Anna Boháčová se soudí s lékaři o milionové odškodné za to, že jí v břiše po

Anna Boháčová se soudí s lékaři o milionové odškodné za to, že jí v břiše po operaci zapomněli 20 centimetrů dlouhý drén se špendlíkem. | foto: Jitka Šrámková

Žena chce od lékařů milion. Po operací jí v břiše zapomněli špendlík

  • 36
Plzeňanka Anna Boháčová se na nemocnicích domáhá milionového odškodnění za útrapy, které jí zdravotníci způsobili. V roce 2005 během šesti měsíců musela podstoupit třináct operací. Po jednom ze zákroků jí lékaři zapomněli v břiše dvaceticentimetrový drén se špendlíkem.

Na 15. července roku 2005 si Anna Boháčová velmi dobře pamatuje. Když dorazila na polikliniku v Plzni na Slovanech s velkými bolestmi v dutině břišní, tak ji lékařka poslala na rentgen. Nakonec pacientce sdělila, že má v břiše špendlík používaný při operacích v nemocnici. Na špendlík byl navíc ještě navěšený dvaceticentimetrový drén, který jí tam zůstal po operaci.

"Když to lékařka zjistila, tak zavolala záchranku. V sanitce mi pak říkali, že nesmím kýchnout, nesmím zakašlat, protože ten špendlík je na velmi nebezpečném místě. Navíc mi pořád ukazovali rentgenový snímek, kde špendlík doslova svítil," vylíčila Boháčová, které následně lékaři ve Fakultní nemocnici v Plzni předměty z břicha vyndali. Jak dlouho měla žena cizorodé věci v těle není zcela jasné. Zřejmě sedm měsíců.

Právě tak dlouho totiž trvalo martýrium, během kterého podstoupila celkem třináct operací - čtyři v Domažlické nemocnici a zbytek ve Fakultní nemocnici v Plzni. Oba špitály dnes tvrdí, že jejich špendlík to v žádném případě není. Boháčová si však myslí, že špendlík s drénem je v případu jen špička ledovce a že velkou část operací vůbec nemusela podstoupit, kdyby lékaři postupovali "lege artis" neboli podle pravidel medicínského oboru.

Chce odškodné milion korun

Nyní chodí Anna Boháčová po soudech. Ve středu opět stanula před senátem plzeňského soudu a domáhala se odškodného ve výši milionu korun.

Obává se ale, že dostane jen minimální část z toho, co požaduje. Odvozuje to z faktu, že soudu měla vedle již dříve předloženého posudku o újmě ve výši milion korun předložit expertizu toho, co v jejím organismu způsobil špendlík s drénem. Podle vyhlášky, která se k těmto případům využívá, má mít nárok jen na 119 tisíc korun.

Soud nechal tuto částku ještě ověřit, proto ve středu konečný verdikt nepadl.
Vše začalo 14. ledna 2005, kdy Anna Boháčová podstoupila v Domažlické nemocnici operaci s refluxem jícnu, což je zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu. Dva dny po operaci ji přepadly silné bolesti břicha a 23. ledna ji znovu přijali do nemocnice. 

Prvního února Boháčovou operovali znova, a protože se stav stále nelepšil, přistoupili domažličtí lékaři k zákroku i druhý den. Stav se ale jen zhoršoval, takže doktoři rozhodli o okamžitém převozu pacientky do Fakultní nemocnice v Plzni.

Zde následovala další operace, při které chirurgové odhalili protržený jícen.
Poté následovalo devět operačních revizí, při nichž lékaři z břicha za pomocí drénů sanovali infekci. Anna Boháčová se dostala domů až na konci března.

V květnu se však ocitla ve špitále znovu. V důsledku předchozích zákroků jí museli operovat žaludek. Stále ji ale sužovaly bolesti, až její lékařka odhalila, že operatéři zapomněli v břiše pacientky špendlík a drén.

Po všech martyriích po nemocnicích se postupem domažlických lékařů začala zabývat policie, která však trestní řízení zastavila. Podle znalců totiž nebylo zcela prokázáno, že by domažličtí lékaři postupovali špatně.

S tím ale Boháčová ani její advokát Zdeněk Jankovský nesouhlasí. Upozorňují například na to, že se posudky na postup lékařů, s kterými soud pracuje, liší.

Jankovský říká, že v Domažlicích doktoři opomněli provést důležité vyšetření dutiny břišní, díky kterému by se včas přišlo na protržený jícen. Z něj pak vycházely infekční látky do dutiny břišní a způsobily komplikace.

A jak se cítí Anna Boháčová dnes? "Mám neustále bolesti. Kvůli tomu, že mám poničenou břišní stěnu, si musím každé ráno nasazovat speciální ortézu, která mi to břicho vlastně drží. Je to velice nepříjemné omezení," svěřila se Boháčová s tím, že se jí i špatně chodí a musí si brát hůlky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video