Ženy střídaly ve vládě muže

  • 16
Jedenáct ze šestnácti ministrů nového kabinetu už začalo oficiálně úřadovat. Zbývá pět, které uvede premiér Vladimír Špidla do funkce až dnes. Svých rolí se ujaly i jediné dvě ženy ve vládě. Po dlouhé době je ministři-muži pouštějí mezi sebe.

V ministerských zasedačkách se pilo šampaňské, vzletně mluvilo a v jednom případě i líbalo: to když odstupující ministr zdravotnictví Bohumil Fišer předával svou funkci spolu s pugétem květin Marii Součkové. Druhá žena, ministryně školství Petra Buzková, se musela obejít bez polibku od svého předchůdce Eduarda Zemana. Růže ani ji neminuly.

"Vědět znamená předpovídat. A já věděl, že premiérem bude Vladimír Špidla a - jako jediný ve vládě že fotbal vyhraje Brazílie," pochlubil se exministr Fišer. "Ale nevěděl jsem, že křeslo ve zdravotnictví získá sociální demokracie. To jsem moc rád," dodal s uspokojením.

A pak už za přípitku padala slova o tom, jak moc důležitý resort to je, když se dotýká samé podstaty lidské existence. Nová ministryně dokonce pateticky prohlásila: "Stala jsem se správkyní nejcennějšího pokladu na světě - lidského zdraví."

Onen poklad chce na svém úřadě střežit s týmem lidí, v němž nastala první zásadní obměna: prvního náměstka Michala Pohanku střídá někdejší poslanec za ČSSD Rostislav Čevela. Odchází i mluvčí Otakar Černý (do televize), jeho nástupce Součková představí až v příštích dnech.

Ostatní náměstci to nebudou mít pod vládou nové ministryně - navenek vlídné, ale zřejmě tvrdé ženy - vůbec jednoduché: Budou si muset vybrat, zda chtějí pracovat na ministerstvu, nebo na svých vedlejších postech ve zdravotních ústavech, kde jim Fišer zajistil ředitelské funkce.

"Preferuji plné vytížení v rámci pracovního zařazení," prohlásila Součková. Dodala ještě, že chce nadále zvyšovat platy lékařům a sestrám a konečně prosadit klíčové, leč po mnoho let odkládané zákony.

Pak zahájila natolik dlouhý průzkum kanceláří ministerstva, že kvůli dopravní zácpě dorazila pozdě na představování vlády v parlamentu. Premiér Špidla na ni mezitím zapomněl a zprvu ji poslancům vůbec nepředstavil.

Nová ministryně školství Petra Buzková se naopak v první den svého úřadování rozhodla neodkrýt jedinou kartu. Ačkoli je zřejmé, že ani tomuto úřadu se nevyhnou personální změny , Buzková je prozatím odmítla upřesnit. "Je poněkud brzy na to, abych vyjmenovala, co chci v resortu změnit, ale budu se snažit zajistit školství maximální politickou váhu."

Důvod, proč se původní profesí právnička ujímá vedení resortu školství, komentovala Petra Buzková slovy: "Projevila jsem zájem být ve vládě - a školství mě zajímalo." Na úřad včera nepřijela limuzínou, ale dorazila pěšky z nedaleké sněmovny, jen několik minut před tím, než vůz s majáčkem dovezl předsedu vlády.

"Vždyť je to kousek," řekla na vysvětlenou. Na její první cestě po úřadu ji provázel její předchůdce Eduard Zeman, kterému premiér poděkoval za takzvanou bílou knihu. Ta naznačuje, jakým směrem by se mělo české školství ubírat.

Líbali se a dávali si rady

Kromě ministrů Ambrozka, Němce, Rusnoka, Šimonovského a Palase už premiér Vladimír Špidla představil v úřadech všechny členy svého kabinetu. Obě ženy v kabinetu dostaly při tom kytici a Marie Součková navíc polibek od Bohumila Fišera, jehož střídá na ministerstvu zdravotnictví.

Cyril Svoboda dostal od Jana Kavana pár diplomatických rad. Zdeněk Škromach při ceremoniálu na ministerstvu práce a sociálních věcí nezapřel, že býval vrcholným odborářem. Nahlas se divil, že mezi svědky jeho nástupu není předsedkyně odborové organizace.

A ministr obrany Tvrdík? Jako by chtěl zdůraznit, že uvádění do úřadu je formalita. Podle ČTK byl totiž od rána ve své kanceláři, ale těsně před Špidlovým příjezdem se nechal autem z ministerstva odvézt a vrátil se ve Špidlově koloně, aby mohl být oficiálně "uveden".

Marie Součková dostává polibek od Bohumila Fišera, jehož střídá na ministerstvu zdravotnictví. (16. července 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video