Ženu, jež chtěla doživotí pro Hanušu, chránila stráž

Žalobkyni - státní zástupkyni Věru Brázdovou - doprovázeli do jednací síně plzeňského krajského soudu dva osobní strážci v civilu a po zuby ozbrojení policisté ze zásahového komanda. Další ozbrojenci v černých kombinézách utvořili štít kolem vstupu do sálu. Zástupkyně státní moci žádala v procesu s Fehimem Hanušem a jeho synem Fatmirem doživotí. Ti mají podle obžaloby na svědomí život policisty Jiřího Hrubého.

Zemřel v červnu roku 1998 při přestřelce s oběma Jugoslávci na silnici nedaleko Letkova u Plzně. Hrubého kolega byl postřelen stejně jako oba cizinci.

Kdo usiluje Brázdové o život, tají jak policisté, tak státní zastupitelství.

"Opatření odpovídají závažnosti celé věci, kterou nehodláme nijak komentovat. Nechceme tuto choulostivou záležitost dále šířit," vyjádřila se k ohrožení své podřízené plzeňská krajská státní zástupkyně Marie Poláková. "Nechápu, proč to dělají. Oni si snad myslí, že ji chci zastřelit já. Je to všechno nesmysl," komentoval včera akci policistů mladší z Hanušových synů, který pravidelně přichází sledovat proces s otcem a bratrem.

Jeden z bodyguardů byl Brázdové stále na blízku i v soudí síni, kde včera přednesla svou závěrečnou řeč. V ní žádala pro Fehima Hanušu doživotní žalář. Pro jeho syna pak dvanáctiletý trest.

Incident začal v Plzni, kde Fehim Hanuša ohrožoval lidi u telefonní budky. Přivolaní policisté nepochodili, když chtěli po neurvalci doklady. Hanuša šlápl na plyn svého mercedesu poté, co zamával na policisty pistolí. Hlídka nasedla do služební felicie a pronásledovala uprchlíky. "Fehim Hanuša zcela promyšleně vedl policisty na místo, kde by je mohl potrestat. Měl silnější auto a mohl klidně ujet. On naopak zpomaloval, ukazoval zbraň, aby je nalákal. V té chvíli ho ovládla jeho nenávist k policistům, které považuje za nepřátele, a potřeba zvítězit nad nimi," řekla Brázdová. Hanuša zastavil za Plzní u lesa. Policisté zabrzdili pár metrů za ním. "Policistovi Hrubému, který vystoupil z auta a šel ke dveřím mercedesu, nedal šanci. Zasáhl ho z pistole z těsné blízkosti," tvrdila Brázdová.

Obhájce Fehima Hanuši Štěpán Bednář se snažil dokázat, že první začali střílet policisté, kteří nezvládli vypjatou situaci.

"Můj klient byl postřelen jako první, přičemž v té chvíli seděl ještě za volantem. Kulka, která ho zasáhla, totiž prošla dveřmi," prohlásil Bednář. Obhájci se rovněž nelíbí znalecký psychiatrický posudek: "Není objektivní. Jedním ze závěrů přece nemůže být konstatování, že Hanuša pochází z etnika, kde k muži patří zbraň, s níž řeší veškeré problémy."

Nenávist Fehima Hanuši k policii pramení z události v roce 1994 v Chlustině na Berounsku. Tehdy ho v přestřelce zasáhlo čtrnáct policejních kulek. Hájil se tím, že ozbrojené muže v černých kombinézách nepovažoval za policisty. Letos v únoru Hanuša prohrál spor s ministerstvem vnitra, na kterém požadoval omluvu a peníze. Jugoslávec se domáhal odškodnění ve výši třiceti milionů korun.

Odvolací soud dospěl k názoru, že policejní zákrok nebyl neoprávněný. Zrušil proto předchozí rozsudek, který Hanušovi přiřkl omluvu a zadostiučinění ve výši tři sta tisíc korun.

Za přísných bezpečnostních opatření přivádí eskorta do soudní síně hlavní obžalované Fehima Hanušu a jeho syna Fatmira (vzadu)

Justiční stráž přivádí do soudní síně Fatmira Hanušu, který čelí spolu se svým otcem Fehimem obvinění z vraždy policisty a postřelení dalšího strážce zákona, 16. 5. 2000

Fatmir Hanuša přichází do soudní síně kde bude čelit, spolu se svým otcem Fehimem, obvinění z vraždy policisty a postřelení dalšího, 16. 5. 2000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video