Fotograf zpravodajské agentury AFP Muhammed Abdel Moneim zachytil ženu, která se kvůli záchraně zraněného muže dokázala postavit rozjetému buldozeru (14. srpna) | foto: Profimedia.cz

Žena proti buldozeru. Fotograf zachytil symbol egyptských protestů

  • 111
Středeční střety přívrženců Muslimského bratrstva s policií si podle všeho vyžádaly mnoho mrtvých. I v krvavých chvílích však někteří dokázali pomáhat ostatním. Mezi ně patří i jedna z káhirských žen, která zachránila život zraněnému muži, když se postavila před rozjetý buldozer. V Egyptě mezi tím vláda vyhlásila výjimečný stav, při střetech s policií zemřelo 278 lidí.

Zásah egyptské policie proti demonstrujícím začal už během středečního rána. Do ulic Káhiry vyjela těžká technika a srovnala se zemí dva největší tábory Muslimského bratrstva nedaleko mešity Rábaa al-Adavíja. Přímo do centra střetů s policií se vydal i fotograf agentury AFP Muhammed Abdel Moneim. Několik hodin dokumentoval mnohdy velmi agresivní zásah policie a armády. Na tu nejlepší fotografii si však musel počkat.

Násilí v Egyptě

Když spatřil postarší ženu, jak mává na projíždějící buldozer, zpozorněl. Žena křičela a následně se postavila přímo před buldozer. Moneim se přesunul přímo za ní a v ten moment si uvědomil, proč žena riskuje svůj život. Před buldozerem totiž ležel zraněný krvácející muž v bezvědomí. Statečná žena následně začala gestikulovat směrem k jinému členovi pořádkových sil a ten na poslední chvíli zastavil řidiče buldozeru. Následně pak ženě přispěchal na pomoc jeden z vojáků.

Řádění buldozerů v ulicích Káhiry mnozí popisují jako surový a neočekávaný konec relativně poklidných protestů. "Bylo to bleskové. Na nějaký zásah jsme byli připraveni. Po ranních modlitbách jsme se však uvolnili a snažili jsme si odpočinout. Pak začali střílet. Sice nás před tím přes megafony varovali, abychom vyklidili ulice a odešli domů, na nic takového nám však nedali čas. Pak už na nás jely buldozery," popsal reportérům serveru washingtonpost.com dvacetiletý student Fahti.

Výjimečný stav i zákaz vycházení v Káhiře

Fotografie ženy, která se ve snaze zachránit zraněného muže postavila rozjetému buldozeru, se možná během následujících dní stane symbolem egyptských protestů. Podobnou ikonickou fotografii měly i nedávné protesty v Turecku, kdy fotografové zachytili zásah policie proti ženě v červených šatech (více o této fotografii čtěte zde).

Egyptští vojáci použili podle svědků střelné zbraně při vyklízení tábořišť stoupenců Muhammada Mursího. Zpočátku se hovořilo jen o použití slzného plynu, řada lidí byla ovšem střelena do nohou ostrými náboji. Úřady potvrdily 278 mrtvých, opozice hovoří o 300 obětech.

Ve středu odpoledne dočasná egyptská vláda oznámila, že od 16:00 SELČ vyhlašuje v zemi výjimečný stav. Podle prvních informací by měl platit měsíc. Pro Káhiru a několik dalších oblastí pak platí zákaz vycházení. Úřad také nařídil armádě, aby podpořila ministerstvo vnitra při zajištění bezpečnosti (více o zásahu proti členům Muslimského bratrstva čtěte zde).

Egyptská policie rozháněla demonstranty slzným plynem:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video