Názor České ženské lobby pravděpodobně nebude vyslyšen. Ve vládě ženy neusednou.

Názor České ženské lobby pravděpodobně nebude vyslyšen. Ve vládě ženy neusednou. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Ženská lobby vyzvala k nedůvěře vládě kvůli absenci žen

  • 55
Čistě mužské složení nové vlády vyvolalo kritiku České ženské lobby. Organizace vyzvala otevřeným dopisem nové zákonodárce, aby vládě kvůli absenci žen nevyslovili důvěru. Poslanci budoucí koalice, které oslovil iDNES.cz, ale vládě důvěru dají.

Dopis argumentoval výsledkem nedávných sněmovních voleb. Do dolní komory parlamentu se dostal rekordní počet poslankyň (z toho čtrnáct díky preferenčním hlasům), ženy budou mít také převahu ve vedení Sněmovny. (čtěte Politiku přebírají ženy, mají ji očistit od sprosťáren)

Žádná žena se ale nestane ministryní a nebude se tak pravděpodobně podílet na podobě budoucích reforem. Česká ženská lobby už po výsledcích voleb upozorňovala, že by ženy ve vládě mohly chybět.

"Neříkám, že nejsem zklamaná, ale osobně v tom žádný problém nevidím. Navrženou vládu budu respektovat a podpořím ji," reagovala na dopis poslankyně a programová ředitelka Věcí veřejných Kristýna Kočí. S ohledem na řadu reforem, které má nová vláda prosadit, vidí poslankyně za nepatřičné, aby se sestavením vlády představitelé koalice znovu zabývali.

Z DOPISU POSLANCŮM

Považujeme za zcela nepřijatelné, aby se ženy na reformách přímo v exekutivní rovině nepodílely.

(dopis organizace Česká ženská lobby)

Možnost, že by si premiér Petr Nečas "dupnul" a druhým pokusem by přiměl koaliční partnery prosadit do resortů i poslankyně, vnímá jako nereálnou i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Pro místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka sice není přítomnost žen ve vládě klíčový argument, přesto je pro něj obsazení křesel velkým překvapením.

"Více než obsazení žen ve vládě je pro mě zásadní obsazení některých resortů lidmi, kteří se daným oborem do té doby nezabývali - například Jaromír Drábek na ministerstvu práce a sociálních věcí nebo Pavel Drobil na ministerstvu životního prostředí," řekl iDNES.cz Zaorálek.

Zaorálek také kritizoval středeční ustanovení Sněmovny, že od nynějška nebude při jednáních dolní komory parlamentu nutná přítomnost pověřených místopředsedů vlády.

Podle poslankyně ODS a starostky městské části Praha 2 Jany Černochové je však toto ustanovení správné.

"Vyřešila se tím situace z minulosti, kdy místopředsedové vlády nemohli být přítomni při jednání, protože byli například v zahraničí, a Sněmovna tak nemohla dále jednat. Druhou možností, jak tuto situaci řešit, by bylo zvýšit jejich počet. My jsme se rozhodli šetřit a podobně jako u Poslanecké sněmovny počet místopředsedů naopak snížit," dodala poslankyně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video