Tornádem zničený dům v Alabamě (25. prosince 2015)

Tornádem zničený dům v Alabamě (25. prosince 2015) | foto: AP

Zemi hrozí stejně ničivé El Niňo jak v roce 1997. Istanbul zasypal sníh

  • 181
Pokud vám připadá, že se počasí v různých koutech světa zbláznilo, může za to i El Niňo. Vědci z NASA ze satelitních snímků zjistili, že v následujícím roce bude tento jev, který negativně ovlivňuje celosvětové klima, podobně silný jako v letech 1997 a 1998. Tehdy zavinil smrt více než dvaceti tisíc lidí.

Humanitární organizace se obávají, že záplavy a sucha uvrhnou další miliony lidí v Africe či Latinské Americe do problémů, se kterými si sami neporadí.„Kvůli El Niňu by v příštím roce mohly desítky milionů lidí čelit hladu, nedostatku vody a nemocem, pokud včas nezakročíme a nepřipravíme ty zranitelné z nich na jeho důsledky,“ varovala mezinárodní charitativní organizace Oxfam.

Teplo v Arktidě

Teplo nyní panuje také v Arktidě, kde jsou obvykle v tomto ročním období mrazy kolem minus 30 až 40 stupňů Celsia. Nyní se však teploty zastavily na nule. Oznámili to němečtí meteorologové s tím, že nezvyklá situace nesouvisí s globálním oteplováním. Po čtvrtku se má opět začít ochlazovat.

Údaje o tamních teplotách získávají vědci z bójí, přímo na severním pólu ale žádná měřicí stanice není. Nejbližší je na Špicberkách. Ze středečních údajů vyplývá, že zde bylo sedm stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK

V Etiopii by v novém roce podle odhadů tamní vlády mohlo kvůli suchu potřebovat humanitární pomoc přes deset milionů lidí. Strádat hladem budou podle odhadů tři miliony obyvatel Malawi, píše server NBC News.

Klimatický jev, jehož základním rysem je výskyt abnormálně teplé vody podél rovníku ve východní polovině Pacifiku, obvykle nastává kolem Vánoc. Proto se mezi jihoamerickými rybáři vžil název El Niňo Jesus, česky Ježíšek. Dnes se zpravidla používá zkrácená verze, která doslova znamená „chlapeček“.

El Niňo přichází obvykle jednou za tři až sedm let a trvá jeden až dva roky. Zatím poslední se objevil v roce 2010. Austrálie se tehdy potýkala s ničivými záplavami, zatímco Evropu zasáhly mrazy a Spojené státy i sněhová kalamita.

V letech 1997 až 1998 na následky El Niňa zemřelo 24 tisíc lidí. Klimatický jev tehdy způsobil škodu ve výši přibližně 34 miliard dolarů, v přepočtu zhruba 576 miliard korun.

Jižní Amerika se potýkala s rozsáhlými povodněmi

El Niňo ale napáchal velké škody už letos. Kromě velmi teplé zimy na severní polokouli vyvolal v prosinci nejhorší povodně za půl století v Paraguayi, Argentině, Uruguayi a Brazílii. Více než 150 tisíc lidí muselo podle BBC opustit své domovy, jen v paraguayské metropoli Asunciónu to bylo sto tisíc obyvatel.

„Podle některých kritérií byl letošní El Niňo vůbec nejsilnější. Záleží na tom, jak přesně jej měříte. V mnoha tropických zemích vidíme velký pokles srážek řádově o dvacet až třicet procent. Indonésie zažila těžké sucho, indický monzun byl asi o patnáct procent pod normálem. A předpovědi pro Brazílii a Austrálii ukazují, že přicházející monzuny nebudou tak velké jako obvykle,“ uvedl Nick Klingaman z univerzity v Readingu.

Na světovém klimatu se však nepodílí jen teplá voda El Niňa. „Přirozeně vznikající El Niňo a lidskou činností vyvolaná změna klimatu mohou působit společně a měnit se navzájem způsoby, které jsme ještě nezažili,“ varoval minulý měsíc generální sekretář Světové meteorologické organizace Michael Jarraud.

„I před náporem El Niňa dosáhla průměrná teplota zemského povrchu nových rekordů. El Niňo to teplo ještě zesiluje,“ dodal.

Povodně v Británii, tornáda v USA, vánice v Istanbulu

Nepříliš obvyklé počasí panuje také v Istanbulu. Sněhová bouře, před kterou varovali turečtí meteorologové už před pár dny, přinutila tamní aerolinie zrušit 221 letů včetně těch do Evropy. Na Atatürkově letišti vznikl speciální tým, který neustále kontroluje ranveje a brání jejich namrzání (na satelitní záběry z Istanbulu se můžete podívat zde).

Husté sněžení zkomplikovalo také pozemní dopravu. Podle tureckého listu Hürriyet nejezdí trajekty mezi evropskou a asijskou částí města, metrobusy mají zpoždění a sjízdné jsou jen hlavní silnice, na které padly tisíce tun soli.

Mořská bouře

Silná bouře v Severním moři ve čtvrtek přinutila těžařské společnosti BP, Eldfisk a ConocoPhillips evakuovat své plošiny a dočasně zastavit dobývání. Těžební zařízení navíc podle agentury Reuters ohrožuje loď, kterou silný vítr utrhl z kotviště. Ve středu na ropném poli Troll zahynul jeden člověk a další dva byli zraněni.

Zdroj: ČTK

Zasypaný Istanbul je tak další v řadě aktuálních, mnohdy až extrémních výkyvů počasí ve světě. Zatímco v Česku lyžaři marně čekají na sníh (více zde), jihozápad Spojených států ochromilo po sérii tornád a záplav tak velké množství sněhu, že v některých státech vyhlásili stav nouze (psali jsme zde).

Ničivé záplavy v posledních dnech trápí také Brity. V důsledku prudkých lijáků byly v posledních dnech zatopeny především na severu Anglie stovky domů, úřady musely evakuovat mnoho obyvatel do provizorních ubytovacích center, byly přerušeny dodávky elektřiny a narušena byla silniční doprava (o přicházející bouři Frank se dočtete zde).

Extrémní změna počasí v Istanbulu - minulý týden jaro, teď zimní pohádka:

31.prosince 2015 v 08:03, příspěvek archivován: 31.prosince 2015 v 11:05

Extreme weather: #Istanbul last week and this morning. More snow due today, milder at weekend pic.twitter.com/roxM8wTcYJ


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video