Revizor

Revizor | foto: David Port, Metro.cz

Načerno jsem nejela, tvrdí žena. Dopravní podnik chce přes půl milionu

  • 1733
Ženě z Prahy hrozí, že se kvůli údajným jízdám načerno dostane na ulici. Jak sama tvrdí, bez jízdenky ale nikdy nejela, Dopravní podnik však trvá na svém a požaduje zhruba 658 tisíc korun. Žena přiznává, že udělala chybu a nevyzvedávala si poštu, kam jí pokuty chodily. Přicházely totiž do bytu, kde žila se svým tehdejším mužem, před kterým s dětmi utekla.

Ženiny peripetie začaly v roce 1998. Tehdy jí někdo ukradl doklady. V říjnu toho roku navíc utekla i s dětmi od manžela, který pil a fyzicky napadal a týral rodinu. Podala na něj i trestní oznámení.

Paní Jaroslava ale zůstala trvale hlášena v bytě, odkud utekla. Chvíli bydlela v kanceláři nebo u kamarádů. Nakonec dostala od své matky byt, který získala při převodu družstevních bytů do osobního vlastnictví.  "Ani na jednom místě jsem se nepřihlásila k trvalému pobytu, aby mě bývalý manžel nevypátral," přiznává.

Dopis, ve kterém se paní Jaroslava dozvěděla o exekuci.

A tak na její trvalou adresu chodily pokuty od Dopravního podniku, aniž to tušila. Mezitím si musela kvůli krádeži opět vyměnit občanku.

O tom, že má "na krku" 45 pokut, se dozvěděla, až letos z dopisu od neznámého člověka. Ten jí nabídl pomoc s exekucí a splacením dluhu. "Z veřejně přístupných informací na internetových stránkách katastru nemovitostí jsem zjistil, že na Vaši nemovitost, kterou vlastníte, je uvalena exekuce," stálo v dopise.

"Nejdříve jsem si myslela, že si někdo dělá srandu, nebo na mě něco zkouší a chtěla dopis vyhodit," vypráví žena. Když zjistila, že to legrace není, vydala se na Dopravní podnik.

Případ paní Jaroslavy

Říjen 1998
Žena utíká před agresivním manželem i se svými dětmi z bytu. Začíná se skrývat, aby ji nenašel.

2000 - 2005
Na jejím "kontě" začínají přibývat pokuty za jízdu načerno. Celkem se jejich počet vyšplhá na 45.

2003
Získala svůj byt.

Březen 2010
Dostává dopis od jí neznámého muže, že jí pomůže s exekucí.

Květen 2010
Podala stížnost Dopravnímu podniku proti pokutám. Dopravní podnik čtyři poslední pokuty maže, na zbylých 41 trvá. Žena má zaplatit 658 tisíc korun.

Nesla s sebou i celou řadu potvrzení, že její doklady někdo zneužil. Například od radnice Prahy 2 si nechala vystavit doklady, že občanka, na kterou je jedna z pokut vypsána, už v té době neexistovala. Z dokladů vyplývá i to, že revizor vypsal v roce 2004 pokutu na občanku, která byla ten samý den skartovaná. Na tento průkaz pak ve zbytku roku bylo vypsáno revizory dalších šest pokut.

"Jako důkaz toho, že jsem skutečně byla nějakou dobu na útěku, jsem jim doložila i protokoly z policie, které jsme sepsali v den, kdy nás exmanžel opět napadl a my utekli," popisuje žena.

S Dopravním podnikem se ale podařilo domluvit na smazání jen zlomku pokut. "Stornovali poslední čtyři pokuty, které ještě neodešly k exekuci. Ty ostatní prý stornovat nemohou," říká Jaroslava.

Dopravní podnik: Musíme se chovat jako řádní hospodáři

Dopravní podnik si stojí za tím, že s jejími pokutami nemůže nic dělat. Dokumenty prý totiž už neexistují. "Námitkami jsme se zabývali velmi podrobně. Problém je v tom, že jí doložená ztráta občanky byla uplatňována až se značným časovým odstupem. To už byly po rozhodnutí soudu většinou podkladové materiály skartovány. Nastala tak situace, kdy prokazuje ztrátu průkazu, ale nelze ověřit, zda byl při dané přepravní kontrole použit tento nebo jiný," uvedla mluvčí Dopravního podniku Ilona Vysoudilová.

Rozhodnutí soudu zaznělo v době, kdy paní Jaroslava o pokutách ani nevěděla. Soud případ projednal v její nepřítomnosti. A dal zapravdu přepravci, který si podle něj peníze nárokuje oprávněně.

"V případech, kdy bylo možné ověřit, že danou občanku neměla, jsme vymáhání zastavili pro zneužití občanského průkazu. V ostatních případech takové jednoznačné rozhodnutí možné nebylo," poznamenala Vysoudilová.

Potvrzení, které paní Jaroslavě vydala radnice Prahy 2.

Paní Jaroslava proto napadla usnesení o nařízení exekuce u soudu, ale ani tady neuspěla. Všechny instituce, na které se dosud obrátila, jí nakonec doporučily, aby se vrátila zpět na Dopravní podnik a pokusila se s ním domluvit.

Budu bojovat dál, říká žena odhodlaně

"Ačkoliv plně rozumíme její složité situaci, jsme nuceni v této věci sdělit, že nelze požadovat zastavení exekučního řízení. Dopravní podnik pravomocné rozhodnutí respektuje a je připraven v tomto i případných dalších případech postupovat s péčí řádného hospodáře a přisouzené pohledávky vymáhat," uvedla jménem podniku Vysoudilová.

Přestože se paní Jaroslava dostala do zdánlivě slepé uličky, nemusí být její situace podle právníků zcela bezvýchodná. Musela by si ale najmout advokáta a obrátit se k soudu, kde by napadla předchozí rozsudky a doložila, proč si nepřebírala poštu.

"Budu dál bojovat, ale nevím, kde vezmu s platem třináct a půl tisíce korun na právníka," dodává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video