Michael Burn v britské uniformě

Michael Burn v britské uniformě | foto: AP

Zemřel Micky Burn. Napravený fanda Hitlera, bisexuál a válečný hrdina

  • 22
Michael "Micky" Burn prožil neobyčejný život. Jako mladý sympatizoval s Hitlerem, který mu věnoval podepsaný výtisk Mein Kampfu. Z okouzlení nacismem ho vyléčil jeho milenec, sovětský špion. Během války se v řadách britských Commandos zúčastnil přepadení francouzského přístavu St. Nazaire. Muž, který zachránil život mladičké Audrey Hepburnové, zemřel ve věku 97 let.

"Už to bude navždy moje ostuda," vyjadřoval se Burn později o svém mladickém okouzlení nacismem. Mladík z dobře situované rodiny v polovině třicátých let pracoval jako novinář a obdivoval Hitlerovy úspěchy v boji s nezaměstnaností. Navštívil dokonce norimberský sjezd, propagandistickou monstrakci nacistického režimu. Od Hitlera dostal darem podepsaný výtisk jeho knihy Mein Kampf.

Ze svého okouzlení Hitlerem ale posléze vystřízlivěl. Jako pohledný mladík lákal pozornost nejen žen, ale i mužů. Jedním z jeho milenců byl i Guy Burgess, důstojník britské rozvědky později odhalený jako sovětský špion.

"Právě Guy definitivně Micka vyléčil z okouzlení nacismem a stál za jeho pozdějším příklonem ke komunismu," vysvětlil agentuře AP Burnův přítel James Dorrian.

Přepadení St. Nazaire

Zatímco nad Evropou se stahovala válečná mračna, Burn se dobrovolně přihlásil do armády. V roce 1942 se v řadách britských Commandos zúčastnil jedné z nejodvážnějších akcí druhé světové války. Cílem operace Chariot bylo vyřadit z provozu francouzský přístav St. Nazaire. Byl to jediný přístav na pobřeží Atlantiku, vybavený dostatečně velkým suchým dokem pro chloubu nacistického námořnictva, bitevní loď Tirpitz.

Operace skončila úspěchem, britská loď zahradila bránu přístavu a následující exploze vyřadila St. Nazaire na celý rok z provozu. Britské ztráty ale byly těžké.

Podívejte se na dobový německý týdeník o přepadení St. Nazaire:


Polovina Burnových mužů zahynula, on sám padl do německého zajetí. Během transportu drze ukázal do německé kamery "V" - symbol vítězství. Zbytek války strávil jako válečný zajatec na hradě Colditz. Zdejší pobyt mu zpříjemňovaly potravinové balíčky, které mu prostřednictvím Červeného kříže posílala nizozemská šlechtična Ella van Hemstra.

Po osvobození jí Burn tuto službu oplatil. Když se šlechtična podobně jako další Nizozemci musela kvůli hladu uchýlit ke konzumaci tulipánových cibulek, Burn jí zásoboval potravinami a cigaretami. Kuřivo šlechtična vyměnila za penicilin, kterým zachránila život své těžce nemocné dceři. Ta se později v Holywoodu proslavila pod jménem Audrey Hepburnová.

Příběh dobrodruha míří na stříbrné plátno

Burn se po válce oženil. Byl svědkem komunistických procesů s vůdcem srbských Četniků Dražou Mihailovičem i maďarským kardinálem Mindszentym a jako reportér je přiblížil čtenářům na stránkách listu The Times. Rozešel se s marxismem, dal se na katolickou víru a v roce 1949 díky nenadálému dědictví opustil novinařinu. Zbytek života se věnoval literární činnosti, obzvlášť pyšný byl na své básně.

Michael Burn (vlevo) po zajetí v St. Nazaire ukazuje vítězné V.

Michael Burn (vlevo) po zajetí v St. Nazaire ukazuje vítězné V.

Burn se dožil požehnaného věku 97 let. Zemřel na infarkt ve svém domě ve Walesu, smuteční rozloučení se bude konat ve čtvrtek. Podle Burnovy autobiografie nazvané Turned Towards the Sun v současnosti vzniká film. Hlavní role dobrodruha, kterého přitahovali muži i ženy, se má ujmout Jude Law.

"Byl to neuvěřitelně vtipný a okouzlující člověk. Strašně rád vyprávěl o svých zážitcích, svými historkami z války nebo jakéhokoliv jiného úseku svého neobvyklého života nikdy nenudil. I kdyby žil dalších sto let, měl by stále co říci," vzpomíná pro BBC na Mickyho Burna jeho neteř Ronanni Spreaficová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue