Ministr kultury Pavel Dostál

Ministr kultury Pavel Dostál. | foto: David NeffMF DNES

Zemřel ministr kultury Pavel Dostál

Ministr kultury Pavel Dostál ráno zemřel. V 62 letech podlehl v onkologickém ústavu v Brně těžké nemoci. iDNES to potvrdila mluvčí vlády Lucie Orgoníková. Dostál trpěl rakovinou, bezprostřední příčinou smrti bylo podle lékařů selhání jaterních funkcí.

Poslední dny svého života strávil Pavel Dostál v péči lékařů onkologického ústavu. Ti uvedli, že léčbu snášel velmi dobře, ale po určitém zlepšení zdravotního stavu se jeho potíže v posledních třech dnech zhoršovaly. - více zde

"Dnes ráno ministr zemřel v kruhu rodiny," řekla podle ČTK primářka kliniky komplexní onkologické péče Katarína Petráková. Dodala, že rodinní příslušníci trávili s ministrem v posledních třech týdnech dny i noci.

Lékaři v září 2004 Dostálovi vyoperovali zhoubný nádor ze slinivky. Nemoc se ale po několika měsících vrátila a projevila se například metastázami v játrech.

Pavel Dostál: Umělec mezi ministry
"Pavel Dostál měl mimořádný vztah ke kultuře a k umělcům, rozuměl jim, byl jedním z nich. Bude nám všem chybět!" tlumočila mluvčí Orgoníková vyjádření premiéra Jiřího Paroubka.

Dostál byl nejdéle sloužícím ministrem kultury polistopadové éry. I přes dlouhá léta strávená na politických kolbištích ale stále patřil spíš do prostředí, ze kterého do politiky přišel. Pavel Dostál byl s nepostradatelnou šálou kolem krku častým hostem mezi umělci.

Polistopadoví ministři kultury

  • Milan Uhde (ministrem od 29. 6. 1990 do 2. 7. 1992)
  • Jindřich Kabát (od 2. 7. 1992 do 17. 1. 1994)
  • Pavel Tigrid (od 19. 1. 1994 do 4. 7. 1996)
  • Jaromír Talíř (od 4. 7. 1996 do 2. 1. 1998)
  • Martin Stropnický (od 2. 1. 1998 do 22. 7. 1998)
  • Pavel Dostál (od 22. 7. 1998)

Pavel Dostál byl ministrem ve všech vládách, ve kterých zasedla sociální demokracie. S prvním šéfem Milošem Zemanem ho pojilo přátelství i vzájemné oslovování "Bimbo". Dostál ministerskou funkci zastával i ve vládách Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse.

Životní pouť Pavla Dostála, kterou přetrhla vážná nemoc, začala 25. února 1943 v Olomouci. Vystudoval chemickou průmyslovku a začal pracovat jako technik. Od roku 1966 působil jako dramaturg a umělecký šéf Divadla experimentu v Olomouci. Byl divadelním režisérem a autorem, filmovým scénáristou, textařem a publicistou.

V roce 1968 se postavil proti vpádu cizích vojsk do Československa, podílel se na protiokupačním vysílání rozhlasu. O rok později vystoupil na protest proti nástupu Gustáva Husáka z KSČ, členem byl od roku 1962.

Až do konce komunistické vlády pak mohl Dostál pracovat jen v dělnických a technických profesích. Dělal například topiče, skladníka nebo jeřábníka. V 70. a 80. letech organizoval představení bytového divadla.

Výběr z tvůrčích počinů

Mezi Dostálovy nejvýraznější tvůrčí počiny patří hry Případ Gredwal či Hvězdy na smetišti. Svůj hudební talent zúročil na přelomu 60. a 70. let v muzikálech Výtečníci a Gaudeamus igitur. Jako režisér spolupracoval například s Miroslavem Horníčkem. Na divadelní prkna přivedl například Baladu z Hadrů. Pro televizi připravil dokument Diagnóza Komárek.

Do politiky přišel v roce 1990. Začínal jako poslanec Občanského fóra ve Sněmovně národů Federálního shromáždění. V roce 1991 vstoupil do ČSSD. Poslanecký mandát pak obhájil ve všech dalších volbách. Kromě kultury a médií se věnoval i problematice rasismu a lidských práv. Ministrem kultury byl od roku 1998.

I jako ministr se snažil být stále mezi "svými". I to možná přispělo k tomu, že ho napadla těžká nemoc - rakovina slinivky. "Možná se na mém zdraví podepsalo to, že se téměř každý večer potloukám po různých kulturních akcích a pak málo spím," řekl v rozhovoru s MF DNES.

Čtěte také:

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě. Redakce iDNES


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video