Zemědělci protestovali proti kvótám na mléko

Na pražské Letenské pláni protestovalo zhruba 500 soukromých zemědělců asi s dvaceti traktory proti zavedení kvót na mléko, které mají začít platit 1. dubna 2001. Pak se přesunuli před Úřad vlády. Kabinet schválil zavedení systému mléčných kvót 23. listopadu. Zablokovanou dopravu mezi Letenskou plání a Srakovkou operativně řešila policie.

Fencl bude regulovat trh s mékem. Nikdo o to nestojí, čtěte ZDE
Systém kvót podle Asociace soukromého zemědělství neumožňuje rozvoj konkurenceschopných podniků. Zavedení kompenzačních plateb prý zvyšuje prodejní cenu mléka, což umožní neefektivním producentům pokračovat ve výrobě.

Zemědělci: Systém je byrokratický
Systém zároveň brání novým soukromníkům začít v tomto oboru podnikat bez souhlasu státu. Navíc podle soukromých zemědělců představuje větší byrokracii, vytváří možnost korupce a zavedení černého obchodu s kvótami.

Kromě protestní akce v Praze hodlá asociace v okamžiku, kdy nařízení vyjde ve Sbírce zákonů, podat proti němu stížnost k Ústavnímu soudu. Kromě Ústavy údajně systém mléčných kvót porušuje také Listinu základních práv a svobod, zákon o hospodářské soutěži a o Státním zemědělském intervenčním fondu.

Argument ministerstva zemědělství, podle kterého mají kvóty malým zemědělcům zajistit budoucnost, považuje Asociace soukromého zemědělství za lživý.

"Žádná přidělená kvóta nikdy nezajistí, že mlékárna od soukromého zemědělce mléko nakoupí a zaplatí," uvedl na demonstraci člen asociace Josef Stehlík. Kvóty považují soukromí zemědělci za administrativní povolení výroby mléka státem.

Neslučitelnost nařízení s právním systémem ČR nemůže být podle předsedy asociace Stanislava Němce odůvodněna existencí obdobného systému v EU.

Připomněl, že navíc v žádné z mezinárodních dohod upravujících vztahy mezi ČR a EU nejsou uvedeny podmínky pro zavádění produkčních kvót.

Je to demonstrace proti vstupu do EU, řekl mluvčí ministerstva zemědělství
Mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář, který demonstrantům před budovou Úřadu vlády rozdal stanovisko ministra zemědělství Jana Fencla k zaváděným kvótám, protest označil za první demonstraci v ČR proti vstupu do EU.

Představitelé soukromých zemědělců podle něj totiž odmítají regulace běžné v EU, které po vstupu bude ČR muset dodržovat.

Protesty komplikovaly dopravu
Eva Brožová, mluvčí pražské policejní správy, potvrdila, že situaci na Letné od rána monitorovali dopravní policisté. Po dobu pochodu zemědělců z Letné na vládu některé ulice krátkodobě uzavírali nebo omezili provoz.

"Kvůli pochodu zemědělců z Letné k vládě jsme odklonili z běžných tras tramvaje číslo 12 a 17. Ze stanice Malostranská nejezdí po nábřeží, ale přes Klárov, Špejchar, dále na Letnou a Strossmayerovo náměstí, odkud pokračují po své trase," uvedla Blažena Jůzová z tiskového oddělení Dopravních podniků. "Omezení potrvá dokud to bude nutné," dodala.

Zhruba 300 až 400 zemědělců se vydalo z pražské Letenské pláně před Úřad vlády, aby protestovali proti nařízení vlády, které stanoví produkční kvóty mléka na léta 2001 až 2005 (12. prosince 2000).

Zhruba 300 až 400 zemědělců se vydalo z pražské Letenské pláně před Úřad vlády, aby protestovali proti nařízení vlády, které stanoví produkční kvóty mléka na léta 2001 až 2005 (12. prosince 2000).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video