Thajci se modlí za zdraví krále Pchúmipchona Adundéta. (13.10.2016)

Thajci se modlí za zdraví krále Pchúmipchona Adundéta. (13.10.2016) | foto: AP

Svět přišel o nejdéle vládnoucího panovníka, zemřel thajský král Adundét

  • 29
Ve věku 88 let zemřel thajský král Pchúmipchon Adundét. Nejdéle vládnoucí panovník na světě měl vážné zdravotní potíže. Smrt panovníka potvrdil odpoledne královský palác bez dalších podrobností. Adundét byl v čele země od roku 1946. Nahradit by ho měl jeho čtyřiašedesátiletý syn Mahá Vatčirálongkón.

„Jeho veličenstvo zemřelo poklidně v nemocnici Siriradž ,“ citovala prohlášení královského paláce agentura Reuters. Úřad upřesnil, že smrt nastala v 15:52 místního času (11:52 SELČ). V době oznámení úmrtí přerušily všechny thajské televize svoje programy, aby v přímém přenosu přinesly záběry z nemocnice a jejího okolí, kde stovky lidí propukávaly v pláč. Většina byla oblečená v růžové a žluté barvě, což jsou podle dvorních astrologů monarchovy šťastné barvy.

O zhoršeném zdravotním stavu thajského krále psala média už několik dní. Panovník absolvoval o minulém víkendu v nemocnici několik zákroků, údajně byl napojen na umělou ledvinu a plíce.

V zemi, kde monarchie požívá nejvyšší morální autority, byla během dne patrná nervozita. Vláda už dříve vyzvala veřejnost, aby nedala na fámy, které kolují po sociálních sítích. Stovky lidí se přesto začaly srocovat před nemocnicí, kde je král hospitalizován.

Krále ve středu navštívily jeho čtyři děti, včetně korunního prince, který se kvůli otcově zdravotnímu stavu vrátil ze zahraničí. Šéf vládnoucí vojenské junty v týž den zrušil plánovanou návštěvu provincie na východě země se zdůvodněním, že se připravuje na přijetí u korunního prince.

Pohled z místa: Usměvavý národ se dnes neusmívá

Vladař a celá královská rodina jsou mezi Thajci velice oblíbení, na ulicích jsou vystavené fotky krále a jeho manželky, uvedl ve čtvrtek pro iDNES.cz Čech, který žije v Bangkoku (nechtěl zveřejnit své jméno, redakce jeho identitu zná). Lidé, kteří procházejí kolem, se u podobizen často zastaví a ukloní.

Král je všude přítomen a lidé mají jeho fotky dokonce na nočních stolcích. Podobizna krále je i na bankovkách. Pokud by vám třeba při placení uletěla a vy ji chtěli nohou zachytit, může vás to dostat do problému, protože jste v podstatě ‚zašlápli‘ krále,“ uvedl Čech.

Jakmile vyšlo najevo, že byl král hospitalizován, začali se lidé scházet před nemocnicí a v parcích, kde se společně modlili a zapalovali svíčky. „Spousta prodejců, kteří měli vystavenou fotku krále u svého podniku, tyto fotky již dali pryč. Na Thajcích je vidět obrovské zarmoucení. Národ, který je stále usměvavý, se již vůbec neusmívá,“ dodává Čech.

Thajská televize vyzvala lidi, aby nosili pouze černé nebo případně bílé oblečení a vynechali zářivé barvy. I když nařízení neplatí pro turisty, je podle Čecha lepší projevit respekt. Příští měsíc bude zakázáno pořádat jakékoliv večírky. Spousta Thajců se již kvůli psychickému vypětí omluvila na pátek z práce. „Myslím, že většina Thajců je nyní ve veliké nejistotě v tom, co je čeká v následujících dnech,“ uzavírá dopisovatel z Bangkoku.

Agentura Nová Čína ve čtvrtek nakrátko zveřejnila zprávu, že je král už po smrti, ale posléze ji opět stáhla z okruhu.

Od středy se v zemi propadá tamní akciový trh a kurz měny. Thajské akcie klesají už od neděle, kdy královský palác oznámil, že králův zdravotní stav je „nestabilní“. Bylo to poprvé, co palác v souvislosti se zdravím krále takovou frázi použil, uvedla agentura AP.

Osmaosmdesátiletý monarcha, který usedl na trůn v roce 1946, sice nespravuje politickou moc, je ale považován za záruku stability země. Na veřejnosti se neobjevil už téměř rok. Vážnými zdravotními problémy trpí od roku 2006, od té doby byl často hospitalizován.

Adundét byl mezi obyvateli velmi vážený a v politicky výbušné době po svržení premiérky Jinglak Šinavatrové, po němž se chopila moci armáda, byl vnímán jako symbol kontinuity politického systému. Majestát královské rodiny je chráněn jedním z nejpřísnějších zákonů na světě.

Následníkem trůnu je jeho jediný syn Maha Vatčirálongkón . Vzhledem k polobožskému postavení krále i nejistotě ohledně princovy osobnosti je však otázka nástupnictví v Thajsku krajně citlivou otázkou.

Po smrti Adundéta je nyní nejdéle vládnoucím monarchou na světě britská královna Alžběta II. Ta už loni oslavila rekord ve vládnutí, když překonala svou prababičku Viktorii a stala se nejdéle vládnoucím monarchou Spojeného království (více zde). Letos oslavila Alžběta II. 90. narozeniny, z toho na trůně strávila více než 64 let.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video