Takto lze pozorovat Himálaj pomocí přístrojů na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Některé vrcholky, mezi nimi patrně i Mount Everest, se pohnuly v důsledku zemětřesení v Nepálu.

Takto lze pozorovat Himálaj pomocí přístrojů na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Některé vrcholky, mezi nimi patrně i Mount Everest, se pohnuly v důsledku zemětřesení v Nepálu. | foto: NASA

Zemětřesení zřejmě pohnulo Everestem. Ale jen o pár centimetrů

  • 41
Ne, že by to vedle těžkých ztrát na životech v Nepálu bylo dramatické téma. Vědce ale přesto zajímá, zda zemětřesení v Nepálu pohnulo vrcholem Mount Everestu. Předběžné závěry říkají, že nanejvýš o několik centimetrů. GPS záznamníku poblíž vrcholu hory, který by to mohl potvrdit, ovšem dochází čas.

Poblíž vrcholku nejvyšší hory světa, jejíž výška je nyní udávaná hodnotou 8 850 metrů nad mořem, se nachází záznamové zařízení využívající systém GPS. To by mohlo napovědět, zda vrcholem nejvyšší hory světa zemětřesení o síle 7,8, které jen v Nepálu zabilo přes sedm tisíc lidí, pohnulo.

Jak upozornil Kenneth Hudnut z Geologické služby Spojených států (USGS), záznamové zařízení má omezenou paměť a starší data proto přemazává těmi novějšími. Paměť je zhruba čtrnáctidenní, tento týden tedy můžou data z doby zemětřesení zmizet, vyplývá ze zprávy serveru National Geographic.

Pohled na základní tábor pod Mount Everestem po ničivém zamětřesení (27. dubna...
Horolezci evakuovaní ze základního tábora pod Everestem (27. dubna 2015)
Helikoptéra záchranářů pod Mount Everestem (27. dubna 2015)

Lidé v Nepálu nyní mají zcela jiné starosti než vysílat vrtulník k měřicí stanici daleko v horách. Z pohledu geologů jsou nicméně taková data cenná, protože jim umožňují lépe pochopit tektoniku oblasti, porozumět zemětřesením a přivést je k poznatkům, které v budoucnu mohou omezit oběti na životech.

„Nejde nám jen o to, zda se Everest zmenšil, či zvětšil. Chceme pochopit, co udělala Země a jaké lze ze zemětřesení vyvodit vědecké závěry. Například jestli zemětřesení způsobilo další pnutí, které by mohlo vést k novým otřesům,“ uvedl Hudnut.

Měření pomocí zmíněné stanice samozřejmě není jedinou cestou, jak získat nová data k porovnání s dosavadními čísly. Pomoci by mohl i výstup na vrchol Everestu s dobrou přístrojovou technikou, případně satelitní snímky.

Pohyb i v horizontální rovině

Geolog Hudnut uvedl, že podle předběžných modelů se vrcholek Mount Everestu pohnul o několik centimetrů - horizontálně i vertikálně. „Vertikální pohyb bude zřejmě menší než deset centimetrů,“ souhlasí s ním kolega James Jackson z Cambridgeské univerzity.

Už koncem dubna výzkumníci z neziskové organizace UNAVCO na základě radarových snímků ze satelitu Sentinel-1A odhadli, že se výška Mount Everestu v důsledku zemětřesení snížila o zhruba 2,5 centimetru. I tato čísla je ovšem třeba brát jako předběžná, vědci budou snímky dále zkoumat.

Mnohem větší pohyb terénu se zřejmě odehrál v blízkosti Káthmándú, kde se země o rozměru 120 na 50 kilometrů zvedla až o metr. Takové číslo alespoň představil geofyzik Tim Wright z Univerzity v Leedsu, napsal server CBS News. Zajímavé na tom je, že tento kus „vyhřezlé“ země se nachází jen sedmnáct kilometrů od nepálské metropole, která přitom od epicentra zemětřesení byla téměř pětkrát dále.

Seismolog Aleš Špičák krátce po zemětřesení iDNES.cz řekl, že samotné horninové bloky na rozhraní zemských desek, které spolu bezprostředně sousedí, se během otřesu pohnuly až o deset metrů (rozhovor se Špičákem čtěte zde). Povrch země ovšem není stejnorodý a kompaktní, proto se na různých místech země pohnula různě.

Na Everestu se mapy asi nezmění. Na Novém Zélandu je měnili

Pokud se potvrdí, že se výška Mount Everestu změnila o několik centimetrů, nebude to podle všeho důvod k přepisování map. Naznačilo by to ale, že povrch Země je živější, než si při pohledu na horské masivy lidé mohou myslet. To dokazuje i případ hory Mount Cook na Novém Zélandu.

Zkáza v Nepálu

Ta podle rok starého měření ční do výšky 3 724 metrů nad mořem. V roce 1991 byla nicméně podle novozélandských médií (jiný zdroj zde) o třicet metrů vyšší. V jejím případě za zmenšování může to, že se z jejího vrcholu uvolňují sesuvy kamenných bloků a ledu.

Výšku 8 848 metrů Mount Everestu poprvé přiřkl indický výzkum z roku 1955, o dvacet let později jej potvrdila Čína. V obou případech ovšem byla měřena výška včetně sněhové a ledové pokrývky. V květnu 1999 americká expedice pomocí GPS stanovila výšku horského masivu - nikoliv sněhu - na 8850 metrů. Čínská akademie věd ovšem v roce 2005 uvedla, že výška hory činí 8844,5 metru a zbylých 3,5 metru připadá na sněhovou a ledovou pokrývku.

Změna výšky o několik centimetrů by v případě Mount Everestu nebyla nijak velká, protože Himálaj v důsledku kolize indické a eurasijské zemské desky každý rok o několik milimetrů roste.

Zemětřesení v Nepálu (25. 4. 2015)

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue