Žena kritizovala v novinách nepořádek na místním hřbitově. Přestože to byla pravda, městská společnost ji zažalovala a chtěla po ní odškodné. Soud ale prohrála. (Ilustrační snímek)

Žena kritizovala v novinách nepořádek na místním hřbitově. Přestože to byla pravda, městská společnost ji zažalovala a chtěla po ní odškodné. Soud ale prohrála. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

Žena kritizovala nepořádek na hřbitově, Zlín ji zažaloval. A neuspěl

  • 37
Doba, kdy mohli lidé i za oprávněnou kritiku úřadů skončit před soudem a hrozilo jim, že budou za svá slova potrestáni, zřejmě neskončila. Alespoň ve Zlíně ne. A k tomu, aby to někoho potkalo, přitom stačí málo - v případě Vilmy Skácelové kritizovat v novinách stav hřbitova ve zlínské čtvrti Louky.

Skácelovou zažalovala městská firma Pohřebnictví Zlín, která po ní chtěla odškodnění ve výši deset tisíc korun. Žena sice soud nakonec vyhrála, nicméně ji to stálo nervy, čas i peníze. "Ani za komunistů jsem za oprávněnou kritiku k soudu nešla," zlobí se Skácelová.

Vše přitom začalo docela nevinně. Skácelová v roce 2009 uveřejnila v regionálním tisku otevřený dopis tehdejší zlínské primátorce Ireně Ondrové. Psala v něm, že Pohřebnictví Zlín, jehož většinovým vlastníkem je město, nezvládá správu hřbitova v Loukách.

To bylo podle Skácelové patrné ze srovnání se hřbitovy v Mysločovicích či v Otrokovicích, jež jsou v péči tamních starostů. Nejvíc jí vadilo, že u vstupu na hřbitov v Loukách je kontejner, který bývá přeplněný odpadky, jež se povalují i kolem.

Soud: Jediný, kdo žalobci kazí pověst, je on sám

Když otevřený dopis vyšel, Skácelová doufala, že se něco změní. Místo toho proti ní Pohřebnictví Zlín (tedy vlastně město) sepsalo žalobu za poškozování dobré pověsti. A chtělo po ní omluvu v novinách a odškodné sto tisíc korun. Těsně před podáním žaloby k soudu nicméně částku snížilo na desetinu.

Primátorka Ondrová tehdy reagovala tak, že Skácelové nejde o zlepšení stavu hřbitova, ale o skandalizování osob na zlínské radnici. Brněnský krajský soud, který případ řešil, ale před nedávnem žalobu zamítl. A z odůvodnění rozsudku je jasné proč.

"Sám žalobce (tedy Pohřebnictví Zlín, potažmo město, pozn. red.) si pověst kazí tím, že i přes opakovaná upozornění na množství odpadků na hřbitově nesjednal nápravu. Celou věc bagatelizoval s poukazem na skutečnost, že jde o kritiku jediné osoby," napsala soudkyně Petra Weissová.

V rozsudku je řeč i o tom, že názorové soudy na určité věci mohou mít různí lidé odlišné. Každý by měl mít ale právo ho říct. "Cenzura je nepřípustná," stojí v rozsudku.

Nový primátor by se nesoudil a ženu zve na setkání

Podle Oldřicha Kužílka ze sdružení Otevřená společnost soud ani jinak rozhodnout nemohl. Podivuje se ale nad přístupem města. "Je to absurdní. Kritika práce úřadu je naprosto legitimní záležitost," řekl Kužílek s tím, že se úřady občas žalobami brání, což považuje za špatné.

I nástupce Ondrové ve funkci primátora Miroslav Adámek nepovažuje žalobu za nejlepší řešení sporů města s občany. "Nevolil bych ji," ujistil.

Ženě navíc nabídl osobní setkání, zatím ale neuspěl. Skácelová říká, že je to pro ni složité, protože většinu času tráví mimo Zlín. MF DNES se pokusila kontaktovat i Ondrovou, která však nebyla k zastižení. Šéf Pohřebnictví Zlín Milan Macura byl zase v zahraničí.

Skácelová se i po skončení soudní pře snaží o zlepšení stavu louckého hřbitova. Zatím marně. "Soud nebyl příjemný, ale naštěstí už skončil. Mně ale nejde o nic jiného, než aby se hřbitov uklidil. Což se bohužel neděje," řekla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video