Zemědělství na Vysočině zažívá boom

Vysočina - Je zemědělství na Vysočině v útlumu? Nevypadá to. Naopak: právě teď farmy a zemědělské podniky v regionu prožívají zřejmě největší modernizační boom za poslední desetiletí. Loňská stagnace skončila. Zemědělci se probouzí a pomyslně otáčí hlavy směrem k Evropské unii, jejíž normy pro chov zvířat budou muset dříve či později plnit - tak hodnotí aktuální stav úředníci.

"Farmy se modernizují, investuje se do úprav nevyhovujícího ustájení a velkých rekonstrukcí. Je to vidět všude - v kraji se v současnosti takto investují desítky milionů korun," řekla například ředitelka pelhřimovské Zemědělské agentury (dříve územního odboru ministerstva zemědělství) Zuzana Čeplová. V současnosti krajský úřad vypracovává posudky na deset velkých modernizačních projektů zemědělských farem. "Čekali jsme, že to přijde a běží toho teď opravdu hodně. Rozbíhá se to už tak, že budeme muset přijímat dalšího pracovníka, abychom to bez problémů zvládli," řekl šéf krajského odboru životního prostředí Pavel Hájek.

Nyní se krajský úřad zabývá například schvalováním posudků na rekonstrukci a dostavbu farmy skotu v Radešínské Svratce, odchovnou selat v Nových Syrovicích, či rekonstrukcí a rozšířením farmy dojnic v Košeticích. "Investujeme stavbou do celé naší ekonomiky: jde o úsporu ve výrobě i na lidech. Asi to souvisí i s celkovým oživením ekonomiky ve státě, i když jen přechodným," řekl předseda Agrodružstva Košetice Antonín Sůva.

Modernizace farem posílí existenční jistoty zaměstnanců. "Zastupitelé stavbu podporují - farma zaměstnává většinu produktivních lidí z obce," řekla starostka Košetic Blanka Veletová. Vysvětlení pro nynější modernizační explozi v zemědělství je více. Jedním z nich je snaha o zlevnění výroby a druhým relativně dobré podmínky, za nichž se nyní mohou zemědělci do investic pouštět.

Modernizace sice začaly nabírat na tempu už před pěti lety, ale teď se rozběhly ještě více s vidinou peněz, které by zemědělci mohli čerpat z evropského fondu na podporu zemědělství SAPARD. Právě tady je však zřejmě bude čekat zklamání: program se měl sice rozběhnout už od závěru tohoto roku, ale zřejmě se tak ještě nestane. Podle vedoucího Hájka je však pro zemědělce nyní výhodné využít podpory například státního Garančního fondu, který za výhodných úrokových podmínek nabízí zemědělcům půjčky. "Kdo si dnes nepůjčí, je hloupý. Takto otevřenou ruku stát nebude mít dlouho," řekl Hájek.

Zemědělci musí do svých technologií investovat masivně: osmdesát procent z nich je z hlediska norem unie v současnosti nevyhovujících. "Modernizovat chtěj nechtěj zemědělci musí, ale v důsledku se jim to vyplatí. Chytrý dnes investuje. Kdo zaspí, za pár let bude muset zavřít, protože nebude mít produktivitu a neuživí se," řekl Hájek. Struktura zemědělství se podle odborníků mění: od chovu dojných krav farmy neupouští, ale například jatečný skot je nyní ztrátový. "Divím se, že se politici diví, že zemědělci reagují. Deset let nám vypráví, že je zde tržní systém, tak děláme to, na čem můžeme vydělávat. Pokud  se na výkrmu skotu bude prodělávat, proč by to kdo dělal?" řekl Antonín Lenikus z jihlavské Agrární komory.

Zemědělci zkouší různé varianty: buď chovy krav postupně zlikvidují, nebo zvířata pustí do volného ustájení. "V republice je zatím padesát procent krav ustájeno na řetězu. To je katastrofa: taková výroba nemůže být zisková," řekl Lenikus.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video