Zemědělci paralyzovali Brusel traktory a slámou. Demonstrovali za mléko

  • 207
Zemědělci z celé Evropy se sešli v Bruselu, kde během bouřlivých demonstrací paralyzovali okolí evropských institucí. Farmáři žádali spuštění krizového plánu, který by omezil množství mléka na unijním trhu, a dorovnání ceny mléka na hodnotu výrobních nákladů. V Bruselu také zasedali ministři zemědělství.

Protesty v okolí sídla Evropské komise a budovy Rady EU, kde se odpoledne ministři sešli, byly bouřlivé. Zemědělci se několikrát s traktory pokoušeli prorazit policejní zátarasy, na ulicích zapalovali ohně a pneumatiky.

Hlavními požadavky, jak vyplývá z prohlášení European Milk Board (EMB), která protesty svolala, je snaha dorovnat ceny mléka na hodnotu výrobních nákladů a zajištění způsobu, jak financovat dobrovolné omezení výroby mléka.

Podle BBC se počty farmářů odhadovaly na 4 800. Pocházeli převážně z Belgie, Francie a Německa. Traktorů mohlo být v Bruselu až 1 480. „Evropa se topí v mléku,“ stálo na jednom z transparentů.

„Venkov musí na svých bedrech nést důsledky ruského zákazu dovozu potravin,“ prohlásil prezident Evropské farmářské asociace Copa Albert Jan Maat. „Farmáři doplácejí na mezinárodní politiku,“ dodal.

EU na jaře zrušila kvóty na mléko, které platily od 80. let minulého století. Farmáři tak mohou nyní produkovat mléka, kolik uznají za vhodné. Spolu s ruským embargem na dovoz mléčných výrobků z evropských zemí a poklesem poptávky také z jiných částí světa to ale v části členských zemí vedlo k výraznému poklesu cen.

V ČR embargo Moskvy způsobilo výrobcům a exportérům mléka přímou finanční ztrátu ve výši miliardy korun, uvedli v pondělí v Praze zástupci Agrární komory a Potravinářské komory. Od EU i českého ministerstva zemědělství žádají větší finanční podporu, ale i podporu exportu mléčných produktů do zemí mimo unii.

Evropská komise připravuje podporu výrobců mléka

Cena, za kterou zemědělci mléko prodávají do mlékáren, klesla podle komory meziročně o čtvrtinu. V srpnu se podle komory pohybovala pod sedmi korunami za litr, tedy pod výrobními náklady.

Podobně argumentuje v Bruselu také EMB, podle níž jsou náklady na litr mléka v některých zemích dokonce jen okolo 20 centů (necelých 5,50 Kč). „Pokud neomezíme výrobu, bude se situace na trhu dál zhoršovat,“ uvedl předseda EMB Romuald Schaber. Reakcí by podle něj kromě jiného měly být finanční bonusy pro ty zemědělce, kteří dobrovolně omezí výrobu.

Evropská komise po bouřlivých demonstracích v Bruselu navrhla soubor podpůrných opatření pro farmáře. Jeho celková hodnota je asi 500 milionů eur (skoro 14 miliard Kč). Místopředseda komise Jyrki Katainen uvedl, že opatření by měla pomoci řešit problémy s financováním provozu farem a také podpořit stabilitu trhu.

„Problémem je, že návrh byl představen velice obecně. V této chvíli nejsme schopni vůbec identifikovat, kolik by směřovalo pro Českou republiku, jaká pomoc by byla pro české zemědělce,“ řekl novinářům na okraj jednání ministr Jurečka.

Návrh podle něj obsahuje aktualizaci kroků, které už existují. Rozšiřuje například podporu soukromého skladování, podporu hledání exportu na třetích trzích, propagace či podporu programů mléka pro školy.

Farmářům by podle Katainena mohla pomoci i nynější migrační krize, s níž je spojena potřeba nějak zajistit jídlo pro ty, kdo nyní do evropských zemí přicházejí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video