Klinický psycholog Zdeněk Matějček

Klinický psycholog Zdeněk Matějček na snímku z června 2003. | foto: David Neff, MF DNES

Zemřel psycholog Zdeněk Matějček

  • 21
Nestor české dětské psychologie Zdeněk Matějček zemřel. Autor řady publikací, televizních a rozhlasových pořadů o výchově dětí a problémech rodiny podlehl ve věku 82 let nemoci. Úctu si získal svým laskavým a citlivým přístupem, pozitivním přístupem k životu i skromností.

Informaci potvrdila iDNES asistentka z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, s kterou psycholog přes pokročilý věk spolupracoval.

Kvůli nemoci se už před týdnem nemohl zúčastnit prezentace své poslední knihy Rodičům na nejhezčí cestu, uvádí ČTK. Kvůli hospitalizaci byl odložen také on-line rozhovor na serveru vira.cz, kam přišlo mnoho dotazů i poděkování.

Profesor Zdeněk Matějček na sebe poprvé výrazně upozornil v roce 1963, kdy spolu s režisérem Kurtem Goldbergerem a primářkou Marií Gamborskou natočil film Děti bez lásky, který zachycuje život v dětských domovech.

Filmaři upozornili na to, jak závažného provinění se společnost na dětech bez rodiny dopouští. Kamera ukázala, že "ústavní" děti jsou pohybově, rozumově i citově zaostalé. Tehdejší vládní představitelé snímek zakázali.

Dokument byl ale mezitím uveden na bienále v Benátkách, kde získal hned tři ceny. Ty nemohli komunisté přehlédnout, a tak jim nezbylo než Děti bez lásky prohlásit za úspěch české kinematografie i české psychologie.

Film se promítal v mnoha zemích světa a mezinárodní odezvy se dostalo i knize Psychická deprivace v dětství, která byla jeho východiskem. Josef Langmeier a Zdeněk Matějček v ní shrnuli výsledky svého desetiletého výzkumu.

NĚKTERÉ KNIHY ZDEŇKA MATĚJČKA

Psychická deprivace v dětství (spoluautor)
Vývojové poruchy čtení
Dyslexie
Dítě a rodina
Po dobrém, nebo po zlém?
Co děti nejvíc potřebují
Děti, rodina a stres
Radosti a slasti (spoluautor)
Jak a proč nás trápí děti (spoluautor)

Vyšla například v Austrálii, USA a v roce 1983 dokonce i v tehdejším SSSR. "To byl největší úspěch našeho života - prorazit v zemi, kde kolektivní výchova byla takřka po sedmdesát let součástí státní ideologie!" vzpomínal Matějček.

Film a kniha podnítily přijetí nového zákona o rodině a vedly i k otevření první SOS vesničky. Zdeněk Matějček byl u toho. Další roky s kolegy podporoval náhradní rodinnou péči a snažil se zlepšit úroveň dětských domovů.

Matějček také zkoumal specifické vývojové poruchy chování a učení, spolupracoval se Světovou zdravotnickou organizací či UNESCO na projektech týkajících se nechtěných dětí, dětí z rodin alkoholiků, dětí trpících lehkou mozkovou dysfunkcí.

Když po 35 letech klinické praxe bilancoval, napočítal 35 tisíc vyšetření, která sám vykonal a zapsal. Po padesáti letech, která si připomínal předloni, už ani nepočítal. Za tu dobu napsal řadu publikací, článků, podílel se na pořadech v rádiu a televizi.

Kolegové si na něm cení, že se nikdy nepodbízel, nehonil za funkcemi a trval na svých názorech. Ač vytvořil ucelenou školu dětské psychologie a byl váženým odborníkem, čestné doktoráty a další ocenění se dostavily až v posledních letech.

Po roce 1990 mohl Zdeněk Matějček svobodně sáhnout do šuplíku a vydat další knihy pro rodiče i odborníky. Jsou psány krásnou češtinou, nemoralizuje se v nich, nepoučuje. Vykládají spíše životní příběhy a ty spojují do souvislostí.

V posledních letech docházely za psychologem děti s mentálním postižením. "Chtěl bych zařídit, aby jim bylo v životě dobře. To je těžký úkol a já ho stále nezvládám. Ani po padesáti letech praxe se mi nemohl stát rutinou," svěřil se před rokem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue