Ženy si mohou vybrat ze šesti porodnic

Praha - Pokud se žena rozhodne rodit v Praze, má na výběr z šesti porodnic. Ve čtyřech případech se jedná o gynekologicko-porodnické kliniky fakultních nemocnic. Motolské, Vinohradské, Thomayerově v Krči a porodnici U Apolináře, která spadá pod Všeobecnou fakultní nemocnici. Podle přednosty onkologicko-gynekologické kliniky v Motole Lukáše Roba jsou lékaři na všech těchto místech zastánci takzvané klasické porodnické školy. Preferují převážně polohu v leže na zádech a při přístupu k případných alternativním metodám mají určité hranice.

"O holení a podávání klystýru můžeme vést akademické debaty. V zásadě ale záleží na domluvě s rodičkou. Personálu nevadí, když se mamince při tlačení uvolní svěrače, ale já si myslím, že to musí být nepříjemné emancipované ženě. Rozhodně ale již nepanuje názor, že porod musí probíhat v naprosto sterilním prostředí. Vlastní porod ale u nás probíhá klasicky. Podle mého názoru záleží nejvíce na důvěře mezi rodičkou a lékařem," říká Rob.

Přednosta Zemské porodnice U Apolináře Jaroslav Živný předesílá, že jsou zaměřeni především na péči o ženy s předčasným porodem a novorozence s velmi malou porodní hmotností.

Dalším místem, kde může žena porodit, je Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí. Podle slov staniční sestry porodního sálu Simony Josefové se zde dostali do stádia, kdy je možné prakticky vše, co si maminka přeje.

"Během porodu se žena může naprosto volně pohybovat, sednout si na míč či porodní vak, popřípadě jít do sprchy. Teplá voda vyhovuje většině maminek, protože uvolňuje otevírání porodních cest a částečně tiší bolest. Každé dvě hodiny monitorujeme průběh porodu, abychom se mohli připravit na případné komplikace. Pokud je rodička v dobrém fyzickém i psychickém stavu, záleží vlastní průběh poslední fáze porodu na ní samé. Pokud chce být na zádech, nerodí rozhodně vleže, ale v polosedu nebo v sedu. Nohy si může buď držet sama či si je opřít. Vybrat si může také polohu v podřepu na vaku či porodní stoličce, popřípadě v leže na boku," tvrdila Josefová.

Dodala, že miminko je okamžitě po narození položeno mamince na bříško. Až po nějakém čase ho na chvíli odnese pediatr na vyšetření, ale vzápětí je dítě vráceno k matce. Dvě hodiny po porodu jsou pak pořád spolu.

"V květnu vybudujeme samostatné porodní pokoje, takže rodička bude mít své dítě na očích pořád, i při jeho vyšetřeních. Zatím u nás nelze rodit do vody, a to proto, že z finančních důvodů nemáme porodní sprchu," řekla Josefová.

Poslední možností, kterou má maminka v metropoli na výběr je   Fakultní nemocnice Na Bulovce. Zde kromě klasického gynekologicko-porodnického oddělení funguje také Centrum alternativního porodu, kde se věnují výlučně nestandardním metodám.

"Jsme jediným takovýmto pracovištěm v Praze. Podmínkou porodu u nás je, aby vše probíhalo bez komplikací. Cena porodu i s absolvováním předporodních kurzů je 3000 korun. Rodičky, které již jeden kurz absolvovaly, nemusí dalším projít. Matky jsou k nám přijímány v aktivní fázi porodu - tedy fázi s pravidelnými kontrakcemi," řekl primář CAPu Jaroslav Blovský.

Dodal, že nabízejí opravdu vše - polohy v podřepu na stoličce, na míči, na vaku, na posteli, ve stoje, i ve vaně s vodou.

Miminko, které se narodilo v Zemské porodnici U Apolináře, se přebaluje v porodnickém pokoji. (19. dubna 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video