Aby se chyby daly rychle napravit, obsahují starší typy roušek, které slouží k odsávání krve při operacích, kovové kroužky.

Aby se chyby daly rychle napravit, obsahují starší typy roušek, které slouží k odsávání krve při operacích, kovové kroužky. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Žena, které lékaři zašili do těla roušku, získá statisíce

  • 82
Čtrnáct let trvalo, než se Marie Krejčová dozvěděla, proč má zdravotní problémy. V roce 1990 jí při operaci v nemocnici v Sokolově na Karlovarsku zapomněli lékaři v břiše chirurgickou roušku. Po dvou měsících ji sice operovali znovu a lékaři jí roušku vyndali, ale pravdu se pacientka dozvěděla až po 11 letech.

Žena se až před třemi lety náhodně dozvěděla, proč musela jít na druhou operaci a proč kvůli tomu léta trpí zdravotními problémy. Marie Krejčová si to nenechala líbit a sokolovskou nemocnici žalovala.

A Okresní soud v Karlových Varech jí nyní vyhověl: má dostat odškodnění 602 tisíc korun. Pacientka nicméně požaduje přes milion. "Že jsem měla roušku v břiše, jsem se dozvěděla až z chorobopisu, který jsem si vyžádala před třemi lety," říká osmatřicetiletá žena.

Dodnes chodí obepnutá kýlním pásem, nesmí zvedat nic těžkého a těhotenství by pro ni znamenalo velké riziko.

Jak je to možné, že operatéři udělají takovou chybu? Lékaři to omlouvají tehdejším stavem a zaostalostí zdravotnictví. "V té době bylo možné všechno," komentuje to nynější ředitelka sokolovské nemocnice Věra Procházková.

Není to jediný případ. Před měsícem soud rozhodl o tom, že chirurg nemocnice v Krnově na Bruntálsku musí zaplatit pokutu padesát tisíc korun a tři roky nesmí vykonávat svou práci, protože nechal v břiše pacientky při operaci žlučníku roušku o rozměrech 25 krát 25 centimetrů.

"Někdy se to bohužel stane. I lékaři jsou jenom lidé. Materiál, jako jsou roušky nebo tampony, který nasákne krví, je prakticky nerozeznatelný od všech ostatních struktur v pacientově břiše," říká prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Roušky s kroužky
Aby se podobné chyby daly rychle napravit, obsahují starší typy roušek, které slouží k odsávání krve při operacích, kovové kroužky. "Když pak vznikne podezření, že v těle pacienta lékaři něco zapomněli, rentgen kov dokáže zobrazit, na rozdíl od textilu," popisuje Kubek.

Nové typy mají "všitý" pruh z kontrastní látky, kterou rentgen také rozsvítí. Předejít jejich zapomenutí v těle pacienta se však podle České lékařské komory úplně nedá. Obzvlášť ne u hodně otylých pacientů nebo u zákroků, kdy krev hodně teče a roušek se spotřebuje mnoho.

"Je sice řada kontrolních postupů, jak chyby eliminovat, ale nic není stoprocentní, protože operují jen lidé. Operatér třeba nesmí uzavřít tělo pacienta dřív, než mu instrumentářka spočítá, že počet roušek souhlasí," popisuje David Marx, lékař, který se chybami ve zdravotnictví dlouhodobě zabývá.

"Jenže si vezměte, že roušky se balí do balíků po deseti. A sestra si dělá čárky za každý balík. Pokud se ten, kdo roušky balil, spletl a dal jich do balíku devět, tak se dělá dlouhá inventura. Nebo naopak. Roušek mohlo být jedenáct..." Podle něj se proto občas může stát, že lékaři pochybí.

"Větší chybu však vidím v tom, že to pak nepřiznají a nevysvětlí, proč operují znovu. To je nepřípustné," říká Marx.

Čím déle navíc cizí látka v těle zůstane, tím horší to pro pacienta může mít následky. "Ta věc se může opouzdřit, jak se jí tělo snaží zbavit, a může člověku způsobit velké potíže," popisuje Milan Kubek.

Za chybu tučné odškodné
Chyby na sále se stát mohou, ale tvrdě se za ně platí. Ne však v Česku. Zatímco Američan Dan Jennings vysoudil na kalifornské klinice odškodnění čtvrt miliardy dolarů za to, že mu dva chirurgové při operaci v roce 2000 zapomněli v břiše pětatřicet centimetrů dlouhý skalpel, Marii Krejčové ze Sokolova soudní znalec za její útrapy navrhl odškodné jen 133 tisíc korun.

Soudce však tuto částku zvýšil téměř na pětinásobek. "I tak to není mnoho," komentuje to Marx.

Krajský úřad Karlovarského kraje, který je zřizovatelem sokolovské nemocnice, její chybu uznal. "Zaplatíme a nebudeme se odvolávat," říká mluvčí kraje Andrea Bocková.

Marie Krejčová však chce víc. Žádala milion a 332 tisíc korun. Proto se chce proti rozsudku odvolat.

Miliony odškodného za zničené zdraví vinou lékařů jsou v Česku sice zatím částky z říše snů, ale mnozí lékaři už kvůli chybám nesmějí léčit. Jako chirurg z krnovské nemocnice Vladimír Romanov.

"I lékař může udělat chybu. Tady ale víme, že obžalovaný byl za podobné pochybení, které skončilo smrtí pacientky, už jednou odsouzen," vysvětlil zákaz léčení pro lékaře soudce, když v polovině června projednával případ zapomenuté roušky v těle pacientky v Nemocnici Krnov.

Zapomenuté věci aneb co měli pacienti v břiše

- Mexičance zapomněl lékař v břiše nůžky, ta s nimi žila čtyři roky, než jí po stěhování nábytku v břiše pukly a lékaři jí je vyoperovali.

- Íránská žena žila s nůžkami v břiše dokonce šest let. Spolu s nimi jí chirurg při porodu císařským řezem v těle zapomněl i čtyři svorky.

- Thajská žena nosila osmnáct let v hrudníku chirurgickou svorku ve tvaru písmene X. Lékaře prý potěšilo, že jsou chirurgické nástroje sterilizovány tak kvalitně, že nezpůsobí v těle žádnou infekci.

- pacient z Kalifornie nosil po operaci v břiše pětatřicet centimetrů dlouhý skalpel. Vysoudil odškodné čtvrt miliardy dolarů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video