Mrtví ve Virginii jsou daní za svobodu, kterou chtějí Američané mít, protože v ni věří

Mrtví ve Virginii jsou daní za svobodu, kterou chtějí Američané mít, protože v ni věří | foto: Reuters

Země zbraní, svobody a pravidelných masakrů

  • 28
Prvního ozbrojeného Američana jsem potkal v texaském městě Abilene. Měl tričko, mohutné tenisky, jaké se tehdy nosily, a u pasu pouzdro a v něm pistoli. Byl na nákupu, s sebou dvě malé děti. A bylo zřejmé, že to není policista ani člen ochranky, jen ozbrojený občan.

Tu pistoli měl, jako jiný nosí brýle na nose.

Když potkáte cizího chlapa s pistolí u boku a není to policista, máte divný pocit. Jste v jakési nevýhodě. Jako byste byli nazí.

Ne že bych měl nějaké obavy. Šílení střelci byli teprve budoucností a Ameriku děsila jiná věc: děti, které se zastřelily samy, když si hrály se zbraněmi svých otců. Byla to úplná epidemie.

Jedna věc však byla stejná jako teď: po každém zastřeleném dítěti si Amerika drásala duši kvůli své zatvrzelé lásce ke zbraním – a pokaždé nakonec došla k závěru, že se jich nemůže vzdát. Přestala by být sama sebou.

Většina Američanů věří ve své právo nosit zbraně jako "poslední obranu občanů proti tyranii". Vzít nám zbraně, to je jako vzít nám svobodu, řeknou vám. Tenhle nápad jim přijde stejně absurdní jako zakázat auta proto, že se v nich zabíjejí.

Amerika je taková. Je to země vyrostlá na víře ve svobodu, která se musí stále bránit. Zatímco my spoléháme na stát či někoho zvenčí, Američan spoléhá sám na sebe. A tak potřebuje zbraň.

Kolem nich si vypěstoval celou mytologii, která okouzlila i svět, přestože mnohé z mýtů jsou hodně přifouklé: třeba v Dodge City, nejdivočejším městě Divokého západu, bylo za deset nejhorších let zastřeleno ve skutečnosti jen patnáct mužů.

Amerika je zemí, kde když o někom řeknete, že je "son of a gun", je to skoro jako chlapské poplácání. Země, kde zabírají reklamy, jež zní jako v komiksu, třeba: "Tvůj magnum. Neodcházej bez něj z domova."

Je to země sloganu, že lidi nezabíjejí zbraně, nýbrž jiní lidé, byť fakta ukazují, že čím víc zbraní, tím víc příležitostí.

A je to také země, kde je ročně zastřeleno 11 000 lidí.

Jistě, masakry se výjimečně staly i ve světě beze zbraní. V Německu, ve skotském Dunblane. Ale naopak Švýcaři mají zbraně v každé skříni – a nic.

Náhoda, ten zlomyslný skřet dějin, tomu chtěla, že pět dní před krvavou lázní ve Virginii měla sjezd Národní střelecká asociace, největší obhájce práva vlastnit a nosit zbraň v Americe. Svoji existenci označila jako "oslavu americké svobody".

V tom případě mrtví ve Virginii jsou daní za tuto svobodu, kterou chtějí Američané mít, protože v ni věří. Zřejmě jim přijde, že se to vyplatí. Stejně jako my dál jezdíme v autech, přestože některá bývají jako odjištěná zbraň.

A tak sebezničující americká láska ke zbraním bude pokračovat i za vysokou cenu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video