Další stovky lidí jsou zraněny. Nemocnice jsou přeplněné a lidé čekají na ošetření na ulicích. | foto: Reuters

Zemětřesení v Indonésii zabilo přes tři tisíce lidí

  • 121
Velmi silné zemětřesení zasáhlo město Yogyakarta na indonéském ostrově Jáva. Podle úřednice z ministerstva sociálních věcí při něm přišlo o život přes 3000 lidí. Počet obětí zřejmě ještě poroste. Podle českého velvyslance by mezi mrtvými neměl být žádný Čech. Do Indonésie míří první pomoc.

Zemětřesení o síle 6,2 stupně Richterovy škály zasáhlo starobylé královské město Yogyakarta, které v historii bývalo hlavním městem Indonésie a patří mezi turistické atrakce.

Zem se začala třást v 5:54 hodin místního času, což je 0:54 SELČ. Podle vědců bylo epicentrum mimo pevninu, asi 50 kilometrů od města Yogyakarta, na moři v hloubce 33 kilometrů. Vědci tvrdí, že otřesly nevyvolaly tsunami.

Mezi místními obyvateli se ale hned ráno začala šířit panika, že tsunami bude následovat. Lidé prchali od pobřeží na výše položená místa. Podle odborníků tsunami nehrozí.

První čísla o obětech velmi rychle narostla. Úřednice z ministerstva sociálních věcí telefonicky potvrdila, že počet mrtvých převyšuje 3002. Původní odhady mluvily o pár stech mrtvých.

Dalších téměř 1700 lidí utrpělo vážná zranění a dalších 872 je zraněno mírně. Další mrtví stále mohou být ukryti pod troskami zřícených budov, počet obětí tak zcela jistě naroste.

Všude je tma, bojíme se vrátit domů
Podle svědků se při otřesech v Yogyakartě zřítily stovky budov. V ruinách jsou i státní úřady. Nefunguje elektřina ani telefony. Popraskaly také startovací dráhy na letišti, které bude mimo provoz nejméně do neděle.

"Je úplná tma. Musíme používat svíčky a sedíme venku. Nejsme schopni jít dovnitř, máme strach. Radio nás varuje, že zemětřesení může pokračovat. Pořád cítíme, jak se země chvěje," řekl Tjut Nariman, jenž žije na předměstí Yogyakarty.

Nedaleko města se nachází sopka Merapi, která tento měsíc vykazuje stále větší aktivitu. (více zde) Po zemětřesení se její aktivita ještě zvýšila.

"Po zemětřesení vychází z kráteru více kouře a dýmu," řekl Subandrio ze střediska pro výzkum sopečné činnosti Merapi. Sopka podle něj zemětřesení nevyvolala, avšak podle odborníků by mohlo zemětřesení vyvolat erupci sopky.

Mezi mrtvými by neměli být Češi
Mezi oběťmi zřejmě nejsou žádní Češi. ČTK to telefonicky z místa neštěstí řekl český velvyslanec v Jakartě Jaroslav Veselý.

"Nemám žádné informace, že by mezi dosavadními oběťmi byli čeští občané. Nepředpokládám ani, že by se tento stav změnil, nic tomu zatím nenasvědčuje," prohlásil Veselý přímo z Yogyakarty.

Podle něj bylo nedaleké město Bantul postiženo více a je v něm poměrně více obětí než v Yogyakartě.

"Bantul však není na rozdíl od Yogyakarty považován za turistické středisko, není z tohoto hlediska atraktivní a lze proto předpokládat, že v něm žádní čeští turisté nepobývali," uvedl pro ČTK velvyslanec.

Velvyslanec Veselý se přesune do nejhůře poškozeného Bantulu, aby na místě zjistil situaci a prověřil, zda mezi oběťmi nejsou hlášeni čeští občané. Podle jeho slov však není jisté, zda v poškozeném městě budou fungovat mobilní telefony.

Svět okamžitě reagoval, poskytne miliony dolarů
Dětský fond OSN (UNICEF) již připravil první nouzovou pomoc zahrnující 9 tisíc nepromokavých plachet, téměř 2000 stanů (z toho 750 velkých), 850 hygienických balíčků, 4000 svítilen, 160 kanystrů na vodu a školní pomůcky.

Červený kříž a Červený půlměsíc podle ČTK slíbily Indonésii nasazení svého personálu. Indonéský Červený kříž je připraven do několika hodin mobilizovat 400členný záchranářský tým.

Až 3,8 milionu dolarů pošle jako okamžitou pomoc pro oběti otřesů půdy EU. Itálie se rozhodla pro přímé vyslání letadla se zásilkou několika tun materiálu v celkové hodnotě téměř 200 tisíc dolarů. Peníze v hodnotě několika stovek tisíc dolarů darovat Švýcarsko, Řecko, Itálie, Rusko, Francie, Velká Británie, Rakousko i Španělsko.

Z Norska v neděli odletí osmičlenný lékařský tým, který na Jávě uvede do provozu polní nemocnici. Tým záchranářů posílá do Indonésie Japonsko. Je v něm sedm lékařů a rovněž další členové, kteří mají na místě posoudit situaci pro další kroky. Tokio je rovněž připraveno na žádost Jakarty dodat konkrétní finanční a materiální pomoc.

Společně s nabídkami humanitární pomoci vyjadřovali Indonésii soustrast nejvyšší světoví představitelé, mezi nimi generální tajemník OSN Kofi Annan, vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Javier Solana, britský premiér Tony Blair, francouzský prezident Jacques Chirac, německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, papež Benedikt XVI. či italský premiér Romano Prodi.

Mezi prvními nabídla pomoc i Česká republika
Ministerstvo zahraničí pošle Indonésii humanitární pomoc až do výše pěti milionů korun. Rozhodl o tom ministr zahraničí Cyril Svoboda.

"O konkrétní částce a podobě pomoci bude rozhodnuto v neděli," řekl ČTK mluvčí ministerstva Vít Kolář.

Stane se tak poté, co český velvyslanec v Indonésii Jaroslav Veselý projedná s příslušnými indonéskými úřady, jaká forma pomoci je pro postiženou oblast nejaktuálnější a jaké jsou jejich konkrétní požadavky.

26. prosince 2004 se u pobřeží ostrova Sumatra zrodila vlna tsunami. Zemětřesení o síle 9 stupňů Richtera zvedlo mořské dno a následná vlna za sebou nechala přes 170 tisíc mrtvých. - více zde a zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video