Ženevské tržiště vynálezů

-
Vynalézt se dá prakticky cokoli od nového kuriózního kartáčku na zuby až po užitečný rychle sestavitelný val proti povodním. Ukázala to mezinárodní výstava vynálezů, která se konala v polovině dubna v Ženevě.

Mezi sedmi stovkami vystavených exponátů od autorů ze 44 zemí mezinárodní porotu nejvíce zaujal nápad Švéda Stena-Magnuse Kullberga. Vynálezce totiž reagoval na nebezpečí povodní, které v posledních letech zaplavují svět i přímo Evropu stále častěji. Za svůj systém rychlé ochrany před povodní dostal od porotců hlavní cenu.

Skládací bariéra

Když už se řeky vylévají ze svých koryt, není obvykle moc času na velká opatření. Lidé plní pytle pískem a vytvářejí valy, které by měly přívalu vody odolat. "Než naplníte pytle pískem a než z nich postavíte bariéru proti povodni, už se přes vás voda přelévá. A tak jsem přemýšlel o něčem rychlejším," vzpomíná Kullberg. Nejdřív vymyslel plastový válec, který se naplní vodou a dá na místo, kam by se jinak musely skládat pytle s pískem. "Ukázalo se však, že se plastový obal může poškodit a protipovodňová bariéra přestane fungovat. Tak jsem hledal něco jiného," svěřuje se. A přišel na to. Jeho vynález má podobu jednoduchého, snadno rozkládacího stojanu z oceli. Na rozložené stojany záchranáři umístí dřevěné palety, známé prakticky z každého skladu či většího obchodu, kde se na ně ukládá zboží. Vztyčené palety pak překryje nepromokavá plachta. Tlak povodňové vody zatlačí bariéru do země a ta drží. Prokázalo se to loni v německém Kolíně nad Rýnem, který si Kullbergův vynález koupil a vodě díky tomu odolal. "Je to jednoduché - armáda nebo třeba požárníci skladují pouze stojany a nepromokavé plachty. Když jde do tuhého, palety si vypůjčí z obchodů a skladů a mohou rychle stavět protipovodňové bariéry," shrnuje Kullberg. V základní podobě se z jeho systému dá vytvořit hráz vysoká 95 centimetrů, což může na vhodném místě stačit. Zařízení se však dá ještě nastavit dalšími stojany, takže se zvedne do 180 centimetrů.

Hlasový ovladač z Moravy

Mezinárodní porota dále udělila 35 zlatých medailí a jednu z nich si odvezli Jan Lastomírský z Bohumína a jeho společník Miroslav Bajgar z Českého Těšína. Vystavovali krabičku, do níž se dají uložit signály z každého dálkového ovladače v domácnosti, a k nim si majitel nahraje hlasové pokyny. Potom může pomocí tohoto jediného ovladače svým hlasem přepínat televizní programy, ovládat hi-fi soupravu nebo třeba rozsvítit světlo či zavřít okno. Výrobce ovšem zatím není jistý.

Fantazie puštěná ze řetězu

V Ženevě se dala vidět také ledasjaká kuriozita pro kohokoli. Třeba pro rodiče. Nechce se vám jít s kojencem na procházku? Nevadí, připojíte kočárek k přístroji, který jej tahá tam a hned zase zpět, takže dítě má pocit, že se veze, a rodič se nenamáhá. Anebo nestíháte krmit dítě z lahvičky? "Zažil jsem to, protože se mi v roce 1998 narodil v lednu syn a v prosinci hned dvojčata," vzpomíná Francouz Arthur Cossec. Nezaváhal a vymyslel úchytku, do níž se dá dětská lahvička zavěsit a dítě si ji může přidržovat a pít samo. V mezičase sice mléko z dudlíku na lahvičce mírně vykapává do postýlky, ale to prý tolik nevadí. Výstava byla tržištěm, kde se výrobcům skutečně nabízely různé nápady. Hned několik autorů vylepšovalo zubní kartáček například tak, že se jeho hlavice se štětičkami dá vyměňovat. Návštěvníci mohli obdivovat také stojan, do něhož se dá jakkoli silný vánoční stromeček snadno upevnit jediným pohybem ruky. Případně krásně barevné návleky na boty do deště, v principu podobné těm, které známe z nemocnic, avšak nepromokavé. Které z nepřeberného množství vynálezů se ovšem nakonec dostanou na výrobní pásy továren, to se teprve uvidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video