Rozbořený dům

Rozbořený dům - Silné zemětřesení postihlo severní marockou provincii Al-Husajma. O život přišlo nejméně 300 lidí. (24. února 2004) | foto: ČTK

Zemětřesení zabilo téměř 600 lidí

  • 17
Obětí úterního zemětřesení v Gibraltarské úžině přibývá. Otřesy o síle 6,5 stupně Richtera napáchaly největší škody v Maroku. Úřady odhadují, že zahynulo téměř 600 lidí. Většina obětí pochází z okolí přístavu Al-Husajma na pobřeží Středozemního moře.

Podle marockého ministerstva zdravotnictví zemřelo při zemětřesení minimálně 564 lidí. Otřesy byly nejsilnější za posledních deset let.

Lékařskou péči vyhledaly stovky zraněných. "Lidé přicházeli ve stavu totální paniky," řekl agentuře AFP doktor Muhammad Lacghar. Nemocnice v Al-Husajmu nemohla všechny zraněné ani pojmout.

Zničené vesnice
Otřesy zničily vesnici Ait Kamara asi patnáct kilometrů od Al-Husajmy. Další dvě obce - Im-Zúren a Bni-Hadifa - těžce poničily.  Většina obydlí ve vesnicích, kde dohromady žije na 30 tisíc lidí, byla postavena z blátěných cihel.

Na záchranných pracích se kromě hasičů podílí také armáda a námořnictvo. Vojáci využívají vrtulníky, protože postižená oblast je obklopena horami.

"Záchranáři zatím vyhrabali jen deset procent z lidí, kteří jsou podle odhadů ve vesnicích pod troskami," uvedl deset hodin po otřesech poslanec citovaný Reuters.

Otřesy byly podle marocké agentury MAP kromě Al-Husajmy a okolí, kde žije na 70 tisíc lidí, cítit i v turisty oblíbeném městě Fez či v Taze.

Samotný přístav založený v roce 1926 nebyl příliš poškozen. Mnoho obyvatel po prvních otřesech opustilo svá lože a vyběhlo do ulic.

TŘÁSLA SE I EVROPA

* Několik hodin po Maroku zasáhlo zemětřesení i Makedonii. Otřesy měly sílu 4,4 stupně Richterovy škály. Zasažena byla především metropole Skopje. Ve zdech domů se objevily praskliny. Většina země byla dočasně bez elektřiny. Úřady neohlásily žádné zraněné.
* V noci se pak třásla země i v oblasti, kde se stýkají hranice Švýcarska, Francie a Německa. Zemětřesení dosáhlo 5,1 stupně Richterovy stupnice. Státy neoznámily žádné oběti či větší škody.

Zasaženo Středozemí
Zemětřesení vytvořilo podle seizmologů ve Středozemním moři vlny tsunami, které však zřejmě nezpůsobily velké škody.

Španělsko oznámilo otřesy půdy v regionech Andalusie a Murcia. Zemětřesení bylo cítit i ve Francii. Evropské země nehlásí žádné škody.

Ve španělské enklávě Melilla na severoafrickém pobřeží volala na úřady řada rozčilených obyvatel.

Epicentrum zemětřesení, které přišlo ve 2:27 SEČ, se nacházelo pod dnem moře zhruba 300 kilometrů severovýchodně od Rabatu, hlavního města Maroka.

Nejsilnější otřesy za deset let
Podle amerického geologického ústavu USGS zasáhla severní Afriku od roku 1990 řada menších zemětřesení.

Nynější otřesy jsou v provincii Al-Husajma nejsilnější od roku 1994, kdy zemětřesení o síle 6 stupňů na Richterově škále zabily dva lidi a desítky dalších zranily.

Nejhorší otřesy zažilo Maroko v roce 1960, kdy bylo zničeno město Agadir ležící na pobřeží Atlantického oceánu. V troskách zahynulo 12 tisíc lidí.

Hlavní příčinou častých zemětřesení v oblasti Magribu je geologické sbližování evropského a afrického kontinentu, a to zhruba dva centimetry za rok.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video