Želva Harriet

Želva Harriet | foto: Reuters

Zemřela želva Harriet, nejstarší tvor světa

  • 42
V Austrálii zemřela želva Harriet. Selhalo jí srdce. Mimořádnému exempláři želvy sloní bylo 175 let a patřila mezi nejstarší tvory planety. Někteří vědci tvrdili, že ji v roce 1835 přivezl z Galapág přírodovědec Charles Darwin.

"Dostala akutní infarkt a v klidu v noci odešla," sdělil australské televizi ABC veterinář John Hangar.

Traduje se, že Harriet, která byla dlouho mylně považována za samečka, dovezl z Galapág Charles Darwin. Zkouška DNA potvrdila, že se Harriet narodila kolem roku 1830, tedy před Darwinovou návštěvou souostroví v roce 1835.

Podrobná studie ale také prokázala, že Harriet patří k druhu želv, který žije na jediném ostrově, který Darwin nenavštívil.

Želva měla velikost stolu
V době svých posledních narozenin vážila samička 150 kilogramů a měla velikost stolu. Ošetřovatelé její dlouhověkost přičítali tomu, že nemusí řešit žádné problémy. Ošetřovatelé ji každé ráno omývali a kartáčovali, dostávala výživnou vegetariánskou stravu a jako zákusek květy ibišku.

Australané nepřestávají věřit tomu, že Harriet byla spolu s dalšími dvěma želvami, Tomem a Dickem, v rukou Darwina. V době, kdy je přírodovědec získal, měly želvy velikost talíře, a unikly tak osudu dospělejších jedinců.

Těm prý Darwin sedal na krunýř a klepal jim do něj, aby je přiměl k rychlejšímu pohybu. Obrázku seriózního vědce to sice neodpovídá, ale jak poznamenal britský The Independent, byla jiná doba.

Sloní želvy Darwina zajímaly jednak kvůli mimořádným tělesným proporcím, jednak kvůli dlouhověkosti. V případě Harriet se ale Darwin spletl při určování pohlaví. Byl přesvědčen, že je to sameček, a proto dal želvě jméno Harry.

Harriet se dostala i do Guinessovy knihy
Toma, Dicka a "Harryho" dopravil do Londýna, což v jeho době nebylo zas tak úplně samozřejmé. Posádky lodí totiž považovaly obří želvy za zásobárnu masa a desítky jich při plavbách zkonzumovaly. Jedl je i Darwin.

V sychravém Londýně se ale želvám nedařilo dobře. V roce 1842 je proto bývalý lodní poručík z Darwinovy lodi Beagle John Wickham dopravil do australského Brisbane. Želví trio se dostalo do tamní botanické zahrady, v níž Harriet strávila století. Dick brzy uhynul, Tom žil do roku 1929.

Po uzavření botanické zahrady v roce 1952 se Harriet, stále ještě pod jménem Harry, dostala do přírodního parku queenslandského zoologa Davida Fleaye. Až zde se na Harryho pořádně podíval Fleayův návštěvník - ředitel honolulské zoo - a jako první správně určil pohlaví želvy. Od té doby se Harrymu říká Harriet. Od roku 1988 Harriet žila v queenslandském parku plazů. - více zde

Dostala se dokonce do Guinnessovy knihy rekordů coby nejstarší žijící zvíře světa, i když nepřekonala rekord jiné želvy z Galapág, jež se dožila 188 let.

,

Video