Ronnie Biggs dorazil na pohřeb svého komplice a "mozku" velké vlakové loupeže

Ronnie Biggs dorazil na pohřeb svého komplice a "mozku" velké vlakové loupeže Bruce Reynoldse. Bylo to jeho poslední veřejné vystoupení (20. března 2013). | foto: Reuters

Zemřel slavný lupič Biggs, pachatel velké britské vlakové loupeže

  • 25
Jeden z nejslavnějších lupičů světa Ronnie Biggs ve středu zemřel. Proslulému členovi gangu, který před půl stoletím provedl velkou vlakovou loupež, bylo 84 let. Po útěku z britského vězení prožil desítky let v bezpečí v Brazílii, do země se vrátil až v roce 2001.

Biggse propustili z vězení v roce 2009 kvůli jeho vážným zdravotním problémům. V posledních letech se pohyboval na invalidním křesle a nemohl mluvit, píše BBC.

Na veřejnosti se objevil naposledy v březnu, když dorazil na pohřeb svého společníka Bruce Reynoldse, "mozku" zločinu, jenž se dostal i na filmové plátno.

Gang maskovaný kuklami ukradl v noci z 8. na 9. srpna 1963 z poštovního vlaku na trati z Glasgowa do Londýna 120 pytlů s bankovkami v hodnotě 2,6 milionu liber, což odpovídá dnešním 45 milionům liber (asi 1,38 miliardy korun).

Plán, který se zrodil v hlavě protřelého Bruce Reynoldse, byl smělý, ale ve své podstatě docela prostý. Lupiči pozměnili signalizaci na trati a bez použití zbraně si odnesli celý lup (více o loupeži si přečtěte zde).

Policie Biggse a dalších osm z celkem 16 členů gangu krátce po zločinu dopadla a v roce 1964 je soud poslal na 30 let do vězení. Většina z nich si však celý trest neodpykala.

Sám Biggs utekl z londýnského vězení Wandsworth o 15 měsíců později. K překonání zdi použil provazový žebřík a naskočil na nákladní auto. Na palubě lodi pak uprchl na kontinent do Paříže, kde podstoupil plastickou operaci.

Čtyři roky strávil v Austrálii, následně utekl do Brazílie, kde se v roce 1970 usadil natrvalo. Tam ho sice úřady vypátraly, ale nemohl být vydán ze země, protože mezitím zplodil v Brazílii dítě. Z domu v Riu de Janeiro se často vysmíval britské policii s vydatnou pomocí britských novinářů, kteří hltali jednu historku za druhou.

Všechny peníze rozházel

V rozhovoru pro Radio 1 v roce 2000 Biggs prohlásil, že z loupeže získal podíl 147 tisíc liber.  "Úplně jsem to rozházel. Do tří let bylo všechno pryč," řekl.

Údajně také velmi litoval, jak skončil strojvůdce Jack Mills, který se pustil do potyčky s lupiči a schytal ránu železnou tyčí do hlavy. Za sedm let na následky zranění zemřel.

"Plně toho lituji," tvrdil Biggs. "Jediné, co si přeji je, aby se to nikdy nestalo. Čas už bohužel vrátit nedokážu." Ze samotného přepadení však výčitky nikdy neměl.

Přes klidný život v Brazílii se v roce 2001 znovu dostal do rukou policie. Dobrovolně se totiž vrátil do Británie, protože kvůli zhoršujícímu se zdraví potřeboval odbornou lékařskou pomoc. Policie ho však po příjezdu zatkla.

Biggs se na svobodu dostal až za osm let, když jeho obhájce přesvědčil soudce, že legendární lupič je po sérii mrtvic na pokraji smrti. "Biggs je propouštěn na svobodu, aby zemřel, a to se nedá považovat za vítězství," prohlásil doslova. 

Od té doby žil v domě s pečovatelskou službou a zemřel až 50 let po "loupeži století".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue