Žena nejprve svým blízkým jen nadával, poté je napadla i fyzicky. Ilustrační foto

Žena nejprve svým blízkým jen nadával, poté je napadla i fyzicky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Žena na drogách napadla rodiče a dceru. Nesmí domů

  • 10
Žena závislá na drogách z Boršic u Buchlovic skončila na ulici kvůli domácímu násilí. Včera nejprve slovně a pak i fyzicky napadla rodiče a svou dceru. Policisté se ženou řešili problémy už v minulosti.

"Včera jsme do Boršic jeli hned dvakrát. Nejprve se jednalo jen o slovní útoky, ale podruhé k nim přibyly i fyzické. Proto byla žena vykázána," řekla iDNES.cz mluvčí uherskohradišťské policie Jitka Zámečníková.

Na Uherskohradišťsku je to poprvé, co byla z domova vykázána žena a navíc kvůli napadení rodičů a dcery. "Předtím to byli dva muži a vždy se jednalo o manžele," upřesnila mluvčí.

Ženu policie odvezla na stanici a po sepsání protokolu propustila. Od policie dostala seznam ubytoven v oblasti. Deset dní se nesmí k domu, kde bydlí ani přiblížit. Ubytování si musí nalézt sama. Zajistit bydlení vykázaným nepatří mezi povinnosti policie.

Násilí může pokračovat, říká expert na drogy
Podle drogového experta se u ženy zřejmě jedná o závislost na pervitinu, který sníží u člověka toleranci vůči zátěžím a vyvolává prudké, agresivní afekty.

"Vypadá to, že ho bere pravidelně a delší dobu. V takovém případě bude násilí pokračovat," odpověděl psycholog nadace DROP-IN Ivan Douda, na dotaz iDNES.cz zda se situace po deseti dnech odloučení může zlepšit.

Policie případ řeší jako přestupek
Vzhledem k tomu, že žena nikomu nezpůsobila žádné zranění, policie případ šetří pouze jako přestupek.

Za deset dní se žena může vrátit domů, pokud rodiče nepožádají o předběžné opatření, které by jí prodloužilo čas mimo domov o další měsíc. Její návrat tak může být postupně prodlužován až na jeden rok.

Léčbu ženě teď nikdo nepřikáže
Ženě také nemůže být nakázána povinná protidrogovou léčba. "Ta je vždy součástí nějakého trestu, když je člověk za něco odsouzen. U přestupku se ale případ řeší jen v rámci správního řízení," řekl iDNES.cz právní poradce Bílého kruhu bezpečí v Plzni Jáchym Oswald.

U vykázání by však podle něj někdo nařídil povinnou léčbu jen výjimečně, i kdyby se pachatel dopustil trestného činu.

"Není to jako za minulého režimu, kdy bylo možné například alkoholika zavřít do léčebny. Nyní je to na dobrovolnosti každého člověka, jestli se bude léčit, nebo ne," vysvětlil Oswald.


Video