Žena prodala své děti

  • 7
Policie v Praze obvinila dvě ženy z toho, že obchodovaly s dětmi. Je to vůbec první případ, který dospěl tak daleko. O "prodávání" dětí se už mezi sociálními pracovníky mluvilo, ale policii dosud chyběl důkaz. Ženým hrozí až tři roky vězení. Ukrajince, která před třemi roky a letos na jaře porodila dvě děti, jež nechtěla. Druhou obviněnou je zdravotní sestra z Fakultní nemocnice v Praze-Motole. Policie ji podezírá, že Ukrajince v obou případech sehnala rodiny, jež měly o dítě zájem.

Obě rodiny získaly novorozence za peníze - jednoho za osm set dolarů a druhého za 46 tisíc korun. To se považuje za trestný čin obchodu s dětmi. MF DNES se o případu dověděla z policejních zdrojů.

Informace poté potvrdila mluvčí republikového úřadu vyšetřování Soňa Jindráková: "Obě ženy jsou obviněny podle paragrafu o obchodování s dětmi. Jedna je ve vazbě, druhá (zdravotní sestra - pozn. red.) byla z vazby propuštěna, ale její stíhaní trvá. V tuto chvíli vyšetřovatelka čeká na znalecké posudky, které se týkají testů DNA pak by mělo být jasno v otázce otcovství."

Předání dětí se totiž uskutečnilo formou takzvané fiktivní adopce: žena, jež děti porodila, označila za otce pokaždé muže z té rodiny, která měla o dítě zájem. Tito "otcové" pak převzali děti do péče. České zákony takový postup, byť se tím obchází adopční řízení, neznemožňují. Pokud v něm nejde o peníze.

Policie potřebuje dokázat, že ani jeden z mužů není skutečným otcem. Teprve pak se otevře otázka, co bude s dětmi: pokud se obchod prokáže i u soudu, úřady oběma rodinám děti odeberou.

To, že obviněná zdravotní sestra pracovala v motolské porodnici, potvrdil i ředitel této nemocnice Miloslav Ludvík. Stejně jako policisté však uvedl, že nešlo o organizovanou skupinu uvnitř nemocnice, ale pouze o individuální kroky jedné z jejích pracovnic. "Byla zaměstnána na porodnici a bude přeřazena na úplně jiné oddělení v nemocnici. Kromě toho, že je zde tato žena zaměstnána, protože dosud nebyla odsouzena, však nemá motolská nemocnice s případem nic společného, tedy rozhodně ani s obchodem s dětmi," uvedl Ludvík.

Jak potvrdil policista obeznámený z případem, nemocnice vyšla kriminální službě ve všem vstříc.

Z dokumentace policie vyplývá, že oba příběhy se odehrály takto: V roce 1998 porodila Ukrajinka chlapečka Nikolaje a svěřila se zdravotní sestře v porodnici, že dítě nechce. Sestra jí sehnala Řeka, manžela své přítelkyně, a ten se přihlásil jako otec dítěte.

Na matrice sepsali souhlasné prohlášení o otcovství, chlapečka odvezli do Řecka a matka za něj vyinkasovala osm set dolarů. Podruhé zdravotní sestra sehnala ženě zájemce letos v březnu narozená holčička našla novou rodinu v Praze 4, tentokrát za šestačtyřicet tisíc korun.

Transakce byla sjednána ještě před porodem. Tehdy už však měla policie stopu na základě anonymního udání. Od poloviny dubna byly obě ženy ve vazbě. "Vazbu jsem navrhovala proto, že hrozilo maření vyšetřování. Existovalo nebezpečí, že budou ovlivňovat svědky," uvedla státní zástupkyně Táňa Kunčíková.

Poté, co vyšetřovatelé vyslechli klíčové postavy příběhu, byla zdravotní sestra z vazby propuštěna. Původně se měla dostat na svobodu i Ukrajinka, za niž se měla zaručit jedna její známá z České republiky, která si ji chtěla vzít k sobě domů. Ale když se o propuštění z vazby rozhodovalo, Češka se nedostavila.

Soud proto Ukrajinku ve vazbě nechal. "U ní trvá podezření, že by mohla utéct, a vyhnout se tak trestnímu řízení," uvedla mluvčí vyšetřovatelů Soňa Jindráková.

Ukrajinka je bývalá prostitutka a porodila celkem čtyři děti. Zmíněné dvě skončily v náhradních rodinách, jedno je na Ukrajině a jedno v dětském domově.

Vlastně je to spíš smutný příběh. Žena děti nechtěla a jiná žena jí našla někoho, kdo se o ně chtěl starat. Vyšetřovatelé sami přiznávají, že jde o citlivý problém. "Samozřejmě, že člověka napadne, jestli těm dětem teď není lépe. Ale na druhou stranu se dostaly do rodin, aniž by kdokoli detailně prozkoumal zázemí nových rodičů, jejich psychologické posudky a podobně. Není tady záruka, že se děti po čase rodičům třeba neznelíbí a nebudou se jich chtít zbavit. Právě od toho je tu ono složité adopční řízení, složitý systém osvojování," uvedl jeden z vyšetřovatelů, který má o případu informace, a dodal: "Tady šlo o obchod s dětmi. Noví rodiče si je koupili. A nelze přistoupit na to, že za peníze si můžete koupit, co chcete."

O obchodu s dětmi se shodou okolností zmínila minulý týden na semináři v Poslanecké sněmovně sociálnědemokratická poslankyně Jana Volfová, odmítla však svá tvrzení doložit konkrétními příklady.

Volfová použila svá slova na podporu poslaneckého návrhu zákona, který by legalizoval anonymní porody. Ženy by pak mohly porodit dítě bez udání svého jména a nechat je v porodnici. Podle kritiků návrhu by se tím však případnému obchodu s dětmi nijak nezamezilo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video