Vojáci ze 102. průzkumného praporu na Dnech NATO v Ostravě

Vojáci ze 102. průzkumného praporu na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Bojová jednotka V4 bude vlajkovou lodí další obranné spolupráce

  • 60
Společné bojové uskupení o síle tří až čtyř tisíc vojáků bude pomyslnou vlajkovou lodí obranných kapacit zemí Visegrádu. "Je to pilotní projekt, který ukáže další možnosti," uvedl český ministr obrany Martin Stropnický na konferenci GLOBSEC v Bratislavě.

Takzvaná "Battlegroup V4", tedy společné bojové uskupení Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, má být připraveno do roku 2016. Bude čítat tři až čtyři tisíce vojáků a v případě potřeby má být tato expediční síla schopná do deseti dnů nasazení až do vzdálenosti šesti tisíc kilometrů od Bruselu.

"Bojové uskupení je vlajkovou lodí spolupráce zemí Visegrádu," uvedl polský ministr obrany Tomasz Siemoniak během diskuze se svým českým protějškem Martinem Stropnickým a zástupci obrany z Maďarska a Slovenska.

Podle Stropnického pak lze na základě vytvoření této síly očekávat také další a trvalejší projekty obranné spolupráce mezi zeměmi Visegrádu. Vizí do budoucna je například společné provozování vojenské techniky, výcvik, vzdělávání a nákupy.

Tématem je Ukrajina

Ústředním tématem konference, která v pátek končí, byla ve všech směrech krize na Ukrajině. Stropnický označil ukrajinskou krizi za bezprecedentní bezpečnostní riziko. "Nejde o klasický konflikt. Těžko říct, zda jde o občanskou válku a kdo za kým stojí," uvedl.

"Je to relativně menší událostí proti tomu, jaký významný historický moment nyní visí ve vzduchu," varoval během konference uznávaný politolog George Friedman, šéf vlivné soukromé americké bezpečnostní organizace STRATFOR.

Ukrajina, Bělorusko a pobaltské země se podle něj stávají "bojištěm druhé studené války - mnohem menší, ale zato smutnější".

Rusko se podle jeho slov stává dočasně velmi silným, protože ostatní jsou naopak slabí. Navíc se Moskvě daří oživovat povědomí, že NATO je z principu nepřátelské. "Evropané a USA vnímají spojenectví každý jinak. Země V4 potřebují odhodlání investovat více do obrany," dodal.

Poláci posilují, Češi by chtěli

Šéf polské obrany Tomasz Siemoniak vzhledem k aktuální změně bezpečnostní situace a především postojům Ruska věří, že se "spolupráce s Českem, Slovenskem a Maďarskem bude prohlubovat". Zároveň by přivítal posílení vojenské přítomnosti NATO ve střední a východní Evropě.

Upozornil, že Polsko v posledních letech zvýšilo své výdaje na obranu o čtvrtinu a velká část šla především na modernizaci techniky.

Podle Stropnického je pokračování úzkých vztahů mezi Evropu a Spojenými státy v oblasti bezpečnosti klíčové. "Přítomnost Spojených států je z bezpečnostního hlediska v našem prostoru zásadní," poznamenal Stropnický.

Připomněl, že v tuto chvíli probíhá v Česku diskuze napříč politickým spektrem, která by měla během podzimu vést k podpisu smlouvy o zajištění obrany České republiky.

Zastavení propadu výdajů na obranu a případné navýšení rozpočtu je podle Stropnického podmíněno efektivním hospodařením se stávajícími prostředky. Česko v posledních týdnech stále častěji slýchá kritiku, že na obranu vynakládá příliš málo, zhruba jen procento HDP.

"Ministerstvo nepatřilo nikdy k dobrým hospodářům. Musíme dokázat, že utrácíme za správné věci a že nepromrháme všechny prostředky na mandatorní výdaje nebo na provoz. Pak můžeme dosáhnout navýšení," dodal.

, natoaktual.cz

Video