Případ komplikovaného porodu vyšetřuje policie.

Případ komplikovaného porodu vyšetřuje policie. | foto: Profimedia.cz

Žena při porodu ochrnula. Rodina viní lékaře z děčínské nemocnice

  • 140
Měl to být jeden z nejkrásnějších okamžiků jejího života. Pětatřicetiletá žena z Děčína v březnu porodila syna, jenže dosud neměla šanci se z něho radovat. Od porodu je ve velmi špatném stavu a její rodina z toho viní lékaře. Případ nyní řeší děčínská policie.
Žena porodila zdravého chlapečka 13. března odpoledne, neplánovaně však císařským řezem. Po porodu se ale její zdravotní stav prudce zhoršil, začala silně krvácet a v sedm hodin večer musela znovu na operační sál. Lékaři jí museli odstranit dělohu. Tím ale potíže teprve začaly.

Při zahřívání utrpěla vážné popáleniny

Při zahřívání speciální dekou 13. a 14. března utrpěla žena popáleniny druhého a třetího stupně na různých částech těla. Zároveň musela podstoupit další dva operační zákroky. Po hypoxii, nedostatečném prokrvení mozku, pak ochrnula na pravou polovinu těla. Trpí také vadou řeči a výpadky paměti. Nyní leží na ARO pražské nemocnice Na Homolce.

Redakce MF DNES se pokusila kontaktovat příbuzné ženy. Její druh, který podal trestní oznámení, je momentálně v pracovní neschopnosti. Babička rodičky nechtěla o tragédii vůbec mluvit.

"Případem se zabýváme pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti. Nyní čekáme na znalecké posudky, proto nebudeme k případu poskytovat žádné bližší informace," uvedl mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik.

Nemocnice vinu na ochrnutí popírá

Pokud by se prokázala chyba lékaře, hrozilo by viníkovi v krajním případě až pětileté vězení. Vedení nemocnice ale zanedbání péče odmítá. "Věříme, že po vyšetření případu bude jméno porodnického oddělení i celé nemocnice očištěno. Jsme totiž přesvědčeni, že jsme nepochybili," uvedl Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní, pod níž děčínské zařízení spadá.

Proč se vůbec speciální zahřívací deka používá? Při porodu císařským řezem bývá tělo ženy podchlazené, a proto se ji lékaři snaží zahřát. Deka zahřívá na čtyřicet stupňů, mírně nad tělesnou teplotu. Proč ale došlo k popáleninám, není zatím jasné.

Maminka zřejmě začala masivně krvácet po embolii plodové vody, kdy se jednoduše řečeno dostává do krve plodová voda a tělo pacientky pak ztrácí schopnost srážet krev. Mnohdy to končí i smrtí.

Děčínská policie řešila podobné neštěstí, které se stalo ve zdejší nemocnici v říjnu 2007. Třiačtyřicetiletá žena po porodu zdravého syna zemřela. "Byla bez dozoru na pokoji po císařském řezu, když začala silně krvácet," řekla sestra rodičky.

Policie loni v červenci případ uzavřela s tím, že personál nemocnice nic nezavinil. "Péči nezanedbali, podle tří posudků způsobila smrt embolie plodové vody do krevního oběhu. Znalci se shodli, že úmrtí rodičky spadá do kategorie stavů, které současná lékařská věda může jen minimálně ovlivnit," řekl mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik.

Před měsícem obvinila policie lékaře litoměřické nemocnice z toho, že loni v březnu zavinil smrt dvaatřicetileté rodičky. Mostecký soud v březnu odsoudil dva porodníky kvůli úmrtí novorozence, k čemuž došlo v srpnu 2006. Lékaři dostali osmnáctiměsíční a patnáctiměsíční podmínky.


Video