Automobil s prezidentem Johnem Fitzgeraldem Kennedym projíždí krátce před atentátem Dallasem.

Automobil s prezidentem Johnem Fitzgeraldem Kennedym projíždí krátce před atentátem Dallasem. | foto: Profimedia.cz

Zemřela poslední spolujezdkyně Kennedyho

  • 1
Ve Spojených státech zemřel v pátek poslední člověk, který jel v autě s prezidentem Johnem Kennedym, když na něj v Dallasu spáchali atentát. Nellie Connallyová byla vdovou po bývalém texaském guvernérovi Johnu Connallym. Toho střelec rovněž trefil, ze zranění se ale vyléčil a žil do roku 1993.

Nelli Connallyová zemřela ve spánku ve věku 87 let. Její smrt byla podle rodinného přítele velmi nečekaná. "Byla v posledních dnech a týdnech velmi aktivní a vitální. Je to pro nás všechny šok," řekl.

Connallyová vyprávěla, že obrázek, který se jí nejvíce vryl do paměti z onoho osudného dne 22. listopadu 1963 v Dallasu, je směs krve a růží. "Je to obraz žlutých růží a červených růží a krve všude v autě. ... Měli jsme ji všichni na sobě," řekla v roce 2003 v rozhovoru pro agenturu AP.

"Nikdy na to nezapomenu. Bylo to tak rychlé, tak krátké, tak silné."

Když limuzína, v níž byl prezidentský pár a guvernér s manželkou, projížděla mezi mávajícími davy lidí v Dallasu, otočila se Nellie Connallyová k prezidentovi sedícímu za ní a řekla: "Pane prezidente, nemůžete říci, že vás Dallas nemiluje." Téměř současně prý zaslechla první výstřel.

Ze spáchání atentátu byl podezřelý Lee Harvey Oswald. Pouhé dva dny po zatčení ho ale zastřelil Jack Ruby. Událost zachytila televizní kamera. Veřejnost oficiální vyšetřovací verzi prezidentovy smrti nepřijala bez výhrad, objevila se řada dohadů, podezření a konspiračních teorií.

Nellie Connallyová pracovala v minulých letech v nadaci boje proti rakovině, která shromáždila miliony dolarů na výzkum a léčení této choroby. Sama rakovinu prsu před deseti lety prodělala.

,

Nejlepší videa na Revue