Země oslaví výročí vstupu do NATO

  • 10
Vojáci i politici si tento týden připomenou páté výročí vstupu země do NATO. V několika posádkách chystají slavnostní nástupy nebo dny otevřených dveří. Prezident Václav Klaus už dnes navštíví ministerstvo obrany a generální štáb. Redakce připravuje k výročí zvláštní přílohu.

Klaus, který je vrchním velitelem ozbrojených sil, bude dnes jednat s ministrem Miroslavem Kostelkou i náčelníkem generálního štábu Pavlem Štefkou. Telefonicky by měl také hovořit s veliteli českých jednotek v mezinárodních misích v jihosrbské provincii Kosovo a v Iráku.

Armádu čekají velké změny. Končí základní služba a zmenšená armáda má být plně profesionální. Vojáci chtějí mít moderní vybavení, včetně nových nadzvukových stíhaček. Profesionální bude i Hradní stráž, která hlídá Pražský hrad a zámek v Lánech. Mění se také aliance, kterou za necelý měsíc čeká další vlna rozšíření. Dokonce ještě větší než ta poslední. NATO přijme sedm nových členů.

Výročí vstupu země do Severoatlantické aliance připadne na pátek 12. března. A jak si jej vojáci nebo politikové připomenou?

Jednatřicátá brigáda chemické ochrany v Liberci uspořádá v rámci připomenutí pěti let členství den otevřených dveří. Slavnostní nástup připravuje například Velitelství sil podpory a výcviku a dalších vybraných jednotek posádky ve Staré Boleslavi.

Ministr obrany Miroslav Kostelka udělí v pátek třiceti vojákům pamětní medaile při příležitosti výročí vstupu země do NATO a prezident Klaus pozval na stejný den na hrad ústavní činitele České republiky, diplomatické zástupce zemí NATO a další významné hosty.

Bosenský parlament v Sarajevu dodnes vypovídá o hrůzách, které bosenská metropole zažívala od roku 1992 do roku 1995.

Noční bombardování Bělehradu

Zřícení druhé věže Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku na snímku pořízeném 11. září 2001 po teroristickém útoku.

Pákistánští dobrovolníci čekají na hranicích s Afghánistánem, až je Taliban povolá do boje. (29. října 2001)

Americký voják holí svému kolegovi hlavu na základně Bagrám krátce poté, co se vrátili se svými spolubojovníky z hor na východě Afghánistánu. (11. března 2002)

Příslušníci české protichemické jednotky, kteří na americké vojenské základně Camp Dauhá v Kuvajtu nacvičovali evakuaci obyvatel ze zamořeného území, provádějí dekontaminaci oděvů. (25. června 2002)

V prostoru bývalých kasáren v ostravském Bělském lese se uskutečnilo policejní cvičení na summit NATO v Praze. (29. října 2002)

Václav Havel na tiskové konferenci před zahájením summitu Severoatlantické aliance. (19. listopadu 2002)

Delegáti rokují během prvního dne summitu NATO v pražském Kongresovém centru. (21. listopadu 2002)

Piloti vrtulníkové letky z Přerova v roce 2002 zvítězili v prestižní soutěži elitních tygřích letek NATO.

Armáda zasahovala při povodních. V nejkritičtějších dnech povolal ministr na odstraňování následků záplav 10 tisíc vojáků.

Premiér Vladimír Špidla v kokpitu bojového vrtulníku.

Bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík nečekaně rezignoval poté, co podle jeho slov nemohl provést reformu české armády.

Elitní prostějovští výsadkáři Speciálních sil se zapojí do lovu na teroristy v Afghánistánu.

NATO pověřilo Českou republiku vybudováním nového mnohonárodního praporu chemické, radiační a biologické ochrany.

Armáda po letech představila modernizovaný tank T-72M4CZ. Prvních devět strojů získala na sklonku roku 2003.

NATO pověřilo Českou republiku vybudováním nového mnohonárodního praporu chemické, radiační a biologické ochrany.

Armáda zasahovala při povodních. V nejkritičtějších dnech povolal ministr na odstraňování následků záplav 10 tisíc vojáků.

Bývalý vládní zmocněnec pro summit NATO v Praze Alexandr Vondra. Díky němu zažila česká metropole historicky největší setkání hlav států ze čtyyřiceti zemí.

Smlouva o přistoupení České republiky do NATO, kterou podepsal tehdejší prezident republiky Václav Havel. (3. března 1999.)

Prezident republiky Václav Havel podepisuje 3. března 1999 přístupovou smlouvu do NATO. (3. března 1999)

Prezident Václav Havel hovoří s tehdejším náčelníkem generálního štábu Jiřím Šedivým (uprostřed) a ministrem obrany Vladimírem Vetchým (vlevo). (3. března 1999)


Video