Leon Leyson, nejmladší z Židů, které za druhé světové války zachránil Oscar

Leon Leyson, nejmladší z Židů, které za druhé světové války zachránil Oscar Schindler | foto: Profimedia.cz

Zemřel Leon Leyson, nejmladší zachráněný ze Schindlerova seznamu

  • 8
V americkém Los Angeles zemřel nejmladší Žid, kterého zachránil kontroverzní německý podnikatel ze Svitav Oscar Schindler. Leonu Leysonovi bylo 83 let. Na proslulý Schindlerův seznam se Leyson dostal ve třinácti a stal se jedním z 1 100 Židů, které továrník zachránil před koncentračním táborem.

Leon Leyson svůj příběh dlouhé roky tajil. Ani svým nejbližším nechtěl vyprávět o krušném dětství v polském Krakově během druhé světové války. Když nacisté v září 1939 napadli Polsko, bylo mu sotva deset let.

Učitel užitého umění z kalifornské střední školy v Los Angeles, jenž v sobotu podlehl ve svých třiaosmdesáti letech rakovině lymfatických uzlin, však nakonec promluvil. Hráz svého vzpomínání prolomil v roce 1993, kdy americký režisér Steven Spielberg představil jeden ze svých neslavnějších filmů: Schindlerův seznam.

Leyson si totiž na Schindlera dobře pamatoval. Kontroverzní podnikatel mu zachránil život. A nejen jemu. Schindler zachránil i jeho otce, matku, dva sourozence a dalších 1 100 polských Židů odsouzených k smrti v koncentračních táborech. Leyson byl nejmladší z nich.

Všechno začalo začátkem čtyřicátých let, kdy se Leonův otec Morris rozhodl přestěhovat z venkova do Krakova. Spolu s manželkou a pěti dětmi doufal, že v jednom z největších měst najde práci. Měl štěstí. Ve své továrně na smaltované výrobky ho zaměstnal Oscar Schindler, německý podnikatel, jenž pocházel ze Svitav.

Schindler, jenž fabriku získal po někdejších židovských majitelích, záhy změnil továrnu na výrobu nádobí na válečně důležitý podnik, protože jinak by ji nacisté zavřeli. Tehdy u něj pracovalo asi tisíc dělníků z krakovského ghetta, mezi nimi i Morris. V roce 1943 ale nacisté ghetto rozprášili a tamní obyvatele přesunuli do koncentračního tábora v Plazsowě.

Malý Leyson stál při práci na bedně

Německý podnikatel, jenž byl sám členem NSDAP, však za velké úplatky vyhandloval zhruba osm set svých dělníků, které přestěhoval do tábora u své továrny. Tajně jim dával víc jídla a nechával je žít v důstojnějších podmínkách, jaké by nacisti Židům nikdy nepovolili. Mezi dělníky byla Morrisova rodina s třináctiletým Leonem.

Mladík měl s továrníkem dobré vztahy. Schinder mu říkal Malý Leyson. Když Leon nastoupil do továrny, byl totiž tak malý, že nedosáhl na stroje. Při práci tak musel stát na bedně.

"Někdy, když byl sám, přišel ke mně a mluvil se mnou. A nařídil, abych dostával větší porce jídla," vzpomínal Leyson před pěti lety v rozhovoru pro americkou stanici NBC4. "Pět nás přežilo válku. A přežili jsme jen díky Schindlerovu seznamu," zopakoval později několikrát. Leon přesto ve válce přišel o dva bratry.

Jeden z nich, tehdy šestnáctiletý Tsalig, odmítl nastoupit k Schindlerovi, protože nechtěl opustit svou přítelkyni. Následoval ji do Osvětimi, kde oba zahynuli.

Po válce se zbylých pět členů rodiny přestěhovalo do USA. Za moře odešli v roce 1949. Leyson se později stal středoškolským učitelem a na losangeleské střední škole Huntington Park učil téměř čtyřicet let. Oženil se a měl dvě děti, uvedl americký deník USA Today.

O svých válečných zkušenostech Leyson dlouhé roky nemluvil. Teprve až když Spielberg natočil svůj slavný film, se Leyson, tehdy již na odpočinku, rozhodl svěřit se svými vzpomínkami na holokaust v různých besedách se studenty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video