Anna H. je poslední, kdo v obrnickém paneláku zůstal. Přestěhovat se odmítá. (8. srpna 2011) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Žena žije sama v prázdném paneláku, odmítá se stěhovat do nového bytu

  • 198
Invalidní důchodkyně Anna H. bydlí jako jediná v opuštěném paneláku v Obrnicích na Mostecku, který má projít opravou. Žena se odmítá přestěhovat do nového bytu, který jí radnice připravila. Radnici došla trpělivost a podala k soudu žalobu na vystěhování.

"Dva měsíce maminka v tom bytě bez tepla a teplé vody mrzla, a nikoho to nezajímalo. Co je to za lidi?! V takových podmínkách jsem ji nemohla nechat, proto jsem si ji před Vánoci vzala k sobě," líčí Anna Türbová z Mostu, která se doma stará o tři děti.

Oprava paneláku

Obrnické sídliště je jedním z míst, kde postupně vznikají takzvaná romská ghetta. Radnice proto v roce 2009 využila příležitost, když Správa železničních dopravních cest na sídlišti prodávala tři panelové domy. Město je koupilo, nájemníky sestěhovalo do jednoho z nich a zbylé dva zabednilo.

Radnice tvrdí, že má v plánu dva uzavřené domy opravit. Zatím opravila ten, do kterého nájemníky sestěhovala. Jenže Anna H. se stěhovat odmítla. Místo nynějšího bytu 3+1 by totiž měla o dva pokoje méně. (původní článek zde)

Její maminka je šedesátiletá Anna H., která od léta bydlí úplně sama ve vybydleném třípodlažním paneláku v Obrnicích.

"Že se v domě nebude topit a nepoteče ani teplá voda, paní věděla již od října. Kvůli jednomu nájemníkovi nemůžeme vytápět celý panelový dům. To bychom přišli na mizinu," přiblížil obrnický místostarosta Stanislav Zaspal.

"Maminka si stále myslela, že to neudělají, a nevěřila mi, že se to stane. Před Vánoci mi brečela do telefonu, že jsem měla pravdu," vypráví Türbová.

Radnice chce vybydlený dům opravit, proto sousedy paní Anny přestěhovala do 200 metrů vzdáleného panelového domu opraveného za 800 tisíc korun. Jen Anna stěhování tvrdošíjně odmítá. Přestože radnici za nájem i s penále dluží téměř milion korun, z bytu 3+1 do 1+1 s nájmem o 1 600 korun nižším prostě nepůjde. Zařekla se.

"Obec se má starat o důstojné bydlení," řekla v létě MF DNES. Nevadilo jí, že vchody do panelového domu byly zazděné, místo oken v přízemí dřevěné desky a přes vchody do prázdných bytů visely mříže.

Ženu zřejmě vystěhují

Radnice čeká, co starší paní udělá. Byt opravený za 100 tisíc korun s novou kuchyňskou linkou je stále připravený. "Paní s námi nekomunikuje, tak čekáme, zda se vrátí a co bude dál. Na naší straně ochota je. Nabízeli jsme jí i úpravy v bytě, ale neřekla, co potřebuje," popisuje Zaspal.

Anna H., kterou před deseti lety srazilo auto a od té doby má i zdravotní potíže, se totiž na nabízený byt ani nebyla podívat. Podle dcery ale radnice úpravy navrhuje až nyní. "V koupelně bych ji ani neumyla," líčí její dcera, která přesto prý doufala, že matku ke stěhování přesvědčí.

"Vypadalo to, že už je to na dobré cestě. Maminka se chce vrátit do Obrnic, kde má známé. Chce, aby se to nějak vyřešilo. Pak řekla, že až se oteplí, vrátí se do svého bytu... A mně se chtělo brečet," popisuje dcera.

Může se ovšem stát, že se Anna už nebude mít kam vrátit. Již od roku 2006 má radnice rozhodnutí soudu, že ženu může vystěhovat, jen jí musí dát byt. Protože ho odmítla, radnice podala k mosteckému soudu žalobu na vystěhování. Rozhodnuto by mohlo být na jaře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video