Jedna z žen podezřelých z okrádání seniorů na vesnicích v Královéhradeckém kraji

Jedna z žen podezřelých z okrádání seniorů na vesnicích v Královéhradeckém kraji | foto: Policie ČR

Ženy se chtěly dostat do domu okrádaných seniorů. Utekly před fotografem

Náhodný svědek v obci poblíž Chlumce nad Cidlinou měl minulý týden v ruce možná jedinou účinnou zbraň proti partám, které okrádají důvěřivé seniory. Držel fotoaparát. A neváhal ho použít, když se čtyři ženy snažily dostat do domu, kde už dřív došlo ke krádeži. Když začal fotit, prchla čtveřice do připraveného auta.

"Svědek nám poskytl snímky, které pořídil na místě, kde už loni několikrát došlo k trestné činnosti," uvedla krajská policejní mluvčí Lenka Burýšková.

Nikde není psáno, že zachycené ženy jsou pachatelky trestné činnosti. Policie nicméně žádá další případné svědky, aby volali na linku 158, když vyfotografovanou nebo podobnou skupinku někde uvidí. Tyto ženy odjely zeleným opelem.

"V této vesnici se čtyři neznámé ženy snažily vstoupit do jednoho z vytipovaných domů. Když je všímavý občan začal fotografovat, jejich reakcí byl překotný úprk do přistaveného osobního vozidla a urychlený odjezd z místa," vylíčila Burýšková.

Loni v prosinci se v obci odehrály dva případy, kdy nezvaná skupinka vnikla do domu seniorů. Podařilo se to třeba ve chvíli, kdy byli majitelé domku ve věku 84 a 80 let na zahrádce a neměli zamčený dvorek. Z domu zmizelo několik desítek tisíc korun.

Historky o přeplatcích a plném měchýři

Často se také stává, že senioři se zloději přímo komunikují. Pustí je na záchod, nebo si nechají namluvit, že dostanou přeplatek za elektřinu. Když pak podvodník vytáhne pětitisícovku a chce vrátit drobnější bankovky, starší lidé bezelstně upozorní na svou skrýš úspor.

Falešný vnuk

Další oblíbenou metodou k okradení starších lidí je hra na falešného vnuka. Jeden takový zavolal ve čtvrtek seniorce v Jičíně, že pošle kamaráda pro 40 tisíc jako půjčku na auto.
Šestasedmdesátiletá paní ani po dvou dalších telefonátech neověřila informaci u skutečného vnuka a za chvíli už vítala ve dveřích "kamaráda Jirku". Podařilo se jí ho sice vykázat z pokoje, kde měla úspory, takže skrýš neviděl. Několik desítek tisíc si ale odnesl. Až pak paní zavolala skutečnému vnukovi a zjistila, že naletěla.

"Loni vyšetřovali policisté na území Královéhradeckého kraje desítky takových případů, letos evidujeme již přes deset okradených nebo podvedených seniorů," dodala mluvčí.

Nabídla i vysvětlení, proč se navzdory neustálým varováním z médií i osvětovým kampaním senioři stále chovají z pohledu bezpečnosti lehkovážně: "Vyrůstali v jiné době, jsou důvěřiví, osamělí a touží po sociálním kontaktu."

S generačním rozdílem mezi pachateli a obětmi souvisí také to, že starší lidé neukládají úspory do peněžních ústavů, ale mají je doma v hotovosti. Často pak přicházejí i o stovky tisíc korun, tedy celoživotní úspory. Policie opět vyzývá, aby s podezřelými obchodníky a jim podobnými lidé raději vůbec nekomunikovali.


Video