Bývalý ruský prezident Boris Jelcin

Bývalý ruský prezident Boris Jelcin | foto: Profimedia.cz

Zemřel bývalý ruský prezident Boris Jelcin

  • 98
V Moskvě nečekaně zemřel bývalý ruský prezident Boris Jelcin, informovala tisková služba Kremlu. První postsovětská hlava státu se dožila 76 let. V čele země stál Jelcin od roku 1991. O osm let později odstoupil kvůli zdravotním problémům, pravomoci předal Vladimiru Putinovi.

Muž, který byl svého času symbolem rodící se ruské demokracie. Ale také prezident, který nezvládl privatizaci státního majetku, přivedl zemi do ekonomického úpadku a v neposlední řadě poslal vojáky do Čečenska. To všechno byl Boris Jelcin.

Boris Jelcin na tenisovém Davis Cupu v Moskvě. Rok 2006.

Prvního února oslavil 76. narozeniny, dnes zemřel. První prezident, kterého si Rusové v roce 1991 zvolili v demokratických volbách, měl dlouhodobé zdravotní potíže. V roce 1996 mu lékaři voperovali pětinásobný bypass.

Jeho skon dnes potvrdil tiskový mluvčí Kremlu Alexander Smirnov, příčinu uvést nechtěl. Agentura Interfax však s odvoláním na nejmenované lékařské zdroje napsala, že někdejšího prezidenta zradilo právě srdce - dostal náhlou zástavu.

Ruské úřady večer oznámily, že se pohřeb Borise Jelcina uskuteční ve středu. Moskva pro tento den zároveň vyhlásila státní smutek, informovala agentura AP.

Poslední léta v ústraní
Boris Jelcin seděl v Kremlu osm a půl roku. Hned v začátcích své vlády - v prosinci roku 1991 - podepsal rozpad Sovětského svazu. Odešel ze zdravotních důvodů v prosinci 1999. Rezignaci tehdy oznámil v emotivním novoročním projevu. Pravomoci předal nepříliš známému premiérovi Vladimiru Putinovi, jenž stojí v čele země dodnes.

Jelcin se svým nástupcem Vladimirem Putinem.

Poslední léta prožil někdejší komunistický politik v ústraní. Většinu času trávil ve své vile za Moskvou, kde ho navštěvovaly dcery s rodinami. Vášnivě četl a věnoval se tenisu. Občas jezdil i lyžovat a předloni si při svém oblíbeném sportu zlomil stehenní kost. I tak vážný úraz překonal.

Tenis byl Jelcinovým celoživotním koníčkem. Na snímku je při utkání v roce 1992.

Poslední rozhovor poskytl před rokem ruské státní televizi. Putinovskou éru, která má v Rusku i po světě řadu hlasitých odpůrců, v něm hodnotil kladně. "Jsem
příznivcem silné ruky, silné prezidentské moci. Bez přísnosti se naše obrovská země rozpadne," řekl.

Rozporuplná postava
Boris Jelcin se narodil v roce 1931. Ve třiceti vstoupil do Komunistické strany Sovětského svazu a s léty stoupal v partajní hierarchii. Přelomovým byl pro něj rok 1985, kdy ho ze sverdlovského oblastního výboru povolal do Moskvy Michail Gorbačov. V prosinci se Jelcin postavil do čela moskevských komunistů.

Vítěz voleb, nový ruský prezident. Rok 1991.

O dva roky později byl kvůli neshodám s Gorbačovem ze všech postů sesazen, ale do politiky se vrátil jako poslanec a dotáhl to až na předsedu Nejvyššího sovětu
(parlamentu) RSFSR.

Z KSSS vystoupil v červenci 1990, v červnu následujícího roku získal v demokratických volbách 57 procent hlasů a stal se prvním postsovětským prezidentem.

Symbolem rodící se ruské demokracie se stal ve chvíli, kdy se v roce 1991 veřejně postavil proti puči, jímž se zastánci tvrdé linie v sovětském vedení pokusili svrhnout Gorbačova. Naproti tomu jeho rozpor s parlamentem v roce 1993 skončil ozbrojeným konfliktem a 146 mrtvými.

Velké věci i závažné chyby
Jeho popularita zřejmě nejvíc utrpěla v roce 1994, kdy poslal ruské vojáky do Čečenska. O dva roky později však ve volbách znovu triumfoval.

Návštěva Paříže, počátek 90. let.

Boris Jelcin zůstane v dějinách Ruska zapsán jako rozporuplná postava. Na jedné straně byl zastáncem demokracie - například svoboda tisku byla v jeho éře mnohem širší než nyní za Vladimira Putina.

Na straně druhé ovšem potomek rolníka a švadleny z vesnice nedaleko dnešního Jekatěrinburgu nezvládl ekonomickou transformaci své země. Rusko prošlo počátkem 90. let divokou privatizací a jeho hospodářství se rychle propadlo. Prezident se nedovedl vypořádat s rozbujelou korupcí a rozkrádáním státního majetku.

Rok 1995, zasedání G7 v kanadském Halifaxu.

Byl také vyhlášen svými faux-pas na mezinárodní scéně, do nichž se dostával hlavně díky přílišné vášni k alkoholu. Televizní kamery ho často zachycovaly ve stavu, kdy ani nebyl schopen chůze.

Nikterak vzácný snímek. Jelcin byl svými problémy s alkoholem pověstnáý.

Jeho stopu v historii dobře vyjádřil v dnešní kondolenci někdejší prezident Michail Gorbačov, s nímž měl Jelcin napjaté vztahy: "Vyjadřuji svou nejhlubší soustrast rodině zesnulého. Na jeho bedrech zůstávají velké věci, které udělal pro svou zemi, ale také závažné chyby," napsal Gorbačov.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video