanov, na něž delegáti sjezdu ČSSD kývli. „Pokud schválíme to, co tady bylo načteno, celé je to jenom na oko a je to popření vnitrostranického referenda a jeho výsledku. V tom případě to celé byla šaškárna, která nás stála nějaké miliony korun. Pár bafuňářů nějakých krajských mafií a bratrstev si tady o všem rozhoduje. Pokud takovou to cestou půjdeme, tak je to cesta do hrobu sociální demokracie,“ řekl Dienstbier, od nějž se Sobotka na sjezdu odstřihl.

Už první den sjezdu se Sobotkovi podařilo prosadit první část svého plánu, aby se v nejužším vedení strany objevily dvě ženy, což byla dosud pro ČSSD nebývalá věc. Mezi místopředsedkyně byly zvoleny ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. (o novém vedení ČSSD najdete více zde)

„Byli zvoleni lidé, kteří byli silní. Ti, kteří silní nebyli, zvoleni nebyli. Pokračuje stabilizace a sjednocování sociální demokracie,“ komentoval v sobotu výsledky volby vedení ČSSD premiér. O to, aby se do vedení strany dostal Dienstbier, moc nestál.

Zato mu šlo o to, aby sjezd potvrdil změn stanov, o které již loni v létě členové strany hlasovali ve vnitrostranickém referendu. V něm se celkem 88 procent členů strany vyslovilo pro to, aby kandidátky do parlamentních a krajských voleb schvalovala celá členská základna. 92 procent členů bylo proti kumulaci funkcí a téměř 52 procent schválilo i ženské kvóty na kandidátkách sociální demokracie. A Sobotkovu přání delegáti vyhověli. Potvrdili nakonec velkou většinou hlasů přítomných delegátů i výsledek referenda ČSSD.

Souhlasíte s kvótami pro zastoupení žen na kandidátkách politických stran?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 20. března 2015. Anketa je uzavřena.

NE
NE 1738
ANO
ANO 232

V České republice uplatňuje kvóty pro obě pohlaví Strana zelených. Na jejích kandidátkách v posledních volbách do Sněmovny byla v každé trojici jedna žena, v Praze byla dokonce kandidátka sestavena tak, že se metodou „zipu“ na celé kandidátky střídali muži a ženy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video