Předvolební billboard ČSSD

Předvolební billboard ČSSD | foto: Jan Jiřička, iDNES.cz

KOMENTÁŘ: Země jako rukojmí dvou ČSSD

  • 99
Souboj o moc v ČSSD mezi prozemanovským křídlem kolem Michala Haška a předsedou Bohuslavem Sobotkou se bohužel týká i těch, kteří legitimaci člena sociální demokracie nemají. Pokus o převrat ve straně podporovaný z Pražského hradu prezidentem Milošem Zemanem jen zvýšil pravděpodobnost, že budou předčasné volby.

To je po volebním víkendu, který dramaticky překreslil politickou mapu, zdrcující zpráva. My všichni jsme rukojmími sporů uvnitř ČSSD. Ten komplikuje sestavení funkční vlády v už tak dost roztříštěné Sněmovně a posiluje děsivou možnost dalšího přešlapování země na místě.

Místo toho, aby strany jednající o vládě mohly hledat takovou podobu důchodové reformy, která by měla šanci přežít i další volby, nebo recepty pro snížení nezaměstnanosti, jsme odsouzeni sledovat další díly mocenské války uvnitř ČSSD.

Jen kamikaze by teď uzavřel dohodu se sociální demokracií, když není jasné, kolik hlasů by taková koalice měla. Podle výsledku voleb by sice teoreticky nejblíže mělo být k dohodě mezi ČSSD, hnutím ANO Andreje Babiše a KDU-ČSL, jenže 111 hlasů, které tato uskupení ve Sněmovně mají, je teď spíše imaginární číslo.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Luděk Navara: Zeman vyznamenával dle tradice. Avšak tradice bořil
  • Karel Škrabal: Pozor na vládu s dvojnásobnou nedůvěrou
  • Pavel Páral: Bude líp. Když do toho nikdo nebude vrtat
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Sociální demokraté udělali první krok k tomu, aby s hnutím ANO a křesťanskými demokraty o možné vládě vůbec mohli jednat. Rozpustili vyjednávací tým, ze kterého v neděli škrtli Sobotku, a teď ho chtějí do jednání o vládě vrátit. Výzva předsednictva k jeho odchodu z čela strany ale dál platí.

Tragédií sporu uvnitř ČSSD je, že i ve chvíli, kdy bude znám jeho vítěz, nemáme jistotu, že poražený a jeho spojenci uznají plně svou prohru a že strana bude schopna garantovat padesát hlasů pro vládu. Paradox je, že před volbami právě sociální demokraté halasně voliče varovali, že to bude nové hnutí ANO, které bude mít problém udržet jednotu svých poslanců.

Výsledek voleb nabízí i teoretickou variantu dohody mezi ANO, ODS, TOP 09 a lidovci, protože budou disponovat 103 křesly. Ale příkopy mezi těmito stranami se zdají až příliš hluboké, než aby se jejich lídři dokázali přenést přes to, jakým způsoben politici TOP 09 a ODS šéfovi ANO Babišovi v kampani vyčítali jeho údajnou spolupráci s StB. A on jim naopak to, že pravice se podle něj v České republice stala symbolem korupce.

Puč v ČSSD

Takže jsme odsouzeni k tomu vyčkat verdikt 188 členů ústředního výkonného výboru ČSSD. Ti v tajném hlasování 10. listopadu rozhodnou, zda má stranu dál vést sjezdem zvolený Bohuslav Sobotka, či zda dají za pravdu skupině kolem Michala Haška popoháněné z Hradu.

Sobotka chce bojovat až do konce

Sobotka má šanci svou pozici ustát. Vzbouřenci zjevně nepočítali s tím, že se jim postaví na odpor. Čekali, že spíš skloní hlavu jako před hlasováním o prezidentské vládě, kterou se Zeman rozhodl instalovat bez vyjednané podpory ve Sněmovně. To, že se Sobotka nechal podpořit i demonstrací pod Zemanovými okny a že vsadil na podporu veřejnosti i na sociálních sítích, ale naznačuje, že tentokrát chce bojovat až do konce.

Už také dopisem obeslal všechny členy strany. A jednota pučistů se začala drolit.

Jedna věc ho naopak oslabuje. Po sedmi letech v opozici chtějí sociální demokraté vládnout a není vůbec jisté, zda by Zeman Sobotku v případě jeho vítězství uvnitř ČSSD premiérem jmenoval a nesnažil se ve funkci udržet Rusnoka nebo dát pověření spíš šéfovi ANO.

I voliče, kteří ČSSD sledují zpovzdálí, by mělo zajímat, zda zůstane suverénní stranou, nebo se plně podřídí prezidentovi. I kdyby puč, o nějž se pokusilo dvacet členů předsednictva, zemanovcům vyšel, strana v přímém přenosu ničí své vyhlídky. Zajímalo by mě, kolik voličů by jí po tom, co se teď ve straně děje, příště dalo hlas.

Měl by podle vás Michal Hašek odstoupit z vedení ČSSD?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 9. listopadu 2013. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 37010
Ne
Ne 1014

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video