Žena se s AIDS naučila žít

  • 39
AIDS není jen nemoc narkomanů, homosexuálů nebo prostitutek. Ví to i paní Erika. Před deseti lety se zamilovala do staršího muže a provdala se. V těhotenské poradně se pak dozvěděla, že je HIV pozitivní. Stejně jako její muž, který o své nemoci nevěděl.

Manželství se rozpadlo. Dcerka, dnes už devítiletá, je zdravá.

"Chtěla bych zdůraznit, že to je diagnóza, která se může stát úplně každému. Potkáte na ulici tisíce lidí a nikdy nevíte, kdo AIDS má. Může to být normální člověk, který pracuje, nemusejí to být zrovna narkomani, homosexuálové nebo prostitutky, prostě můžou to být lidé úplně normální z ulice," vypráví Erika.

Nyní žije v Rakousku a se svým druhým mužem má další holčičku, naštěstí opět zdravou. Snad i to, co sama prožívá, ji vedlo k tomu, že adoptovala chlapečka HIV pozitivního, kterého se rodiče zřekli.

"Život s touto nemocí není jednoduchý, léčba má řadu vedlejších účinků, ale žijeme normálně jako každá jiná rodina," poznamenala.

Zpočátku se prý bála, aby rodinu nenakazila, a tak když se při vaření řízla, jídlo vyhodila. Teď už ví, že virus HIV na vzduchu rychle hyne, a už to nedělá. Při sexu se manžel chrání kondomem, za osm let soužití se nenakazil.

Na kontroly dojíždí Erika do pražského AIDS centra Na Bulovce. V péči tamních odborníků je od počátku a má k nim důvěru. "Léčba je tu stejná jako v zahraničí, máme všechny potřebné léky," potvrdila vedoucí centra docentka Marie Staňková.

Erika přiznala, že právě díky její psychické podpoře si troufla mít dítě s druhým manželem.

Problém vidí v tom, že nemůže v Česku jít ke každému lékaři, o nemoci je podle ní mezi zdravotníky zatím malá informovanost. V Rakousku ji například zub ošetří každý zubař, jen si ji objedná jako poslední, aby pak vše dezinfikoval.

V Česku to je problém, AIDS centra proto spolupracují s lékaři různých odborností a pacienti chodí k nim.

Lékaři se pacientům věnují individuálně
V Česku je od počátku sledování nemoci v roce 1986 evidováno 618 HIV pozitivních pacientů. U 166 se nemoc AIDS rozvinula, sto lidí zemřelo. Od zavedení kombinované haart terapie se zlepšily naděje pacientů na dlouhodobé přežití.

Podle Staňkové je to i tím, že nakažených je dosud poměrně málo a lékaři se věnují každému individuálně.

"Dokola jim vysvětlujeme, proč je správné užívání léků důležité, a u těch, kteří nedokážou dodržet složité schema, hledáme další možnosti. Když to viděli kolegové z USA, divili se, u nich je běžné, že když někdo léčbu nedodržuje, už nic nedostane," řekla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video