Systém umělého srdce od společnosti Carmat je mobilní a pacienta téměř...

Systém umělého srdce od společnosti Carmat je mobilní a pacienta téměř neomezuje. | foto: Carmat

Revoluční umělé srdce mu mělo dát svobodu, zemřel po 75 dnech

  • 37
Ve Francii zemřel pacient, kterému bylo loni v prosinci transplantováno unikátní zcela soběstačné umělé srdce. S orgánem se udržel naživu 75 dní. Přesnou příčinu smrti lékaři zatím nezveřejnili.

Muž s unikátním umělým srdcem od společnosti Carmat zemřel v neděli. Oznámili to jeho ošetřující lékaři v pařížské nemocnici Georgese Pompidoua. I přes tento podle vývojářů očekávaný neúspěch bude firma pokračovat v transplantacích a dalším výzkumu.

Samotná transplantace přitom v prosinci loňského roku proběhla dobře. "Tato první transplantace proběhla uspokojivě," tvrdil tehdy vývojář revoluční srdeční náhrady. Pacient byl následně pod přísným lékařským dohledem, byl při vědomí a komunikoval se svou rodinou. Později však přišly komplikace, které nepřežil.

Názor kardiochirurga Pirka

Kardiochirurg Jan Pirk, přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM, mírnil nadšení z revolučního srdce už po samotné transplantaci. Podle něj se jedná jen o přirozenou evoluci, spíše než o velký skok v oblasti transplantace srdce.

"Je to vylepšený model, o jeho funkčnosti rozhodne až budoucnost. Dělá se to sice mnohem méně, než levostranná srdeční podpora, ale dělá se to léta," uvedl Pirk pro iDNES.cz. Limitace plnohodnotného srdce podle něj spočívá také v tom, že má uvnitř sebe narozdíl od běžněji používaných čerpadel umělé chlopně, které se dříve nebo později opotřebují. 

Soběstačná umělá srdce nejsou v oblasti kardiochirurgie ničím novým. Tento 76letý pacient se srdeční nedostatečností však jako první vyzkoušel zcela nový a v mnoha ohledech revoluční prototyp. Komplexní přístroj z polymerů a organických tkání totiž přímo v těle pacienta dokáže v plné míře plnit funkci skutečného srdce, a to díky soustavě senzorů regulujícím srdeční tep a příliv krve (Jak funguje nové umělé srdce? Podívejte se na video).

Umělé srdce váží 900 gramů a je tedy třikrát těžší než průměrné srdce zdravého člověka. Pohání ho externí baterie, kterou musí mít pacient stále při sobě, a kompaktní řídící jednotka. Jiné omezení ani nutnost trvalého připojení na další zařízení však pacienta nelimituje.

Společnost Carmat na svých oficiálních stránkách uvádí, že první model umělého srdce by měl být bez jiných komplikací funkční po dobu až pěti let. Lze tedy předpokládat, že pacient zemřel na komplikace spojené s přijmutím umělého orgánu.

Srdce za pět milionů

Společnost Carmat uvedla, že by chtěla během letošního roku provést další operace. Už v roce 2015 by svůj model umělého srdce ráda uvedla na světový trh. Pochopitelně to však nebude levná záležitost. Cena umělého srdce by se měla podle prvních odhadů pohybovat kolem 140 až 180 tisíc eur (až pět milionů Kč).

Úplně první umělé srdce na světě bylo u pacienta úspěšně použito v USA před 46 lety. Za tu dobu doznala mechanická srdeční podpora, jak se odborně umělé srdce nazývá, velkého rozvoje.

Nejrozšířenější umělé srdce dneška má dvě části, obě zůstávají mimo tělo pacienta. Jsou to umělé srdeční komory s kanylami a pohonná a řídicí jednotka. Selhávající srdce pacienta zůstane v hrudníku a pomocí speciálních trubiček jsou k němu připojeny dvě čerpací komůrky, každá nahrazuje jednu srdeční komoru. Trubičky jsou vyvedeny břišní stěnou a zhruba v pase má pacient dvě komůrky velké asi jako zploštělý pomeranč. Pohon je zajišťován mechanicky.

Systém umělého srdce od společnosti Carmat je mobilní a pacienta téměř neomezuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video