Prezident ČR Václav Havel předal Radomíru Lužovi 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu Řád Tomáše Garrigua Masaryka, nejvyšší státní vyznamenání u příležitosti 78. výročí vzniku ČSR.

Prezident ČR Václav Havel předal Radomíru Lužovi 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu Řád Tomáše Garrigua Masaryka, nejvyšší státní vyznamenání u příležitosti 78. výročí vzniku ČSR. | foto: Stanislav Peška, ČTK

Zemřel válečný hrdina, který plánoval útěk prezidenta Beneše

  • 31
Ve Spojených státech zemřel poslední lídr českého protinacistického odboje Radomír Luža. Za války se vyznamenal několika hrdinskými činy, po ní plánoval útěk prezidenta Beneše z komunistického Československa.

S profesorem Radomírem Lužou se v těchto dnech loučí jeho rodina. V USA, kde zemřel, v poslední době také žil. Pochovám bude ve Filadelfii.

Syn generála Vojtěcha Luži, velitele odbojové organizace Rada tří, se jako partyzán vyznamenal někdy až neuvěřitelnými činy a pokračoval v nich i po druhé světové válce, kdy mu hrozilo zatčení, takže nakonec emigroval.

K jeho nejznámějším skutkům patří odvetná akce proti protektorátním četníkům, kteří při šťáře zastřelili jeho otce. Partyzánský oddíl popravil 20. října 1944 pět četníků v Přibyslavi. Do té doby velmi aktivní četníci pak nebyli ochotni spolupracovat s nacisty.

Radomír Luža naplánoval i útěk Edvarda Beneše, který se neuskutečnil jen kvůli prezidentově nemoci. Po válce spolupracoval s americkou tajnou službou CIA.

V roce 1996 ho prezident Václav Havel vyznamenal nejvyšší státním vyznamenáním Řádem TGM.

Pro Beneše by muselo přijít britské komando

Radomír Luža plánoval unést Edvarda Beneše v létě 1948. Do Československa se dostal na platný francouzský pas a dokonale zfalšované československé vízum. Píše o tom Karel Pacner v knize Československo ve zvláštních službách. Válečný hrdina pro exprezidenta vyrazil se souhlasem francouzské vlády.

"Ještě koncem zimy ve Vídni doporučil Lužovi důstojník francouzské tajné služby Direction de l'information Jean-Paul Carrier: Sepište pro nejvyšší činitele memorandum o situaci v Československu," píše Pacner.

Luž Francouzům navrhl unést z komunistického Československa nemocného Edvarda Beneše. Už od května 1948 byl ve spojení s politickým referentem bývalého prezidenta dr. Janem Jínou a jeho ženou Asou, znali se z odboje.

Když ale 30. června pronikl do Československa a tajně se dostal do Prahy, na Benešův únos už bylo pozdě, jeho zdravotní stav byl už příliš špatný. "Zůstal jsem v Československu skoro čtyři týdny. V noci na 28. července jsem se opět přes Znojemsko vrátil.

Podle Karla Pacnera nebylo jisté, zda by se jeho odvoz do třetího exilu podařil. Komunisté s tím počítali a byli na únos československé ikony připraveni. V létě 1948 kvůli tomu měla zpravodajská služba i Státní bezpečnost v Sezimově Ústí a Táboře pohotovost.

Aby se únos Beneše s manželkou podařilo, museli by se podle Pacnera do akce zapojit Britové a poskytnou dokonale vycvičené komando vojáků.

(pei)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video